1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Gençlik Baharına Elveda Derken
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Gençlik Baharına Elveda Derken

A+A-

Yaş otuz beş!

Yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün… Cahit Sıtkı TARANCI

Edebiyatımızım önemli şairi meşhur 'Yaş Otuz Beş' şiirini galiba otuz beş yaşına girerken yazmış olmalı. Şairin bu şiirini çok severim ve her ölüm hadisesinde özellikle; "N'eylesin ölüm herkesin başında. Uyudun uyanamadın olacak Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında? Bir namazlık saltanatın olacak. Taht misali o musalla taşında." kısmını bir vird gibi okurum.

Bu yaş, kendi tabirimiz ile 'cahallık' devrinin kapandığının ve yaşın kemale, ömrün inişe geçtiği bir yaştır. Hayat tüm ağırlığı ile omuzlara binmiştir. Sorumluluk sınırını en nihayet çizgiye kadar uzatmış ve gençliğin tozpembe hayalleri, kaygısız düşleri silinmeye başlamıştır artık. Bırakılacak mirasa ümitler beslenecektir bundan sonra.

Otuz Beş Yaşına girdikten sonra ciddi meyveleri istenmeye başlanır. Bakacaksınız ki ailede, çevrede, iş ortamında kısaca her yerde yemişli ağaç gibi karşılanıyorsunuz. Artık bundan sonra verimli ve üretken olmanın zamanı gelmiştir ve girdiğiniz ortamlarda fikirlerinizle ve bıraktıklarınızla uğurlanmak isteneceksiniz.

Ömrünüzün hasat mevsiminde biçeceğiniz ekinler de yeşermeye başlamıştır. Gayretinizle sulamaya, azminizle ışık vermeye ve himmetinizle büyütmeye başlayacaksınız.

Ve yapacağınız hatalar gençlikten 'cahallıktan' sayılmayacak ve sadece sizi bağlamayacaktır. Tez canlılığınız vakara, telaşınız sabra, heyecanınız ketum bir hale dönüşecektir.

Aslında "cisminizin ihtiyarlandıkça enaniyetinizin gençleşmeye" doğru gittiğini fark edeceksiniz. Yıkılmaya yüz tutan hayat apartmanının içinde bir 'ebed' tutkusunun kökleşerek yerleşmeye yüz tuttuğunu keşfedeceksiniz. Okuyacağınız yazı ve şiirler, dinleyecekleriniz tüm ağırlığı ile kendini hissettirdiğini göreceksiniz.

Bu yaşla birlikte yıllar, aylar, günler, saatler ve dakikalar yakalanmaya çalışıldıkça uzaklığını gösterecektir. Yetişmek için hayaller bile kısa düşecek, her bir nefese sıkı sıkı sarıldıkça alacağınız nefesler kum saati gibi erimeye başlayacaktır. Ömrün her sayfasını renklendirmeye çalıştıkça nihayetin karanlığında ak düşmek çabası olduğunu idrak edeceksiniz.

Yaş Otuz Beş şiiri en derin anlamları ile bende yerini bulurken fazla uzatmak istemiyorum. Netice olarak Yaş Otuz Beş şiiri, kırka doğru merdiven dayadığım bu günlerde bana sonsuzluğa uzanan bir bestede tınısı eksilmeyecek bir ezgi arzusu bıraktı.

Bu ezgiyi en güzel notalarla dizebilme ümidi ile…

Bu yazı toplam 2945 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
6 Yorum