1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Bitlis Tanıtım Günleri ve Bitlis'in Nesi Meşhur?
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bitlis Tanıtım Günleri ve Bitlis'in Nesi Meşhur?

A+A-

31 Ekim- 03 Kasım günleri İstanbul Feshane’de Bitlis Tanıtım Günleri düzenlendi. İstanbul’ a gitmeden/gidemeden Bitlis TV den izledim, durdum. Gurbette olma hesabiyle ayrı bir özlemle takip etmeye çalıştım. İlk göze çarpan organize de emeği geçenlerin gözlerinde ve sözlerindeki heyecandı.

Stantlar özverili hazırlanmış, en ince ayrıntılar düşünülmüştü. Bitlis’e dair her şey vardı. Takdir edilecek büyük bir emek vardı. Bu emeği anlamlı kılan ihlâs, samimiyet, sevgi ve azim her şeyde kendini gösteriyordu.
Açılış konuşmaları ile başladı etkinlikler. Konuşmalar içtendi gerçekten. Mütevazılığin ve adamlığın en güzel örneklerine şahit oldum. Burdur Bucaklı kamu görevlimizin Bitlis’ le özdeşleşmiş, Bitlisleşmiş ruh halini, kendini sildikçe zirveleşmiş gönlünü okudum.

Bitlisli bir hemşerimizin anlattığı anekdot müthiş bir hazzı tattırdı. Hemşerimiz, İstanbul'da bir dükkana girer. Tanışma faslı olur. Nereli olduğunu sorarlar. Bitlisli olduğunu söyler. Bitlis’le ilgili sorular sorar ve nesi meşhurdur, der. Bal dese yetersiz kalır, ceviz dese eksik olur. İnsanı meşhurdur der hemşerimiz. Mesela der esnaf. Hemşerimiz, hangisini desem ki diye bir tereddüt geçirir. Gavs-i Hizani, İdris-i Bitlis, Bediüzzaman Said Nursi diye sayar. İstanbullu esnaf bu cevap karşısında çok memnun olur ve gerçekten Bitlis, insanı ile meşhurdur der.

Büyük şahsiyetlerimizin hamurunda, mayasında olan bu sıcak ve anlamlı derinliğin aynen devam ettiğini göstermiş oldu bu etkinlik. Bitlisli Şerif Kızıltaş Hocamın, Bitlis Kültür ve Eğitim Vakfı adına bu ruhu yansıtmaya çalışan standı öyle gururlandır ki beni anlatamam. Bediüzzaman’ın tarihi ve manevi şahsiyeti ile birlikte eserleri ile alınması gereken mesajın da ince vurgusu çok yerinde olmuştu. Saadet Camii Derneğine ait standı ise İslam’ın kucaklayıcılığına ev sahipliği yapıyordu.

Bitlis İl Emniyet Müdürlüğünün standına da değinmek istiyorum. Toplumsal ve sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekiyordu. İnsan merkezli hizmetin, kucaklayıcılığın resmi çizilmişti böylece. Bitlis Tanıtım Günleri, sılanın gurbetin ayağına gidişi oldu aslında. Büyük bir merakla ve heyecanla buluşmanın mutluluğu...

Bu büyük buluşmayı Bitlis TV, çok güzel yansıttı. Sefer ve Turan Beyler ve diğer tüm çalışanlar büyük bir çaba harcadılar. Turan Bey’in deyimiyle Allah sizi hep var ede.

Tanıtım etkinliğinde cevizimiz, kar şerbetimiz, büryanımız, reçelimiz, bastonumuz meşhur tanıttık ama asıl meşhur olanın insanımız ve insanlığımız ve insanımızla verdiği ve kattığı mesajdır. Tebrikler Bitlis, yollar sana hep açık...

Bu yazı toplam 15120 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum