1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Sülhattin Uluğ ile Yaptığımız Röportaj

Sülhattin Uluğ ile Yaptığımız Röportaj

Adilcevaz'da yıllardır yazıhanecilik yapan ve Uluğ ailesinin büyüğü olan Sülhattin Uluğ ile geçmişte yaşadıkları ve geleceğe dönük meseleler üzerine röportaj yaptık...

A+A-

Adilcevaz13.Com:


Sayın Sülhattin Bey Kaç Yaşındasınız?

 

Sülhattin ULUĞ:


1932 Adilcevaz doğumluyum.

 

Adilcevaz13.Com:


Kaç Çocuğunuz Var?

 

Sülhattin ULUĞ:


İki evliyim, 23 çocuğum vardı. Şu anda 18’i hayattadır.

 

Adilcevaz13.Com:


Askerliğinizi Nerede Yaptınız?

 

Sülhattin ULUĞ:


Askerliğimin sekiz ayını İstanbul Topkapı da  sıhhiye kursunda yaptım, dağıtımım Çanakkale Demirtepe’ye  çıktı. Askerliğimin 2 yıl 4 ayını da sıhhiye onbaşısı olarak tamamladım. Fakat komutanımı dövdüğümden dolayı 80 gün ceza alarak askerliğimi geç bitirdim.
 

sany2505.20100830225443.jpg

 

Adilcevaz13.Com:


Kaç Yıldır Yazıhanecilik Yapıyorsunuz?

 

Sülhattin ULUĞ:


1956’dan beri bu işle uğraşıyorum.

 

Adilcevaz13.Com:


İlk Eşinizi İsteme Maceranızı Anlatır mısınız ?

 

Sülhattin ULUĞ:


İlk Eşime gözüm düşmüştü. Çok istedik vermiyorlardı. Sene 1949. Bende kafam bozuldu ne yapıp edip bu kızı alacağım diye ahdettim. ve tabancamı yanıma alarak evlerini bastım fakat kızı kaçıramadım. Silahımı da elimden aldılar. Beni şikayet ettiler. Bu olaydan dolayı 2 sene 40 gün hapis cezası aldım. 4 ay 15 gün yattıktan sonra Reisi Cumhur Celal BAYAR’ın çıkardığı af ile tahliye oldum. Ceza evinden çıktıktan sonra bu kızı (ilk eşimi) yine istedim bu sefer kader oldu bana verdiler. Ben nişanı takarken kayın valideme şunu söyledim; 'Ahdım olsun senin kızının üzerine kuma getireceğim.' Ve yıllar sonra ikinci evliliğimi yaparak sözümü yerine getirdim.

 

Adilcevaz13.Com:

 


Halk Tarafından Size Hamzolar Diyorlardı , Neden sizin İsminiz Ön Plana Çıkarak Sülholar Denilmeye Başlandı?

 

Sülhattin ULUĞ:


Biz kardeşler olarak birbirimizden ayrıldıktan sonra halk kendi arasında benim ismimden dolayı sülholar demeye başladılar.

 

Adilcevaz13.Com:

 


Hayatta Neden Korkarsınız ?

 

Sülhattin ULUĞ:


Allah’tan korkarım bir de hükümetten korkarım. Başkada kimseden korkmam

 

Adilcevaz13.Com:


Siyasete hiç girdiniz mi ?

 

Sülhattin ULUĞ:


70’li yıllarda MHP ilçe başkanlığı yaptım.

 

Adilcevaz13.Com:


Çocuklarınızdan Birini Fiilen Siyasetin İçinde Görmek İstiyor musunuz? Böyle Bir Hazırlığınız Var mı?

 

Sülhattin ULUĞ:


Ailemizin geniş bir aile olmasından  dolayı siyaseti fiilen yapmayı ( Belediye Başkanlığı da Olabilir, İl Genel Meclis Üyeliği de) düşünüyoruz. Gelecekle ilgili çocuklarımdan birini siyasetin içinde aktif olarak görmek isterim ve böyle bir niyetimiz de var zaten.
 

sany2506.20100830225518.jpg

 

Adilcevaz13.Com:


Şu Anda Hangi Partiye Kendinizi Yakın Hissediyorsunuz?

 

Sülhattin ULUĞ:


AK Parti’ye kendimi yakın hissediyorum.

 

Adilcevaz13.Com:


Türkiye’de en çok sevdiğiniz siyasi lider kimdir?

 

Sülhattin ULUĞ:


Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ı  severim.

 

Adilcevaz13.Com:


12 Eylül 1980 ve öncesinden Bahseder misiniz?

 

Sülhattin ULUĞ:


Ben o yıllarda MHP ilçe başkanıydım. Ağebeyimde belediye başkanıydı. Talebelerin okulda yaptıkları olayların müsebbibi olarak bizi gösteriyorlardı. Bir gün tugay komutanı ilçemize gelerek Adilcevaz’ın ileri gelenlerini, parti temsilcilerini toplayarak bir toplantı düzenledi. Tugay komutanı bu olayları kim çıkarıyor diye sorular sordu. Bende bir parti başkanı olarak talebelerin kavgalarından haberimizin olmadığını, bizim ailemize iftira edildiğini söyledim. Darbe olduktan sonra ben ve ağabeyim gözaltına alındık. Tatvan rahvadaki askeri birliğe götürüldük. Bir hafta boyunca sorguya alındık. Daha sonra serbest bırakıldık ve sürekli gözlem altında tutulduk. Allah bir daha o günleri geri getirmesin.

 

Adilcevaz13.Com:


Türkiye’nin Geleceğini Nasıl Buluyorsunuz ?

 

Sülhattin ULUĞ:


Türkiye’nin geleceği iyi olacak inşallah. Allah orduyu ve hükümeti başımızdan eksik etmesin. Bizler devletimizi seviyoruz. Aile olarak ilçenin sigortasıyız şiddete ve teröre karşıyız. Her zaman devletin yanında yer aldık. Terörü bu ilçeye sokmadık, sokmayacağız da. Biz kalabalık aile olmamızdan dolayı yıllardır teröre karşı olduk. Bundan böylede devletimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Ailemiz (aşiretimiz)  korucu ailesidir onlarca gencimiz koruculuk yapmaktadır.

 

Adilcevaz13.Com:


Sizce Adilcevaz da En Büyük Sıkıntı Nedir ?

 

Sülhattin ULUĞ:


Nüfusun az olması, köylülerin ilçemize gelmemesi, dışarıdaki Adilcevazlıların yatırımlarını Adilcevaz’a yapmaları, akraba ve dostlarla bağlarını koparmamaları için herkesin Adilcevaz’da en azından bir evinin olmasını istiyorum. Şahsen ben Adilcevaz’da doğdum, burada para kazanıyorum ve yatırımlarımı da ilçeme yapıyorum. Son olarak ilçemizde eksiğini gördüğümüz 120 yataklı özel kız yurdunu kazandırdık. Gelecek yıl açılışını yapacağız, ilçemize gelen kız öğrencilerin ilçemizi terk etmemeleri için bu mağduriyeti gidermeye çalışıyoruz. Kısacası Adilcevazlı zenginlerimiz ilçemize yatırım yapsın. İşsiz gençlerimize iş imkanı doğsun.

 

Adilcevaz13.Com:


Adilcevaz’da Arkadaş Olarak En Çok Kimleri Seversiniz?

 

Sülhattin ULUĞ:


Recai KARAHAN’ ı, Rahmetli İhsan ŞAHİN’i, İdris BEŞKARDEŞ’ i, Severim.

 

Adilcevaz13.Com:


Çocuklarınıza Ne Nasihat Edersiniz ?

 

Sülhattin ULUĞ:


Çocuklarıma ve torunlarıma kavga etmemelerini, şiddetten uzak durmalarını ve okumayı nasihat ediyorum.Torunlarımı özel dershanelere gönderiyorum ve vatana, millete faydalı olmalarını istiyorum. 

 

Adilcevaz13.Com:


Sağlık Olarak, Kendinizi Nasıl Hissediyorsunuz ?

 

Sülhattin ULUĞ:


Bugün içindir anadan  yeni doğmuş gibi hissediyorum kendimi ama hayat çok çabuk geçiyor.

 

Adilcevaz13.Com:


Hacca Gittiniz Allah Kabul Etsin. Hac Anınızı Anlatır mısınız? 

 

Sülhattin ULUĞ:


Hacca gittim. Hacc-ı ekber oldum. Bu hacc-ı ekber  olayını (Arefe günü Cumâ'ya rastlarsa yetmiş hac sevâbı meydana gelir. Halk arasında buna hacc-ı ekber deniliyor)  Allah bana nasip etti herkese de  nasip etsin.

 

Adilcevaz13.Com:


Hangi Yönünüzü Seversiniz ?

 

Sülhattin ULUĞ:


Şık giyinmeği ve cesaretimi severim.

 

Adilcevaz13.Com:


Neden hoşlanmaz sınız ?

 

Sülhattin ULUĞ:


Boş konuşmayı  ve şımarıklığı sevmem.

 

Adilcevaz13.Com:


Hangi hayvanı seversiniz?

 

Sülhattin ULUĞ:


Koyunu severim , kediye de insan değeri veririm.

 

Adilcevaz13.Com:


Hangi hayvanı sevmezsiniz

 

Sülhattin ULUĞ:


Tavşanı sevemem çünkü uğursuzdur.

 

Adilcevaz13.Com:


Haydar emi ile  olan bir maceranızı anlatır mısınız?

 

Sülhattin ULUĞ:


Sütey zamanı otların taya yapılması için Haydar’ı aldım eve götürdüm. Haydar’a dedim ki bizim tayayı öreceksin oda tamam dedi. Çıktı tayaya benim çocuklar ot bağlarını veriyordu, Haydar da tayayı yapmaya başladı. Yaklaşık 30 metre tayayı kaldırdıktan sonra Haydar’ın aşağıya inmesi gerekiyordu. Biz kendisine ip attık ipi tutarak in dedik. Haydar ben size güvenmiyorum dedi. Sokaktan geçen vatandaşı çağırarak ipi tutmasını istedi ve öylece tayadan indi.

 

Adilcevaz13.Com:


Gençliğinizdeki Bitlis’teki Olayınızı Anlatır mısınız?

 

Sülhattin ULUĞ:


Ben yıllarca ticaretle de uğraştım. Eskiden Bitlis ticaretin merkeziydi. Bende ticaretimi Bitlis’te yapardım orada tutulmak için oradaki esnaflarla kavga çıkarırdım. Bitlis’e gittiğimde Sülho yine kavgaya gelmiş derlerdi. Bir gün esnaflar kendi aralarında anlaşarak beni tongaya düşürdüler. Beni dövmeye başladılar. Bende şapkamı başıma geçirip vurmayanın dedim. Beni çok kötü bir şekilde dövdüler. Ben yerdeyken yaşlı bir dede geldi  bana yardım edeceğini ve kaldıracağını zannettim. Yanıma yaklaştı bastonuyla ağzıma bir tanede o vurdu ve “Senin aneni... ” dedi ve bana küfür etti. Bitlis’te öyle bir maceramız olmuştu.

 

sany2508.20100830225556.jpg

 

Adilcevaz13.Com:

Büyük Oğlunuz Yıldırım İle İstanbul Maceranızı Anlatır mısınız?

 

Sülhattin ULUĞ:


Bundan yıllar önceydi, bir otobüsümüz vardı. Oğlum Yıldırım’la beraber otobüsü satmak için İstanbul’a gidiyorduk. Yıldırım yolda 'Baba otobüsü satmak istemiyorum'  dedi. Bende kendisine otobüsü satmaya geldiğimizi bu işin geri dönülmez olduğunu söyledim. Fakat Yıldırım anlamadı. İlle de sattırmam dedi. Bende Yıldırım’dan habersiz emniyete gittim. Oğlumun ismini vererek beni öldürecek dedim. Polisler oğlum Yıldırım’ı yakalayıp nezarete (tinercilerin içine) attılar. Bende gidip otobüsü sattım ve sonra gidip emniyete olayın özünü anlatıp oğlumu oradan çıkarttım.

 

Adilcevaz13.Com:


Bize vakit ayırdığınız için Teşekkür ederiz.

 

Sülhattin ULUĞ:


Ben Teşekkür ederim.

 

 

Röportaj: Özcan BEŞKARDEŞ

 

Bu haber toplam 17685 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
5 Yorum