1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Ha Rus Ha ABD Aynı Batnın Çocukları
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Ha Rus Ha ABD Aynı Batnın Çocukları

A+A-

Bir ayı aşkın ülkemizin kuzeyinde iki komşu arasında tüm Cihanı korkuya salan bir savaş var. Rusya, Ukrayna’yı kendince sebeplerle işgal etti. Diğer komşulara da bir zamanlar SSCB nin hükmü altında olanlara ve itiraz etmeye yeltenenlere de aba altından sopa gösterdi. Kan ve gözyaşı Ukrayna’ da da kendini gösterdi. Baktılar olacak gibi değil kız babası Putin’ den  “sarı saçlı, mavi gözlü çocuklara”  kıymak olur mu diye insaf bile beklediler. Sanki diğer çocuklara rahat kıyılabilir gibi. Oysa kendileri de anlayış, mantık ve fiil olarak Putin’den farklı değiller. Uzak- yakın Asya, Ortadoğu,  Afrika hatta Amerika kıtasında kendi müstevli emelleri uğruna biçtikleri kafataslarından kuleler yaptıklarını unutmuş gibiydiler.

 

Onları besleyen sistem, terbiye eden neyse Putin’i besleyen de oydu. Gıdalandıkları hikmetle hayat felsefeleri ile aslında ” bu medenîlerden çoğunun eğer içi dışına çevrilse, kurt, ayı, yılan, hınzır, maymun postu görülecek gibi “  olduğu fark ediliyordu.

 

 Putin örneği gibi çıktıları olan onları besleyen sistem; söz sahibi olup, hüküm sürmede, düzen vermede  "kuvvet" yani gücü dayanak noktası kabul eder. Çıkar ve menfaat üzerine amaç ve hedef geliştirir.  Yaşamak ve hayatta tutunmak için savaşmayı esas tutar. Ezilmemek için ezeceksin der. Zayıfı güçlüye esir ettirir.  Menfi milliyet, kuru ırkçılık, kafatasçı zihniyetle büyümeye çalışır.  Daha çok yemek, daha da sömürmek; yeraltı ve yer üstü zenginliklerine oturup kendi yalancı cennetini oluşturmak ulaşmak istedikleri netice olarak karşımıza çıkıyor.

 

Böyle olunca tabi güce dayanan istila etmekten; çıkar, menfaat ve arzular bitmeyeceğinden kâfi gelmediğinden hile ve aldatmaktan, göz diktiklerini elde etmek için başka ülke ve milletler içinde fitne uyandırmaktan,  demokrasi götüreceğim diye tecavüz etmekten geri durmazlar.  Bu yüzden insanlık onuru ve toplumsal huzur kaybolmuştur.

 

Oysa Putin ve Putin gibi olanlarla avaneleri; Bediüzzamanın ifade ettiği reçeteyi uygulasalar yani;

 

-Kuvvet yerine hakka dayanıp adalet ve denge üzerine işleseler

 

-Çıkarcı ben merkezli menfaat yerine tüm insanlığı ve topluma hizmet eden hedefler belirleseler

 

-Irkçı, faşist yaklaşımı, kafatasçı zihniyetle değil insanı yücelten, kâmil kılan, vatan sevgisini pekiştiren, milli ve manevi birliği sağlayan bağları güçlendirseler ve zülme ve haksızlığa karşı duruş alıp mücadele vaziyeti alsalar

 

-Ezenin değil ezilenin yanında dursalar, açgözlü davranmasalar, mal ve mülklerine konmasalar, yardım üzere insanlığın ihtiyacına koşsalar

 

Ölümün olduğu dünyada onurlu bir şekilde şerefle anılan bir dünya saadetine vesile olurlar. Kendileri de insan izzetine layık müşerref varlık olurlar.

 

Ey 70 yaşındaki iki kız babası Vladimir Putin!

“ Barış için atılacak adımın mimarı sen olmalısın, onurlu bir çıkış yap.”  Seni müstevli kılan düşünce ve sistemin yüzüne tükür. Hakkı esas tut, hakka yönel.

 

Ve Ey müstemleke zihniyetin elinin altında inleyen insanlık, aklını başına devşir, Nemrutları yetiştiren değil her bir insanı Ömer kılan eğitim ve düşünce sistemini mamur kıl.

 

Yazıma son verirken voleybolda Efeler Ligine yükselen ilçemizin takımı Türşad’ ı tebrik ediyorum. Bize bu sevinci yaşatan herkese teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 1259 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum