1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevaz, Esnaflarımız Kadardır
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz, Esnaflarımız Kadardır

A+A-

Adilcevaz’a özgü olan doğal, kültürel ve tarımsal ürünlerle hem geçimini sağlayan hem de ilçemizin tanıtımına katkı sağlayan esnaflarımız var. Gurbete çıkarken, kıymet verdiğimize bize dair bir hediye ararken veya bir misafirimizi ağırlarken bu esnaflarımız imdada yetişir.

Bu esnaflarımız ilçemizin bir tanıtım görevlisi gibidirler. Esnaflarımızın verdiği hizmet, bıraktığı intiba Adilcevaz’ın hesabına sayılır. Bunun bilincinde olan esnaflarımız ciddi bir sorumluluk duygusuyla hareket ederler. Kaliteyi ve güveni sarsacak ayıplı ürün ve hizmetten yılandan kaçar gibi kaçınırlar. Anlık ve günlük kazancın değil, sürekliliği olan itimada dayalı ve ihtiyacı karşılayan ve devamı gelen bir kazancın peşindedirler. “Kalbe ve vicdana girilmedi mi cebe de girilmez.” Bilinciyle hareket ederler. Esnaflık insani ve vicdani değerlerin en iyi sergilendiği alan olduğundan toplumun da yansıyan yüzü, nabzını bir bilen olarak konumlandıklarının farkındadırlar.

Eskimez Müftümüz Zeki TAN ile Eğitimci Şair Nazım Kocabaş Hocamı bilirsiniz. İki hocamda gördüğüm ortak bir özellik Adilcevaz ve Adilcevaz  esnafına verdik önem. Esnaflarımızın Adilcevaz için üstlendikleri misyon üzerinde durmaları. Esnaflarımızın daha vizyoner daha gelişmiş ve daha profesyonel olmaları için kafa yormaları, değerlendirmelerde bulunmaları kısaca Adilcevaz’ı dertlenmeleri.  Daha başka kıymetli şahsiyetler de illa vardır hani benim bildiğim ve gördüklerim olarak bu iki ismi öne çıkardım. Zeki Hocamın Adilcevaz13.com da paylaşımları ortada zaten. Moda tabirle onlardan sufle alarak bir iki yazıda esnafları konu edindim. Geçtiğimiz yaz Adilcevaz’ da olunca hususi esnaf ziyaretleri yaptım, çaylarını içtim. İşletme ve dükkânlarının havasını solumak, işleyişi görmek istedim. Bir iki yere gidemedim, fırsat bulamadım. Aygırgölü Köyüne gidemedim mesela. Nefis tavada balık yiyip, göle karşı semaverin dumanını savuramadım. Söğüt ağaçlarının, sazlıkların berisinde güneşin batışını izleyemedim.

Yazımızın konusuna dönecek olursak Nazım Kocabaş Hocamla bir gün sohbet ederken belki kendisi de hatırlar. Söyle bir cümle kurmuştu. “Bazı esnafların yaptığı iş veya hizmet sanki sadece kendi kazançları için yapılıyor zannedilir. Oysa onlar ilçemize katkı sağlayan, birçok kişiye de dolaylı ekmek kazandıran aynı zamanda turizm ve kültür elçisidirler. Aygırgölü Köyünde olan bir tesis veya işletmenin veya Tekağaç Aile Plajının yollarının asfalt yapılması işletmeciler için bir kayırma hizmet değil ilçemiz için kazanca götüren bir yatırımdır.” Demişti. Sayın Hocamın bu nazariyesini çok makul ve yerinde tespit olarak görmüştüm.  Doğudan Tekağaç Bozkırlar, Batıda Türkânlar  İşletmesinin Kuzeyde Aygırgölü’nde Taşkınlar Alabalık Tesis ve Mesire alanının merkezde de Dırakbur mevkiinde  denize sıfır tarihi bir konumu da olan Bulutun Yeri  Süphan Dağı Dinlenme Tesislerinin doğal, kültürel ve turistik açıdan önlerinin açılmasının ve profesyonel anlamda işletme olmalarının Adilcevaz’ın kazanç hanesine yazılacağı kanaatindeyim. Bulutun Yeri için birkaç şey diyecek olursam konumunun, mevkiinin ve tesisin toplu program ve ağırlamalar için ideal bir yerde olduğunu gördüm. İyi bir proje ile desteklenmesine ihtiyaç var ve profesyonel bir işletme havasıyla yol haritası belirlenmesi gerekir. Bulut Bey biraz paraya kıyacak yani. Bulutun Yerinin sadece Bulut Beye ait olmadığı ilçemiz için de bir önemli bir işletme olacağı bazı yetkililer ve akil(!) lerce de nazara alınmalı, bürokratik ve farklı ket vurmalar ortadan kaldırılmalıdır.

Açıklama: C:\Users\MüdürYardımcısı\Desktop\1111.jpg

*Bulutun Yeri Bulut Day 22 Ağustos 2021

İlçemizde yöresel ve özgün ürünler üzerine üretim yapan ve satan esnaflarımızı hep takdir etmişimdir. Ceviz reçeli artık ilçemiz için özgün bir ürün olmuş, üretim ve pazarlama safhasında bayağı mesafe kat edilmiş. Birkaç esnafımız yanına Adilcevaz karadut reçelini ve Adilcevaz çiçek balını da katarak güzel kombin oluşturmuşlar. Ramazan Üstün Bey dükkânı tam bir yöresel ürünler pazarı olmuş. İşletmenin görselliği yerinde satılan ürünlerin şişeleme ve paketleme ile sunumu yerli yerinde olmuş. Reçel ve ballar kendi ürünleri. Kabuklu ceviz, ceviz içi, sucuk, pestil, işbabiyanla ürün çeşitliliği sağlanmış. Yöresel ürünlerimizi artık büyük marketlerde de umarım görmeye başlarız.

Açıklama: C:\Users\Zekai Özdemir\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\111.jpg

*Üstün Ticaret Ramazan Üstün 23 Ağustos 2021

Açıklama: Üstün Yöresel Adilcevaz 3'lü Set Ceviz Reçeli - Karadut Reçeli - Süzme Çiçek BalıHem üretip hem satmak bana göre daha kıymetli. El emeği, göz nuru katmak; hünerini sanata dönüştürmek göze, kulağa, buruna ve zihinlere hitap etmek çok çok daha değerli. Bunu yaparken de ilçemize vurgu yapmak, Adilcevaz hatırası olarak sınırları aşmak bir kültür elçisi gibi yol almak hakikaten ziyadesiyle ehemmiyetli.  İlçemizin sayılı esnaflarından olan Bahattin Aldağ’ın mahdumu çekirdekten yetişme esnaf olan Süleyman Aldağ önemli bir boşluğu dolduruyor. Değerli eşi el sanatı ile mahir bir sanatkâr. Sanatını Adilcevaz sevgisi ile birleştirmiş güzel el ürünleri yapan girişimci. Hanımlara iyi bir rol model ve istekli hanımlara da yol gösteren, yetiştiren, ekonomik değer üreten bir usta öğretmen. Tasarlayıp, ürettikleri el ürünlerini Bahattin Bey pazarlıyor.  İlçemize yöresel ceviz sabunu ve ceviz aromalı kolonya da kazandırmışlar. Hediyelik ve takdimlik/sunumluk/hediyelik ürün yelpazesi geliştirmişler. Süleyman Bey’in sanata ve esnaflığa sağlam bir bakışı var. Sanat, zanaat ve esnafta bencil olunmaması,  kendisini geliştirirken muhakkak birilerinin de yetişmesine vesile kılacak çareler aranmasını savunuyor. Sanat ve esnaflıkta tekelliği benimsemiyor. Sanatkâr ve esnaf olan sadece sanatı ve ticareti ile değil yetiştirdiği çırakla da kıymet kazanacağını belirtiyor.

Açıklama: C:\Users\Zekai Özdemir\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\1.jpg

*Aldağ Züccaciye Süleyman Aldağ  25 Ağustos 2021

Açıklama: C:\Users\MüdürYardımcısı\Desktop\111111.jpg

* Aldağ Züccaciye

İlçemizde arıcılık/balcılıkta da kendini göstermeye başladı. Birçok hemşerimiz arıcılık yapmakta kaliteli bal üretimi için emek sarf etmektedirler. Süphan Dağının eteklerinde, Sütey Yaylasının endemik tür çiçeklerinin aroması olan nefis ballar artık tercih edilen ve aranan ballardır. İlçemizde  Balcı Orhan, Şanlı Bal gibi markalaşan esnaflarımız var. Balcı Orhan işletmesi ilçe dışında da hem Adilcevaz balını hem de ilçemizi başarılı şekilde temsil etmektedir.