1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Belediye Başkanı Adnan Göksoy ile Yaptığımız Röportaj

Belediye Başkanı Adnan Göksoy ile Yaptığımız Röportaj

Adilcevaz Belediye Başkanı Adnan Göksoy ile yılın ilk röportajını yaptık, Göksoy'dan yaptığı hizmetler ve icraatları hakkında bilgiler aldık. Bilinmeyen ve merak edilen sorulara cevap aradık.

A+A-

Adilcevaz13.com

-Sayın Başkanım seçimlerden buyana tam bir yıl geçti bu sürede neler yaptınız?

A.GÖKSOY: Tabi ki geçmiş dönemlerimle kıyasladığımızda bir şey yapamadık. Fakat elimizden geleni de yaptık. Öncellikle  belediyede şeffaflığı esas aldık. Belediye giderlerini disiplin altına aldık. Harcamalarımızı minimize ettik.Yapılan işlerimiz: Bir kısım yerlere parke döşedik . Mevcut asfalt yollarının üzerine asfaltlama yaptık.Yeni imara açılan Ceviz kent tarafına kanalizasyon döşedik, yol çalışmaları, genişletmeleri yaptık. Buradan siz Adilcevaz13.com aracılığıyla gurbetteki vatandaşlarımıza müjdeli haberi vermek istiyorum. Mobese kameralarını ilçemizin stratejik yerlerine yerleştirdik, yakında belediye sitemizde canlı yayınlanacak. Gurbetteki vatandaşlarımız bundan böyle hasretlerini canlı yayınla giderecekler. Ayrıca Belediyenin meclis kararlarını ve ihaleleri belediye sitemizden yayınlıyoruz.

Adilcevaz13.com

-Bundan Önce iki dönem belediye başkanlığı yaptınız. Bu dönemde belediyeyi devir alırken nasıl buldunuz?

A.GÖKSOY: Evet bu dönemde halkımız bilinçli olarak benim geçmişte yaptığım hizmetlere göre tercihini bir kez daha beni başkanlığa getirerek kullandı, fakat biz belediyeyi devir aldıktan sonra her yönüyle peşkeş çekilmiş, her yönüyle deforme olmuş, her yönüyle kişiye göre özel hizmet sunulmuş bir belediye devir aldık. Ayrıca biz belediye başkanlığını devir aldığımızdan itibaren nüfus geliri 35.000’den 17.000’e 2010 yılında ise 14.400’e  düşmüş, 2007 yılında 110 personeli olan ve cari harcamaları o oranda büyük bir Belediyeyi yönetmek, 14.400 nüfus gelir  oranıyla yönetmek gerçekten marifet isteyen bir iştir. Buna rağmen sabit giderlerimizde ciddi düşüşler sağlayarak yönetmeye çalışıyoruz.

Adilcevaz13.com

- Başkanım Halkımızda sizin önceki dönemlerde yaptığınız başkanlığın heyecanını bu dönemde bulamadıklarının kanısı var. Gerçekten heyecanınız kalmadı mı?

A.GÖKSOY: Halkımız gerçekten geçmiş dönemdeki heyecanımıza bakarak oy verdiler ve benim heyecanımın devam ettiğini ve bunu ileriki günlerde (aylarda) göreceksiniz. Belediye giderlerimizin %90’ına yakını personel giderlerini karşılamaktadır ve bu  olumsuzluklara rağmen projelerimizin hepsini gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Adilcevaz13.com

-Adilcevaz halkı sizi üç dönemdir belediye başkanı seçiyor. Fakat halkta oluşan bir ön yargımı yoksa bir kanı mı? Halkla olan iletişim eksikliğinizi halkın bu ön görüsünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

A.GÖKSOY: Halkla diyalog konusunda yeterli iletişimi kuramıyoruz. Belediyenin sorunlarını çözmüş değiliz. Bunları çözersek belediyede istenmedik alışkanlıkları yok etmek için çalışıyoruz. Bunları halledersek inşallah halkımızla olan ilişkimiz en güzel döneme gelecektir.Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.

Adilcevaz13.com

- Seçim beyannamenizde yapacaklarınıza dair vaatleriniz vardı. Projelerinizi gerçekleştirecek misiniz?

A.GÖKSOY: Bütün olumsuzluklara rağmen evet %100 gerçekleştireceğim.

Adilcevaz13.com

-Bir de 100 dükkan yapma projeniz vardı ne oldu? Projeniz gerçekleşecekse bu dükkanlar nerede olacak?

A.GÖKSOY: Bir kısmı hükümet konağı(emniyetin karşısı), bir kısmı tarım ilçe müdürlüğünün yola bakan bahçesi, bir kısmı eski emniyet müdürlüğünün binası kaldırılarak, bir kısmı ise Erciş itimatın bulunduğu dükkanların kaldırılarak kale boynu yol ayrımına doğru modern bir şekilde dükkanları halkımızın hizmetine sunacağız.

Adilcevaz13.com

- Yeni bir bulvar açma girişiminiz vardı ne oldu?

A.GÖKSOY: Onunla ilgili belediyemizin önünden Recep  Tayyip Erdoğan bulvarına birleştirme projemiz vardı. Şahıslarla görüştüğümüzde olumlu gelişmeler aldık. Fakat sözleşmeye gelince bahçe sahipleri tatmin olamayacaklarını söyleyerek sözleşmeden uzak kaldılar. Bizde bu projemizi durdurduk.

Adilcevaz13.com

- İktidar Partisindesiniz. İktidar partisi olmanın avantajını yaşıyor musunuz?

A.GÖKSOY: İktidar partili olmanın avantajını yaşamıyoruz fakat proje bazında faydalanıyoruz . Milletvekillerimiz Vahit KİLER, Cemal  TAŞAR, ilçe ile ilgili projelerimize her türlü desteği veriyorlar. Örnekler verirsek ilçemize bir erkek yurdu, bir kız yurdu, toki de 24 derslik okul yapılacak ayrıca Anadolu lisesinin inşaatı bitmek üzere, Kazma deresi kanal ıslah yapımı ve Çalağan çayında da ıslah çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca ana yola petrolün oradan, cevizli mahallesi girişinden ya kilit parke ya da sıcak asfalt, süt fabrikasının oraya kadar yapılacaktır.Bunlar hükümetimizin ilçemize yapacağı hizmetlerin başlıcalarıdır. Ayrıca köy hizmetlerinin olduğu yerde sosyal proje olarak bayanların göle girecekleri yer tahsis edilecektir.Bu konuda  belediye ve kaymakamlığımızın çalışmaları var.Ayrıca her yıl en az 5000 m2 kilit taş karşılığında kum ocağını kiraya vermeyi düşünüyoruz. Ayrıca öğretmenevi  ile ilgili görüşmelerimiz devam etmekte anlaşırsak öğretmenevini M.E.B.’a devredebiliriz. Ayrıca belediyenin gayrı menkullerinin ihale yoluyla satışı yapılacak halka duyurulacak.

Adilcevaz13.com

-Sayın Başkanım sportif ve kültürel faaliyetleriniz olacak mı?

A.GÖKSOY: Spor müdürlüğünün olmaması ilçemizdeki spor faaliyetlerini yapmamızda engel teşkil etmektedir. Biz il spor müdürlüğüyle bu konuyu görüştük ve ilçemize asaleten bir spor müdürünün olmadığını ve bu konuda sıkıntılarımızın olduğunu kendilerine söyledik. Onlarda gerekeni yapacaklarını söylediler. Ayrıca biz Doğu Anadolu Etabı olan plaj futbol sahasını ilçemize kazandırdık, sadece doğuda bizim ilçemizde her yıl plaj futbol ligi  yapılmaktadır. Federasyon ve belediyemiz öncülüğünde bunu ilk olarak yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yılda plaj futbol ligi 29- 30 Temmuz , 1 Ağustos tarihlerinde yapılacaktır. Yamaç paraşütü çalışmalarımız var. Ayrıca yelken ve dağ sporlarına belediyemizin sahil kenarındaki binamızı tahsis edeceğiz. Kapalı spor salonu yapılması için başvurduk. Kapalı cezaevinin yerini (ÇATOM’)a  verme ile ilgili çalışmalarımız başlamıştır. Gerekirse belediye garajlarını bile tahsis ederiz.

