1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Mehmet Sevinmiş (Pehlivan Muho)

Mehmet Sevinmiş (Pehlivan Muho)

Adilcevaz'da gelmiş geçmiş pehlivan ünvanını alan tek kişi olan Mehmet Sevinmiş 95 yaşında ve hala yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettiriyor. Pehlivan muho lakaplı Mehmet Sevinmiş ile röportaj yaptık...

A+A-

AdiLcevaz13.Com:

Sayın Mehmet SEVİNMİŞ  Kendinizi tanıtırmısınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

1915 doğumluyum 2010 haziranda 95 yaşıma girecem

AdiLcevaz13.Com:

Kaç çocuğunuz var?

Mehmet SEVİNMİŞ:

10 çocuğum oldu şu an 7 si yaşıyor.

AdiLcevaz13.Com:

Askere giderken neyle ve kaç günde gittiniz?

Mehmet SEVİNMİŞ:

O zamanın şartlarında araç yoktu, toplanma bölgemiz Ahlat tı buradan Malazgirt üzeri yürüyerek bir haftada Erzuruma gittik.

AdiLcevaz13.Com:

Askerliğinizi nerede ve kaç yıl yaptınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Askerliğimin 3 yılını Erzurum da son 1 yılını da Ankara nın Kırıkkale ilçesinde topçu onbaşı olarak toplam 4 yıl yaptım.

AdiLcevaz13.Com:

Güreşe ne zaman başladınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Güreşe askerde başladım güreş müsabakalarında hiç yenilmedim, ödül olarak komutanlarımız bizlere para verirlerdi.

AdiLcevaz13.Com:


Güreşe nereden merak sardınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Askerdeyken rüyamda genç bir sakallı adam elini omzuma atarak Allahın izniyle yenilmeyeceksin dedi ve güreşe  merakım bu rüyamdan sonra başladı.

AdiLcevaz13.Com:

Adilcevaz da sizden başka güreşçiler  kimlerdi?

Mehmet SEVİNMİŞ:

O zamanlar Salih DUK (çavuş) ve Abbasoğlu Kemal AKBAŞ vardı.

AdiLcevaz13.Com:

Bu iki güreşçiyle güreş yaptınız mı?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Evet yaptım ve ikisini de yendim.

AdiLcevaz13.Com:

Size ne zaman pehlivan denilmeye başlandı?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Askerlikte güreşe başladım ve orada herkesi yendiğim için o günden bugüne  bana pehlivan diyorlar.

AdiLcevaz13.Com:

Adilcevazda o zamanlar güreş müsabakaları nerede yapılırdı?

Mehmet SEVİNMİŞ:

O  zamanlar Millet bahçesi denen yer şimdiki belediye parkı (meydan) denen yerde yapılırdı. Güreşlere halk (kadın erkek çocuk) çok rağbet gösterirdi.

AdiLcevaz13.Com:

Malazgirt teki çok önemli bir güreş müsabakanız olmuş anlatır mısınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Ben ve Şükrü Zorer  birlikte  erik satmak için Malazgirt e gittik orada belediye başkanın oğlunun düğünü vardı, benim namım oralara kadar gitmişti. Beni görenler Adilcevaz dan pehlivan gelmiş diyorlardı. Malazgirt te  komutan olarak görev yapan Dinarlı Osman pehlivan benimle güreşecekti. Belediye Başkanı ve Kaymakam bana geldiler, Osman pehlivanla güreşmemi istediler bende hazırlıklı ve kisvetimin  olmadığını söyledim kisvetsiz güreşmem dedim pantolonum patlarsa rezil olurum dedim. Bunun üzerine bana çizgili bir kadife pantolon getirdiler. Bir baktım Osman pehlivan oradaki halka yüksek sesle şunları söyledi Adilcevazın soğan yiyeni beni yenerse ben bu Malazgirt in suyunu içmiyecem dedi.

 

Bende bu lafların üzerine neye mal olursa olsun bu güreşi yapacağım dedim. Belediye Başkanı beni destekliyor, kaymakam da  Osman pehlivanı destekliyordu. Derken müsabaka başladı ben başta rakibi biraz hırpaladım Kaymakamın hanımı ayağa kalkarak böyle güreşmi olur şahin yavrusu gibi kaldırıp kaldırıp yere vuruyor, oradan yüzbaşının hanımı konuşmanı bil o da bizim vatandaşımız dedi. Bende bu lafları duyunca hırslandım rakibe son bir hamle yaparak kisvetinden ve boynundan tuttuğum gibi kucağıma alıp götürdüm Kaymakamın ayaklarının dibine bıraktım ve tuş ettim. Ödül olarak da 5 metre şile basması  elbiselik bez verdiler.

Adilcevaz13.Com:


Hayatınızda güreşte  hiç sırtınız yere geldi mi?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Hayır hiçbir güreşte yenilmedim.

Adilcevaz13.Com:

Adilcevazda ki yaptığınız  güreşlerde ödül verilir miydi?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Biz genelde düğünlerde yada özel müsabakalarda güreş  yapardık bizim için ödülün önemi yoktu asıl olan namı sürdürmekti.

Adilcevaz13.Com:

Antremanlarınızı nasıl yapardınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Öküz çütünün pulluğunu kaldırıp İndirirdim ayrıca çuvallara kum doldurur onları sırtıma alır taşırdım, birde koşu yapardım o zaman imkanları kendimiz yaratırdık.

Adilcevaz13.Com:

Gençliğinizde Güreş yaptığınız zamanlarda oyunda kaç ekmek yerdiniz?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Oyunda dört beş ekmek ve iki lengeri pilav yerdim. Ayrıca koyunun erimiş yağını ekmek doğrar yerdim bununla güç toplardım.

Adilcevaz13.Com:

Size güreş federasyonundan  güreş yapmanız için hiç teklif geldi mi?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Evet o yıllarda bana İstanbul federasyonundan davet geldi bende hazırlandım gitmeye annem bırakmadı bende gitmedim kendimi değerlendiremedim.

Adilcevaz13.Com:


En son ne zaman güreştiniz?

Mehmet SEVİNMİŞ:

En son güreşimi 1997 de ceviz festivalinde İhsan Yazar (gardiyan) la halkın karşısında sembolik olarak güreştik şimdiki nesilde beni izleme fırsatı buldu benim içinde jübile gibi oldu çok mutlu olmuştum.

Adilcevaz13.Com:

Seyidibaba tepesinden İneği boynunuza alıp indirme meselesini anlatır mısınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Gayo Mehmet BİLGİÇ in ineği nahırdayken ayağı seyidi babanın kurt kayaları mevkiinde  kırılıyor. Adilcevaz dan 7-8  kişi at arabasıyla  ineği getirmeye gidiyorlar, hayvanı yerinden kaldıramıyorlar. Bir baktım Gayo Mehmet geldi bizim inek dağda kalmış gel yardım et bende tamam dedim beraber gittik oradaki arkadaşlar ineği dartarak bende diz çöktüm ineği boynuma aldım o tepeden 500 metreye yakın boynumdan aşağıya indirdim at arabasının üstüne bıraktım böyle bir anım olmuştu.

Adilcevaz13.com:

İlginç bir anınızı anlatır mısınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Yıllardan 1968 yıllarıydı Poturoğlu Bahattin benim çok samimi arkadaşımdı beraber camiye giderdik sürekli yolda giderken bana karışırdı el kol şakaları yapardı ben sesimi çıkarmazdım. Bir gün yine camiye giderken yine bana karıştı benim ayağım kaydı düştüm o da arkadan benim üzerime atladı pehlivanı böyle yıkarlar dedi. Bu laf benim zoruma gitti yerden kalktığım gibi Bahattini omzuma aldım ve tepe üste yere bıraktım. Bahattin bugünmü ölmüş, yarınmı ölmüş neyse yoldan geçenler Bahattini alıp doktora götürdüler boyun kırıklığından korkuluyordu. Neyseki bir şey olmadı fakat Poturoğlu Bahattin 15 gün yatakta yattı bende o süre zarfında onun hayvanlarına baktım.

Adilcevaz13.com:

Sizin gençliğinizde ki dönemle, Şimdiki dönemi kıyaslar mısınız?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Biz  çok çektik, çok yokluklar gördük mesela ayakkabımız yoktu hayvanların derilerinden kendimiz yapardık inanın imkanlar hiç yoktu diyebilirim. Şimdiki insanlar bu günlerin kıymetini bilsinler ve şükür etsinler bu ülke öyle kolay gelmedi bugünlere, ama şimdiki gençler iyidir söz tutuyor okumuşlar bizim zamanımızda okul yoktu hep kavga ederdik, cahildik ülkemizin kıymetini bilelim kötü niyetli insanlara fırsat vermeyelim Allah kimseyi vatansız, devletsiz etmesin.

Adilcevaz13.Com:

Nasıl böyle sağlıklı ve dinç kalabildiniz?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Hayatımda hiç alkol ve sigara kullanmadım, sürekli çalıştım ve spor yaptım. Gençlere tavsiyem alkol ve sigaradan uzak dursunlar ve spor yapsınlar.

Adilcevaz13.com:

Pehlivan bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz?

Mehmet SEVİNMİŞ:

Ben teşekkür ederim.


Röportaj: Özcan BEŞKARDEŞ

Bu haber toplam 8178 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum