1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz ile Röportaj

Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz ile Röportaj

Bitlis Ak Parti Milletvekili Vedat Demiröz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'de gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı. Keyifli bir sohbet eşliğinde yapılan röportajda Vedat Demiröz birçok konuya açıklık getirdi.

A+A-

Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim kendinizi tanıtırmısınız?

Vedat Demiröz:


- 1956 yılında Bitlis Taş Mahallesinde doğdum. Annem Huyut köyünden, Babam ise Bitlis Merkez ilçe doğumludur. 4 kız ve 2 erkek kardeşim var. Babam Bitlis Özel İdare’de tahsildar olarak görev yapmıştı. İlköğretimi Yükseliş İlkokulunda, orta ve liseyi ise Bitlis Lisesinde 1972 yılında tamamladım. Daha sonra 1976 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. 1977 yılında ailem İstanbul’a göç etti. Daha sonraki yıllarda Bitlis’le irtibatımı hiç kesmedim. 35 yıllık mesleki hayatımda özel sektörde Yeminli Mali Müşavir ve Sorumlu Baş Denetçi olarak faaliyette bulundum. Bunun yanında Türkiye Kalkınma Bankası’nda murakıplık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlere ve İstanbul Ticaret Odası Başkanlığına Mali Danışmanlık ile TOKİ iştiraki Emlak Konut A.Ş.’nde Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Ayrıca Mesleki konularda birçok ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda bildiriler sundum ve çeşitli dergilerde makalelerim yayınlandı. 1978 yılında evlendim. İki oğlum bir kızım var.

dsc_0715.jpg

"ÇÖZÜM SÜRECİ MUTLAKA HEDEFİNE ULAŞACAK"


Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim hükümetin sürdürdüğü çözüm sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Vedat Demiröz:

- Sizinle röportaja gelmeden önce BDP’li Ovakışla ve Güroymak Belediyelerinin projelerini çıkarmak için İller bankasına gittim. Ovakışla kanalizasyon işinin bitirilmesi, cadde taşlarının parke yapılması, çöp kamyonu ve yangın aracıyla ilgili görüşmeler yaptım. Bu belediyeler farklı siyasi düşünceye sahip diye ayrım yapmadım. Kimsenin de böyle bir derdi yok.

Ben halkıma her zaman için diyorum; terörle bizim Kürt kardeşlerimiz tamamen ayrışmalı ve arasına kesin bir sınır koymalıdır. Bu iş on sene, yirmi sene öncesinden yapılması lazımdı. Terör örgütü ile Kürtlerin hakkı bu şekilde savunulmaz. Geçmişte hatalar yapıldı. Devlette yaptı, idarede yaptı, örgütlerde yaptı, vatandaşta hataya düştü. Vatandaş gariban ne yapsın, yazık oldu. Otuz kırk senedir 400 milyon dolar bu nedenle heba oldu. Bu paralarla ülkemize, bölgemize yatırım yapılmış olsaydı, şimdi ne işsizimiz vardı nede yol sorunumuz vardı, nede altyapısı olmayan köy vardı yazık oldu.

Ancak sorunlarımızın çözümü ile ilgili çok önemli bir süreç yaşıyoruz.

Hükümet olarak Ülkemizin bütün sıkıntılarını terör konusu başta olmak üzere hiç gündemimizden çıkarmadık. Hepimiz bin yıldır beraber yaşıyoruz kız aldık kız verdik. Etle tırnağın ayrılması nasıl mümkün değilse bu milletin ayrılması da aynı şekilde mümkün değildir. Malum bu amaçla geçmişte Milletimizin içine defaatle fitne tohumu ekmeye çalıştılar başaramadılar, şimdi de başaramayacaklar. Çünkü bu milletin birbiriyle alıp veremediği bir şey yok. Hepsi bizim insanımız hepsi bizim kardeşimiz. Artık herkes biliyor ki bu sorunu yurt içi ve yurt dışında ki aktörler ve Türkiye’ye engel olmak isteyen uluslararası kuruluşlar organize ediyor.

Türkiye güçlendikçe sorunlarımız da süratle çözülecek, terörde çözülecek Allah’ın izniyle çözülüyor. Bu sürece halkımız inandı. Müthiş bir heyecan ciddi bir destek var. Halkın inandığı bir şeye kimse engel olamaz.

"BİTLİS'İ ANKARA'DA TÜRKİYE'YE TANITTIK"


Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim Ankara’da Bitlis tanıtım günleri düzenlendi. Bu etkinlikleri nasıl buldunuz?

Vedat Demiröz:

- Bitlis Tanıtım Günlerinden sonra Denizlim günleri yapıldı ve oraya katıldım. Bütün oradaki yetkililer ve çalışanlarla açılıştan sonra görüştüm. Denizlim Günlerinde Açılış sönüktü bizimkiyle kıyaslanamaz. Denizli dediğiniz yer milli geliri ekonomisi Bitlis’e göre yirmi kat büyük ama heyecan bakımından bizdeki heyecan, bizdeki katılım coşku kesinlikle yoktu. Bitlis’in tanıtım günlerinde Bitlis’i Ankara’ya taşıdık ve ilimizi bütün Türkiye’ye tanıttık. Bitlis’in tanıtımı için bu güne kadar çok çalışmalar yaptık ancak "Bitlis Günleri" ile tüm Türkiye’nin ilgisini çektik. Çok güzel bir tanıtım ve organizasyon oldu. İnsanlarımız birbirlerini gördü orada sevinç ve kaynaşma havası oluştu. Herkesin gözleri pırıl pırıldı. Kimsede ekonomik getiri beklemedi insanlarımız esnafımız cebinden katkı yaptı. Bence çok güzel oldu girdik halayımızı da çektik, garzanide oynadık hepsini yaptık. Çok güzel bir kaynaşma oldu. Halkımız bir araya gelince ne güzel işlerin çıkacağını göstermiş oldu.


dsc_0726.jpg

"ON YILDA BİTLİS'İN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GÜNDEMİMİZDE"

Adilcevaz13.Com:

- Bitlis gelişme açısından son on yılda çığır açtı. Geçmiş yıllarda ilimiz neden ihmal edilmiştir?

Vedat Demiröz:

-Maalesef geçmiş hükümetlerin ihmalleri vardı. Tabi bölgede terör hadisesi de yatırımları olumsuz etkiledi. Son on yıldaki yatırım hamlesinde en büyük etken Hükümetin başarısıdır.


Bitlis on yıl içinde yatırımlar bakımından büyük bir sıçrama yaptı. Ancak yapılan yatırımlar hep kamu yatırımları. Okul, hastane ve resmi kurumlar, yollar. Bunlar Bitlis’in çehresini değiştirdi. Üretime dediğin zaman kamu, özel sektör kamu üretime girmiyor. Ancak maalesef üretime yönelik yatırım yok denecek kadar az. Özel sektör özellikle güvenliği olmayan yere gelmek istemez. Devlet alt yapıyı yapacak güvenliği sağlayacak ki özel sektör de yatırım yapsın. Ulaşım halledilmiş durumda. Güvenlik sorunu da kalkıyor. Özel sektöre ciddi teşvikler veriliyor. Artık bahanemiz kalmıyor Temmuz ayından sonra inşallah organize sanayi bölgesi gündemimizde olacak hep beraber yatırımla ilgili gayret ediyoruz.

"BİTLİS'İN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Adilcevaz13.Com:

- İlimiz ve ilçeleri gönlünüzün ve hayalinizin olmak istediği yerdemidir?

Vedat Demiröz:

- Hayır değil. Ben eski Bitlis’i özlüyorum. Tarihi evler, taş evler, taş evlerin üstünde betonarme ucube şeyler olmayan binalar Bitlis’in tarihi gururlarıydı. Gelişim için insanlarımızı hazırlayamamışız. Derenin üstünün açılması gündemde. Bu muazzam proje Bitlis’in geleceği için, çocuklarının geleceği için olmasa olmazımızdır. Devlet kimseyi mağdur etmez her şeyi veriyor ama bizde ileriyi göremeyenler, gençlerin geleceğini düşünemeyen, ben geleceğini düşünemiyorum bana dükkân verilecek mi diye kaygılar var. Bana yeni yer verilecek mi diyenlere buradan sesleniyorum inanın kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Onlara kendi yerlerinden daha güzel, daha muazzam, daha modern dükkan vereceğiz. O dereyi bir açalım Bitlis’imizi uluslararası bir kent haline getirelim hayırlısıyla her şeyde olur.


dsc_0732.jpg

"TATVAN'DA YENİ İMAR YERLERİ AÇILACAK"


İlçelerimize gelince Tatvan çok muazzam bir yer. 70’li yıllarda Tatvan bizim için lüks bir yerdi. Tatvan’da göle doğru kıyı şeridi afat bölgesi ilan edildi. Bu durum Tatvanın sıkışmasına neden oldu. O güzelim Tatvan sıkıştıkça sıkışmış. Gar tarafı değilde tren istasyonunun karşı tarafını biran önce yapıp orayı imara açmamız şart. Yazık oluyor Tatvan halkına da yazık ediyoruz. Orayı açmamız lazım bide çevre yolunu yapmamız lazım.

Adilcevaz ile Ahlat’ın Van gölü sahilinde olması şanstır. Ahlat’ta sit alanı sorunu var çivi çaktırmıyoruz. Kimse bir şey yapamıyor bu yanlış. Sit alanına destek verip orayı kurtarmamız lazım.

"ADİLCEVAZ'IN NÜFUS KAYBINI ÖNLEMEMİZ LAZIM"

Adilcevaz’a gelince sahil yolu yaptık, imar yaptık, kaykay yapıyoruz. Adilcevaz’ın çarşıya giriş tarafında değişik bir şey göremedik mesela bir AVM gibi.. Adilcevaz çarşısı eski özelliğini koruyor. Eski Adilcevaz’ı korumuş bir yerden başlamamız lazım. Çünkü Adilcevaz’ın nüfus kaydı düşüyor halbuki Adilcevaz yukarı doğruda çıkabilir. Bizim Filistan ovamız var. Bu ovamızı değerlendirerek Adilcevaz’ın nüfus kaybını önlememiz lazım. Bazen köylere gidiyoruz ve köylerde su sıkıntılarıyla karşılaşıyoruz. Bunu bir kaç defa gündeme getirdik TS özel ölçümler yaptı onlarda ret ediyorlar öyle bişey yok diyorlar ama vatandaş çok rahatsız edenler olduğunu söylüyor. Adilcevaz’ın çarşı içindeki Caminin olduğu yere belediye kocaman bir betonarme yer yapmış camiyi mahvetmiş. Ben o çayın üzerinin açılması taraftarıyım. Orada tarihi bir camimiz var betonarmeyi getirmişler dayamışlar oraya yazık olmuş.

"ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK VAR"

Adilcevaz13.Com:

- Çözüm sürecini nasıl buluyorsunuz sizce amacına ulaşırmı?

Vedat Demiröz:

- Çözüm sürecine biz kalben inanmışız oradaki toplumdaki kaynaşmayı insanlarımızda görüyoruz. Batıda farklı çatlak sesler cıksa da buradan esas acıyı çeken oradaki vatandaşlarımız, annelerimiz, babalarımız, insanlarımız, acıyı çekenler orda biz gidip görüyoruz yaşıyoruz. Onun için biz o vakti kardeşlerim çoğunluk değil aklıselim olan herkes bunu kabulleniyor. En kritik ilde bile yüzde atmışlarda destek var.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim gelecek yıl yerel seçimlerde bazı ilçelerimizde aday ismi zikir ediliyor bu doğrumudur. Ak parti söz vermiş gibisinden böyle bir şey varmıdır?

Vedat Demiröz:


- Hayır benim bildiğim hiç kimseye sözümüz yok. Şunu söyleyeyim onun seçimi bize ait değil nasıl söz verebiliriz. Başbakanın öngöreceği insan için teklifte bulunamayız. Bize ne zamanki genel merkez size göre adaylar kimler olur derse o zaman düşünürüz görüşlerimizi söyleriz.

"BİTLİS HİZMET BEKLİYOR"

Adilcevaz13.Com:

- Ankara’da ki Bitlis Tanıtım Günlerinde Bitlis BDP Milletvekili Zenderlioğlu ve belediye başkanları katılmadılar neden?

Vedat Demiröz:

- Ben bunu Bitlis tv de de söyledim. Cemil Çiçek’le beraber Ukrayna seyahatimiz vardı bende davetliydim ancak gitmedim. Çünkü Bitlis Tanıtım Günleri benim için çok önemliydi. Benim için önce bu tanıtım günleri geliyordu. Sonra arkadaşlarda nedense bir siyasi algılama oldu çok yanlış oldu. Biz öyle şeye de gelmedik bir tek kelime orda Ak partiyi konuşmadık. Biz siyasi rozetimizi çıkardık, Bitlis rozeti taktık. Keşke sayın Zenderlioğlu ve Belediye başkanlarımız gelseydiler bizde onlarla halay çekip garzeni oynasaydık. Niye gelmiyorlar davette sorun yoktu olamazda. Bitlis hizmet bekliyor, Sayın Zenderlioğlu’na Çözüm sürecindeki katkıları için teşekkür ederiz. Kendisi gitti kandilden çocukları getirdi yedi sekiz tane bir hizmet oldu.

Adilcevaz13.Com:


- Sayın vekilim Milletvekili olarak halkımızdan isteğiniz nedir?

Vedat Demiröz:

- Halkımızı çok seviyoruz. Bize destek versinler. Biz hizmet için geldik şu dört sene içinde elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Önce Bitlis’in eksiklerini, sorunlarını hızla çözeceğiz inşallah. Halkımızdan destek bekliyoruz.


dsc_0733.jpg


Adilcevaz13.Com:

- Siyasetin içindesiniz kendinize keşke bu siyasete bulaşmasaydım dediğiniz oldumu?

Vedat Demiröz:

- Hayır siyasete girerken ben hizmet aşkıyla girdim. Ben siyaseti millete hizmet için nitelendiriyorum. Bana maddi bir getirisi olmamış, tam tersine ekonomik olarak geriye gittiğimi söylesem mübalağa etmiş olmam. Kazançlarımı da geride bırakmışım, aile hayatımı da bozmuşum, bu işi hizmet namına yapıyorum. Eğer bunu yapabildiysem ne mutlu bizlere.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim size göre ilimizin en büyük sıkıntısı nedir?

Vedat Demiröz:

- Yatırım ve işsizlik, üretim ve istihdamın yetersizliği ve bölge halkının zenginleşme hakkı. Yeterince eğitim ve hastanemiz var ancak bölge halkı zenginleşmedi.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim iş hayatınızı özledinizmi?

Vedat Demiröz:

- Burada yinede mesleğimi icra ediyorum. İlgili kanunlar ve plan bütçede kanunlar geldikçe ilgileniyorum. İş hayatımı tamamen ofisimi de kapatamadım. Benim gelir kaynağım başka yok buradan aldıklarımı başka yerlere harcıyorum.

Adilcevaz13.Com:


Sayın vekilim birazda siyasetin dışına çıkarak özel soralım…

- Dünyada sevdiğiniz lider?

Vedat Demiröz:

- Recep Tayip Erdoğan’ı seviyoruz.

Adilcevaz13.Com:

- En çok sevdiğiniz şair?

Vedat Demiröz:

- Mehmet Akif Ersoy


Adilcevaz13.Com:

- Sevdiğiniz şehir?

Vedat Demiröz:

- Bitlis

Adilcevaz13.Com:

- Hobileriniz nelerdir?

Vedat Demiröz:

- Folklor ve kayak

Adilcevaz13.Com:

- Fobileriniz nelerdir?

Vedat Demiröz:

- Dedikodu ve iftira

Adilcevaz13.Com:


- Sevdiğiniz yemek?

