Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Sela

A+A-

Sinesinde gönül taşıyanlar, gönlünde tevhide ram olan iman barındıranlar, Allah için cem olsun; omuz omuza versin diye bir davet vardır.

Bu davet, duyan tüm kulaklara adres teslim en güzel seda, en temiz nefes ile yapılan çağrıdır. İcma edecek, bir araya gelecek nurdan ibrişimler barındıran müminler için toplanmak o kadar kıymetlidir ki bir gün evvelinden göklere doğru yükselen minarelerden davet çağrı yapılır. Öyle içten bir davet ki bu, işiten kulakların sahibini ihtiyarsız, elinde olmadan manevi bir cezbe ve çekim ile esir alır.

Çağıran ses,

Oturduğumuz yerden, yürüdüğümüz yoldan, uğraştığımız işten, meşgul eden masivadan, kendimizi malik saydığımız mülkten; anadan, babadan, yardan sıyırır da çağırır.  

Çağıran ses,

Mahrum etmeye değil varlığa kavuşmaya çağırır.  Aziz kılmaya; fena, geçici olmaktan Baki ebedi olmaya çağırır.

İnsan/hilkat ne imiş,

İman, tanıma/ bilme marifet ne imiş,

Varılması gereken nokta, saadet, sürur, asıl sevinç ne imiş bildirmek için bu çağırır.

Her Cuma provası yapılan, asıl Cumamız icabe-i saatimiz olan bedenin misafir olduğu bedenden müsaadesini isteği zaman gök kubbede dalga dalga yankılanan çağrı bu ses;

Bugün, müminlerin mekânda cem olamadığı, toplanamadığı, çağıran sese karşılık bedeniyle Camiyi buluşturamadığı zaman diliminde mahzun mahzun Miraca çağırıyor.

Buna karşılık; toplanmak, lahuti çağrıya kulak verip kalpleri, merdiven merdiven yukarıya taşımak lazım. Aklımızı, ruhumuzu, duygumuzu bir cemaat yapıp, boynumuzu bu çağrının kemendine uzatmak lazım.

En küçük canlıdan, zerreden başlayarak tüm kâinata doğru ilahi tecelliyi kendinde olduğunu görmek, gözün alamadığı evren kadar genişlemek, ilahi arzu ve emelleri anlamak, tüm sırra kâşif olmak için menzilden menzile geçmek lazım.

Selada çağrının sahibine biat, teslimiyet vardır. Bu biatin ve teslimiyetin en güzel örneği Hz. Muhammed’dir. (sav) Bu sela ile Ey Resul; sana uyduk, bu çağrıya seninle boyun eğdik demektir. Ona salat ve selam ile şimdi kulak verelim bu çağrıya, dinleyelim…

Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!

Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!

Miraç Kandiliniz mübarek olsun.

Bu yazı toplam 1794 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum