1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Bitlis Bağımsız Adayı Cengiz Karakaya ile Röportaj

Bitlis Bağımsız Adayı Cengiz Karakaya ile Röportaj

HÜDA PAR’ın desteklediği Bitlis bağımsız milletvekili adayı Cengiz Karakaya ile seçim üzerine röportaj yaptık. Karakaya, sitemize önemli değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Özcan BEŞKARDEŞ / Salih BEŞKARDEŞ / BİTLİS - HÜDA PAR’ın desteklediği Bitlis bağımsız milletvekili adayı Cengiz Karakaya ile seçim üzerine röportaj yaptık. Karakaya, sitemize önemli değerlendirmelerde bulundu.

İşte Bağımsız Aday Cengiz Karakaya ile yaptığımız Röportaj; 


Adilcevaz13.Com: 

- Kendinizi tanıtır mısınız?

Cengiz Karakaya: 

- 1975 Bitlis doğumluyum. İlköğretimimi Bitlis’te tamamladım. Sivil toplum kuruluşu olan BEST-DER’de 3,5 yıl yönetim kurulu başkanlığı yaptım. 2014 yerel seçimlerinde Hür Dava Partisi’nden Bitlis Belediye Başkan Adayı oldum. Evliyim, 3 kız 2 erkek olmak üzere 5 çocuğum var. Esnaflık yapıyorum.

Adilcevaz13.Com: 

- Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Cengiz Karakaya: 

- Allah’a şükür çok güzel gidiyor. Özellikle diğer partilerin aday profilleri açıklandıktan sonra vatandaşın bize olan teveccühü katlandı diyebiliriz. Her gittiğimiz yerde sevgi ve muhabbetle karşılanıyoruz.

Adilcevaz13.Com:  

- Seçime neden bağımsız olarak girdiniz?

Cengiz Karakaya:  

- Parti olarak seçime girmek en büyük arzumuzdur. Fakat askeri darbe anayasasında yer alan, temsilliyet ve adalette en büyük engel olan yüzde 10’luk baraj zulmü nedeniyle 9 İlde bağımsız adaylarla seçime girme kararını aldık. Baraj zulmü olmasaydı belki bugün siyaset bu kadar gergin ve baskıcı olmayacaktı.

dsc_0115.20150603090101.jpg


Adilcevaz13.Com:  

- Size göre milletvekili profili nasıl olmalıdır? Seçilirseniz nasıl bir vekil olacaksınız?

Cengiz Karakaya: 

- Bize göre aday profili yerli olmalı. Asla coğrafik yerli değil her şeyi ile yerli;  diniyle, diliyle, kültürüyle, sosyal yaşantısıyla, rengiyle bu halkın içinden olmalıdır. Halkın bizzat yaşamış olduğu her türlü sorunları yaşamış olmalıdır. Fildişi kulelerinde yaşıyorsa toplumun sorunlarıyla hem hal değilse, halkın yürüdüğü çamurlu yollarda yürümüyorsa, halkın çektiği çileyi çekmiyorsa, halk ile iç içe değilse bu yerli değildir. Velev ki orada yaşasa bile.

Adilcevaz13.Com:  

- Seçim çalışmalarınızda halkın size ilgisi nasıldır? İlgiden memnun musunuz?

Cengiz Karakaya: 

- Halkımızdan bize yoğun bir teveccüh var. Halk eski siyasi söylemlerden, yerine getirilmeyen vaatlerden bıkmış durumda. Dolayısıyla bizlerde halkla iç içe yaşadığımızdan, halkın yürüdüğü çamurlu yollardan yürüdüğümüz için halkın bize teveccühü var. Halkımızın bu ilgisinden memnunuz.

Adilcevaz13.Com:  

- Seçim çalışmalarınızda halkın sizden en fazla talebi nedir?

Cengiz Karakaya: 

- Bizden en çok talepleri dürüst bir siyasettir. Seçimden seçime değil her gün içlerinde olan, sorunlarını dinleyerek dertlerine çare olan, onlarla ağlayıp, neşelerine kederlerine ortak olan siyasetçi istiyorlar. Huzur ve kardeşliğin hakim olduğu bir ortam istiyorlar. İşsizliğe çözüm bulmamızı istiyorlar. İş istiyorlar.

dsc_0299.20150603090124.jpg


Adilcevaz13.Com:  

- Vatandaşlara neler vaat ediyorsunuz? Vatandaş için önceliğiniz nedir?

Cengiz Karakaya: 

- Vaat derken biz yapamayacağımız hiçbir sözü halkımıza vermeyiz. Ama bu biz oraya gidip hiçbir şey yapmayacağız, halkımıza yardım etmeyeceğimiz anlamına gelmez. Maddi anlamda geri kalmış bir bölgemiz var buna çareler arayacağız. Bu bölgenin kalkınması için pozitif ayrımcılığın yapılmasını sağlayacağız. Şu anda bölgemizde Kürt sorununa İslami çözüm vaat ediyoruz. İslam halkımızın çimento konumundaki harcıdır. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede İslami olmayan hiçbir çözüm başarıya ulaşamaz. Kürt sorunu bu minvalde hallolduktan sonra ekonomik yatırımların ivedikle yapılabilmesi için çalışmalar yapacağız. Bölgemizde ahlaki çöküntü ve uyuşturucuyla mücadele öncelik olacaktır.

Adilcevaz13.Com:  

- Sizce bölgede siyasette boşluk var mı?

Cengiz Karakaya: 

- Bize göre hem bölgede hem de ülkede İslami muhalefet boşluğu vardır. Bu boşlukta çok sıkı bir İslami siyaset ve muhalefet tarzı geliştirilerek doldurulabilir. Hayatımızın her alanında İslami ahlak geliştirilir ve bu da siyasete sirayet ederse, siyaseten aldatılan insanımıza yapılacak ahlaki siyasetle bu boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz. Yeni oluşacak bir anayasada halkın inançlarına, gelenek ve göreneklerine aykırı çıkarılacak yasaları önlemek için, iradeli bir kararı ortaya koyacak siyasetçilere ihtiyaç vardır. Biz bu boşluğu dolduracağımıza inandığımız için bu yola çıktık.

dsc_0342.20150603090153.jpg


Adilcevaz13.Com:  

- Bölgemizde bazı parti mensupları vatandaşlara özellikle Kürt seçmenlere kendinize oy verin anlayışının tezahürü nedir?

Cengiz Karakaya: 

- Biz de gittiğimiz her yere kendinize oy verin diyoruz. Bunu derken şunu kast ediyoruz; sizin içinizden diniyle, diliyle, rengiyle, ahlakıyla, yaşam biçimiyle, gelenek ve görenekleriyle size benzeyen kendinize yakın hissettiğiniz kişilere oy verin yani kendinize oy verin diyoruz. Kastımız kimseyi ötekileştirme değil yani etnik ve mezhepsel anlayışla değil, ümmet ruhuyla olsun istiyoruz. 

Adilcevaz13.Com:  

- Bölgede özellikle köylerde vatandaşlara oy verilmesi konusunda baskıların ve tehditlerin olması sizce doğru mudur?

Cengiz Karakaya: 

- Halkın iradesine baskı uygulamayı kesinlikle doğru bulmuyoruz. Bizler HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Silah zoruyla oy devşirenin Allah belasını versin.” Söylemine “Amin. Yüz bin defa belasını versin diyoruz.” Allah dünya ve ahrette onları rezil etsin diyoruz. Kırsal köylerin çoğunda özellikle muhtarlar üzerinden baskı oluşturularak bu köyden bu partinin haricinde oy çıkarsa diye başlayan tehditler yapılıyor. Biz halkımızın korkmadan, cesurca kendi iradelerini sandığa yansıtmalarını bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki bunlar sandıktan iyi bir ders almaları lazım. Aksi takdirde vatandaş üzerindeki tehdit dozajlarını arttıracaklardır. Bunların örneklerini 6-8 Ekim Kobani bahaneli olaylarda gördük.

Adilcevaz13.Com:  

- Bölgede son yıllarda seküler Kürt milliyetçiliği anlayışının geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

Cengiz Karakaya: 

- Kürtlerin ezilmişliği üzerinden başlatılan bu seküler hareket zaman içinde savrulmalara uğramıştır. Küresel emperyalizmi seküler hayal biçimini bölgemize yerleştirmeye çalışan bu anlayış dine bağlı olan Kürtleri değerlerinden uzaklaştırma adına yapılan bir projeye dönüşmüştür. Önüne geçilmezse toplumun aile yapılarını tahrip edici ve yozlaştırma adına daha kötü sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. 

dsc03006.jpg


Adilcevaz13.Com:   

- Sizce 7 Haziran’da HDP barajı geçerse ne olur? Geçmezse ne olur?

Cengiz Karakaya: 

- Kendi tabirleriyle demokrasiye inanan bir parti eğer barajı geçemezse başını iki avucunun arasına alıp eksiklerimiz, söylemlerimiz nelerdir?  Halkımıza hangi konuda yanlış politikalarla gittik diye düşünüp ders çıkarması ve halkımızın dini ve ahlaki değerlerine önem gösteren bir anlayışla bir daha ki seçimlere hazırlanması lazım. Bundan öncede bazı partiler yüzde 10 barajının altında kalmış ve bu partiler kaos ortamı oluşturmadılar, yakıp yıkmadılar. Baraj aşılmazsa hiçbir şey olmayacak belki 1-2 gün sokağa çıkarlar sonra herkes oturur oturduğu yerde. Barajı geçerse de Türkiye siyasetinde sıradan bir muhalefet partisi olacaktır.

Adilcevaz13.Com:   

- Geçenlerde HÜDA PAR üyesi 2 kişinin bir başka parti mensubu tarafından öldürülmesini ne ile izah edebilirsiniz?

Cengiz Karakaya: 

- Tek tipçi zihniyetin bizden başka bu coğrafyada hiç kimse siyaset yapamaz anlayışının tezahürüdür. Bu tür olaylar HDP yöneticilerinin kendi taraftarlarına kin ve nefreti aşılamalarının sonucudur. Olayda hayatını kaybeden 2 Şehit kardeşime Allah’tan rahmet yakınlarına Sabr-ı cemil niyaz ediyorum. 

Adilcevaz13.Com:  

- Çözüm süreci doğru mudur? Son olarak geldiği nokta nedir? Bu gidişle çözüm süreci nihayete erer mi?

Cengiz Karakaya: 

- Çözüm süreci ismen doğrudur fakat içerik ve uygulayış olarak yanlıştır. Neden derseniz, bütün Kürt kesimler muhatap olarak alınmadığı ve üçüncü göz olan halk olmadığı müddetçe bu çözüm sürecinin başarıya ulaşması mümkün değildir. Gelinen nokta da bunun kanıtıdır. Bizler çözüm süreci adının doğru konulmasını baştan beri söyledik. Başından beri süreci destekledik fakat çekincelerimizi de dile getirdik.

Eğer süreç akan kanın durması ve silahların bırakılması ise elbette muhatap elinde silah bulunduran örgüttür. Silahın bırakılması için onlarla konuşulur. Silahların bırakılması ve akan kanın durması için gerekli şartlar oluşturulur. Yeter ki insanlar ölmesin, yeter ki kan akmasın. Bölgemizde huzur ve güven ortamı oluşsun. Fakat mesele Kürt sorununun çözümü ve Kürtlerin geleceğinin belirlenmesi ise, muhatabın bütün Kürtlerin olması gerektiğini söyledik. Kürtlerin geleceğini elinde silah bulunduran bir örgütle çözülmesinin doğru olmadığını ve bunu da kabul etmediğimizi defalarca deklare ettik. Bu yanlışta vazgeçilmezse süreç yaklaşık 3 yıldır bir adım öteye gitmediği gibi bundan sonrada ilerleme kaydedemez. Öncelikle sürecin adının iyi konulması gerekir. Süreç şeffaf olmalı. Kimin süreci sabote etmeye çalışıldığının iyi anlaşılması için üçüncü göz olarak halk masada olmalıdır.   

dsc08655.jpg

Adilcevaz13.Com:  

- Bağımsızlar olarak seçilmezseniz kaos çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Cengiz Karakaya: 

- Bizler 2014 yerel seçimlerinden Hür HÜDA PAR olarak hiçbir belediye kazanamamamıza rağmen halkın iradesine saygı duyup seçimin hemen ertesi günü halkımızı ve esnaflarımızı ziyaret ederek kendilerine teşekkür ettik. İslam dini selamet dinidir bizlerde bu dinin müntesipleri olarak huzur, barış ve güven ortamının oluşabilmesi için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Çünkü coğrafyamız ve halkımız başka acıları kaldıracak güç ve takatte değildir. 

Adilcevaz13.Com:  

- Adilcevaz13.Com’u takip ediyor musunuz? Takip ediyorsanız nasıl buluyorsunuz?

Cengiz Karakaya: 

- Fırsat buldukça yerel basında haberleri takip ediyorum. Takip ettiklerimiz arasında en üst sıradasınız. Objektif ve halkın değerlerine saygılı bir habercilik anlayışıyla hareket ediyorsunuz. Sizleri takdir ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz…

Adilcevaz13.Com:  

- Son olarak ne söylemek istersiniz?


Cengiz Karakaya: 

- Halkımızdan özgür iradesini hiç kimseden korkmadan, çekinmeden sandığa yansıtmasını istiyoruz. Sonuç ne olursa olsun 7 Haziran’da sandıktan çıkan halk iradesine saygı duyulmasını temenni ediyor, tüm seçmen kardeşlerimizin dua ve desteklerini talep ediyoruz. 

Adilcevaz13.Com:  

- Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.  


Cengiz Karakaya: 

- Bu fırsatı bize verdiğiniz için ben size teşekkür eder tekrardan başarılarınızın devamını dilerim.

www.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 5187 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
8 Yorum