Vedat Demiröz:

- Yumurtalı jağ ve içli köfte

Adilcevaz13.Com:

- Sevdiğiniz tatlı?

Vedat Demiröz:

- Künefe

Adilcevaz13.Com:

- En sevdiğiniz hayvan?

Vedat Demiröz:

- Kedi

Adilcevaz13.Com:

- Sevmediğiniz hayvan?

Vedat Demiröz:


- Yılan

Adilcevaz13.Com:

- Sevdiğiniz mevsim?

Vedat Demiröz:

- Bitlis’in ilkbaharı

Adilcevaz13.Com:

- Sevdiğiniz renk?

Vedat Demiröz:

- Yeşil

Adilcevaz13.Com:

- Sevdiğiniz yönünüz?

Vedat Demiröz:

- Dürüstlük ve güleryüzlülüğüm

Adilcevaz13.Com:

- Sevmediğiniz yönünüz?

Vedat Demiröz:

- Çabuk alınıyorum

Adilcevaz13.Com:

- Hangi takımı tutuyorsunuz?

Vedat Demiröz:

- Bitlis Yıldırım Spor ve Beşiktaş


vedat-demiroz.20130520115717.jpg

Adilcevaz13.Com:

-Sayın vekilim birazda tek kelimelik sorular soralım…

- Vefa?


Vedat Demiröz:

- Bitlis

Adilcevaz13.Com:

- Güven


Vedat Demiröz:

- Ak parti

Adilcevaz13.Com:

- Doğruluk


Vedat Demiröz:

- Olmazsa olmaz

Adilcevaz13.Com:

- İyilik


Vedat Demiröz:

- Mutlak


Adilcevaz13.Com:

- Yalan?

Vedat Demiröz:

- Olmamalı


Adilcevaz13.Com:

- Mutluluk?

Vedat Demiröz:

- Vatandaşımızın Mutluluğu

Adilcevaz13.Com:

- Sevgi?

Vedat Demiröz:

- Türkiye Aşkı

Adilcevaz13.Com:

- Barış?

Vedat Demiröz:

- Özümüz

Adilcevaz13.Com:

- Çözüm?


Vedat Demiröz:

- Kardeşlik

Adilcevaz13.Com:

- Savaş

Vedat Demiröz:

- Kesinlikle olmasın

Adilcevaz13.Com:

- Hizmet

Vedat Demiröz:

- Sürekli

Adilcevaz13.Com:

- Kaybetmek?

Vedat Demiröz:

- Ders almak

Adilcevaz13.Com:

- Kazanmak?

Vedat Demiröz:

- Şımarmamak

Adilcevaz13.Com:

- İnanç?

Vedat Demiröz:

- Bağlılık

Adilcevaz13.Com:

- Gönül?

Vedat Demiröz:

- Kalben

Adilcevaz13.Com:

- Aşk?


Vedat Demiröz:

- Bitlis


dsc_0735.jpg

"SİTENİZİ TAKİP EDİYORUM, ÇOK BAŞARILI BULUYORUM"

Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim sitemizi takip ediyormusunuz?

Vedat Demiröz:

- Vakit buldukça Kesinlikle takip ediyorum, Adilcevaz13’ü çok başarılı buluyorum. İlimizin ve ilçelerimizi tanıtımına çok ciddi katkılar sunuyorsunuz ama işiniz zor çok iyi işler yapıyorsunuz.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın vekilim son olarak ne söylemek istersiniz?

Vedat Demiröz:

- Buraya kadar geldiniz zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Sizi tebrik ediyorum kolay değil bu işleri yapmak. Bize düşen sorumluluğu biz yapmaya hazırız, görevimizi yerine getiririz. Size yardımcı olmak bizim boynumuzun borcudur. Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar.

Adilcevaz13.Com:

- Bize değerli vaktinizi ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.


RÖPORTAJ: ÖZCAN BEŞKARDEŞ - SALİH BEŞKARDEŞ

Bu haber toplam 14129 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
7 Yorum