1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Bir İmaj Marker; ADEM mi Acaba?
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir İmaj Marker; ADEM mi Acaba?

A+A-

Tam bir yıl önce  20/10/2020 tarihinde “Bir İmaj Marker Aranıyor” diye yazmıştım. Adilcevaz cevizinin endamına uygun bir elbise ihtiyacına dikkat çekmeye çalışmıştım.(https://www.adilcevaz13.com/bir-imaj-maker-araniyor-806yy.htm) Bu iş için bir babayiğidin çıkmasını bekliyordum. Hatta o zaman bir iki arkadaşa da bu işe el atmasını söylemiştim. Çeşitli sebepler sürerek kendilerinin bu işi yapamayacaklarını söylediler. Kaliteli Adilcevaz cevizinin pazarlarken şanına yakışır bir paketleme ve sunumunun olması bence önemliydi. Belki bu yazıyı ilçemiz Esnaf ve Sanatkârlar Odası okur bir girişim başlatır mı diye de ümitlenmedim değil. Yazın Adilcevaz’da iken ilçemiz esnafı Ramazan Üstün Beye de bu temenni mi paylaştım. O yine sağ olsun cevizi kara poşetten kurtarmış file tarzı bir paketleme işine girmiş gördüm. Hiç yoktan iyidir yani.

Neyse sayın okurlarım 20/10/2021  yani “Bir İmaj Marker Aranıyor” yazımından tam bir yıl sonra instagram denen sosyal medya platformunda Emre Yılmaz Beyin paylaşımına denk geldim. Aha “imaj marker” bulundu dedim. Adilcevaz Cevizi, Adilcevaz’a layık şekilde güzel bir paketleme ve sunuma kavuşuyor diye hakikaten çok sevindim. Hemen teşekkür mesajımı attım, hızımı alamayıp Emre Beye telefon açtım. Güzel bir projeyle iyi bir açığı doldurdukları için ilçemiz adına teşekkür ettim.

 1-horz.jpg*20.10.2021 Adilcevaz Aile Destek Merkezi

Resimlerde görülen güzel paketleme projesi  için iyi bir alt yapı çalışması yapılmış, hanımlar biz bu işte varız demişler. Van’dan ve Adilcevaz’dan malzemeler tedarik edilerek “Bismillah” denilmiş. Ortaya da bu ürün çıkmış. Belirli bir sayıda üretmişler. Topu yetkililere ve esnaflarımıza ve ceviz üreticilerine atmışlar. Adilcevaz cevizinin kilosunu 45, 50 liradan hakikaten iyi bir fiyatla pazarlayan hemşerilerimiz bu güzel paketleme ile pazarlamaktan umarım ki imtina etmezler. Cevizi naylondan, torbadan kurtarırlar inşallah. Cevizimizin ünü ülkemizde yaygın. İlçemizin güzel bir kızı gibi. Bu kızı gelinlik giydirir gibi göndermezsek olmaz.

İşte Adilcevaz cevizine bir imaj marker, tasarımcı dediğim kısaca adı ADEM olan Aile Destek Merkezi. Ben size ADEM’den bahsedeyim. ADEM, Adilcevaz ilçemizde Aile Destek Merkezi diye bir kurumdur. Bu kurum Kaymakamlık kanalıyla kurulmuştur. İlçemizdeki hanımlara hizmet amacını taşıyor. Aile Destek Merkezi, hanımları dört duvardan, ev işlerinin verdiği stresten kurtarıyor. Adilcevazlı hanımlar için iyi fırsat ve imkânlar sunuyor. Aldıkları eğitim kurslarla el becerilerini geliştirmelerine olanak sağlıyor. Özgüven kazanıp kendini ifade etme, iletişim becerilerini daha iyi kullanmalarına vesile oluyor. Daha ötesi aile bütçesine destek olabilecek projelerde yer alıyorlar. Kurstan eve döndüklerinde “Hele bak bey, kim geldi!” moral ve motivasyonuna bürünüyorlar.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce de yürütülen çeşitli el sanatları,  haz-tezhip sanatı, ahşap işleri, platesten tut Kur’an-ı Kerim kurslarına kadar her türlü kurs, Halk Eğitim Merkez Müdürlüğünün usta öğretici göndermesiyle  Adilcevaz Aile Eğitim Merkezi yani ADEM de ev sahipliği yapıyor. Aile ve toplum sağlığı açısından rehberlik faaliyetleri ile de hanımların aydınlanması için faaliyetler yürütülüyor. Yani her parmağında on marifet var bu ADEM’in.

Açıklama: C:\Users\MüdürYardımcısı\Desktop\aile destek merkezi.jpg

Dedim ya Adilcevaz’a bir imaj marker ADEM mi? Çünkü duyduğum kadarıyla Adilcevazlılar için çok önemli olan, ekonomik destek sağlayacak, tüm yaş sebze ve meyvelerimize fazlasıyla katma değer kazandıracak bir proje üzerinde çalışıyorlar. Yaş meyve ve sebzeleri sağlıklı bir şekilde kurutma ve paketleme projesi için kolları sıvamışlar. Elli tepsilik bir kurutma ile başlanılması düşünülüyor. Bu sayede yaş sebze ve meyvede israfın önü kesilecek, organik kurutma sağlanacak bu vesile ile aile bütçelerine iyi bir kazanç sağlayacak.

1-horz-001.jpg

*Yaş Sebze Meyve Kurutma Fırını

Açıklama: C:\Users\MüdürYardımcısı\Desktop\imaj\yaşsebzemeyve kurutma sistemi.jpg

*Gün ısılı yaş meyve sebze kurutma sistemi

Adilcevaz’daki yerel ve idari yetkililerin, esnafların, Adilcevaz için, ailem için, kendim için neler yapabilirim diyenlerin Adilcevazlı ADEM’in projelerine kulak vermesi, malzeme ve donanım bakımından destek verilmesi lazım. Çünkü kazanan Adilcevaz ve Adilcevazlı olacak.

Tüm hemşerilerimizin kendi projesi, hedefi ideali gibi sahip çıkması, sevinmesi hiç olmazsa ideal için koşanlara, emek verenlere köstek olunmadan saygı duyulması lazım.

Birlik ve beraberlik içinde ADEM!  Yolun açık olsun. Haydi bakalım rast gele…

Bu yazı toplam 1502 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum