1. YAZARLAR

  2. Özcan BEŞKARDEŞ

  3. Mayısta Bahar Senfonisi
Özcan BEŞKARDEŞ

Özcan BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Mayısta Bahar Senfonisi

A+A-

Bahar; hayatın başlangıcı, doğmak, yenilenmek, açmak, yaşama bağlanmaktır. Dünyaya yeni gelen çocuğun sesinin yankı bulması, kardelen gibi haykırmaktır.

Bahar, aklıma uşkunla (yayla muzu)  özleşmiş ay olarak gelir. Sıcakların biraz daha hissedilmesiyle birlikte, baharda bütün doğa kendisini kökten yeniler buda insana güzel ve sevindirici duygular verir. Çünkü bahar hareketliliktir, insanlar kışın monotonluğundan çıkıp baharın ahengiyle buluşur. O güzelim güneşin sıcaklığı  bir yar tebessümü gibi hoş gelir, insana yaşama sevinci verir.

Kışın biriktirdiği yılgınlığın, baharda coşkuya dönüşmesiyle insan kendini yenilmez hisseder, yüzlerde tebessümler daha da artar, herkes işine dönmenin mutluluğu içindedir. Baharın habercisi olan songu çiçeği, yeni açmış tomurcuklar o iğde kokuları  insanı mest eder. Baharda sevgililerin birbirilerine olan aşkları (tutkuları) daha da büyür, bitmeyecekmiş gibi olur. Birde baharın yağmurlardan sonra güneşin açması, gökkuşağının oluşması, ağaç yapraklarından dökülen yağmur taneleri, hele o yağmurdan sonraki toprağın kokusu yok mu beni alıp çocuksu duygularıma götürüyor.

Kışın dalgalarıyla çılgına dönen Van gölünün (mavilim) baharda masumlaşması bana utangaç bir kızı hatırlatıyor. Baharda  çiçeklerin rengarenk açması biz insanların duygusuz yaşamlarına, körelmiş duygularına anlam katıyor.

Gelin hep beraber körelmiş duygularımızı sevgiye, aşka dönüştürelim. Baharın yeşilliği gibi birbirimizi sevelim, Baharın gonca gülleri gibi sevgilerimizi açalım, husumeti bir kenara bırakıp sevgilerimizle bahar çiçekleri yetiştirelim, fikirlere ve inançlara saygılı olalım. Bu fani dünyada birbirimizi anlamamak için değil, anlamak için çaba sarf edelim. Vicdanımıza ve yaradanımıza  olan sorumluluğumuzu unutmadan hayatımıza yön verelim.

VARMIYIZ:

-Sevgilerimizle bahar çiçekleri yetiştirmeye,
-Yağmur gibi ümitli olmaya
-Tarlalar kadar bereketli olmaya
-İğde kokusu gibi mis kokmaya
-Van gölü kadar masum olmaya
-Mavi kadar iç açıcı olmaya
-Yüreğimizi gökyüzü kadar geniş tutmaya
-İnsani değerleri paylaşmaya
-Yaylalarda akan su kadar temiz olmaya

VARMIYIZ:Dostluklarımızı gönülden dobraca paylaşmaya...

Bu yazı toplam 3008 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.