Adilcevaz13.com

- Başkanım geçtiğimiz aylarda bakanlık Başkontürolörleri belediyeyi denetlemeğe gelmişlerdi ve sizin belediye sitenizden 2004 -2009 yılları arasındaki yönetime 168.000 TL (milyar) zimmet çıktığı yazıldı . Bu olayın akıbeti nedir? Parayı tahsil etiniz mi? yada son durum nedir?

A.GÖKSOY: Belediyeye gelen bakanlık Başkontürolörleri 24 gün denetimlerini sürdürdü. Denetim sonucunda 168.000 TL (milyar) kamu zararı tespit ettiler. Biz bu kamu zararını belediye olarak  5018 sayılı kanunun 71. maddesine dayanarak zararı oluşturan kişilerden tahsili ilamsız takip yaparak, tahsil yoluna gittik. Şu anda hukuki süreç devam etmektedir.

Adilcevaz13.com

- Toki yolunun genişletmesini yapacak mısınız, hangi güzergah olacak?

A.GÖKSOY: Tunalıların sokağından yapılacak bu konuyla ilgili oradaki yer sahibi vatandaşlarla görüşmelerimiz başlamıştır.

Adilcevaz13.com

-Geçmiş iki dönemde Adilcevaz a güzel hizmetleriniz oldu.Hayalinizde yapmak isteyip de yapamadığınız projeniz var mı?

A.GÖKSOY: Buradan ilk defa söylüyorum Adilcevaz’ın Seyidibaba dan futbol sahasına teleferik yapmak. Seyidi baba dan aşağıya şelale yapmak, iskeleyi balıkçı barınağı evine çevirmek birde Adilcevaz ı gökyüzünde ay yıldız ile temsil etmek. Allah imkan verirse neden olmasın. (tabii hayallerimiz)

Adilcevaz13.com

-Bu seferde tersinden sorayım.Belediye başkanı olarak halkımızdan isteğiniz var  mı?

A.GÖKSOY: Halkımızın belediyeyi, devleti veren el olarak görmelerini istemiyorum. Kendi işleriyle, gelecekleriyle ilgilenmelerini tembellikten, uyuşukluktan kurtulmalarını bağında, bahçesinde, tarlasında çalışan kendi ekmeğini, yoğurdunu, yumurtasını, yağını üreten bir Adilcevaz istiyorum. Adilcevaz çalışmama rehavetinden kurtulmalıdır.

Adilcevaz13.com

-Siyaseti bırakmayı düşünüyor musunuz yoksa siyasette başka hedefleriniz var mı?

A.GÖKSOY: Siyasetçi siyaseti bırakamaz da belki siyaset onu bırakır. Kötülük, çirkinlik ve iftira üzerine kurulan siyaseti yapmak hoş olmayandır. Siyaseti aklıselim ve halkımızın menfaati doğrultusunda yapmalıyız. Aksi halde halktan itibar göremez. Ama siyaseti bırakmayacağım.

Adilcevaz13.com

-Yıllardır siyasetin içindesiniz.Kendinize keşke bu siyasete bulaşmasaydım dediğiniz oldumu, olduysa hangi olaydan dolayıdır?

A.GÖKSOY: Evet oldu. Özel yaşantım ve çocuklarımın geleceğiyle ilgilenemediğimden dolayı oldu, buna rağmen pişman değilim.Halka hizmet hakka hizmettir.Yaptığınız hizmetin karşılığında insanınızdan aldığınız bir tebessüm bütün yorgunluğunuzu götürüyor.

Adilcevaz13.com

-Çocuklarınızı aktif siyasette görmek ister misiniz?

A.GÖKSOY: Bugünkü yapılan kirli siyasette görmek istemem.

Adilcevaz13.com

-Size göre Adilcevaz ın en büyük sıkıntısı nedir?

A.GÖKSOY:Dedikodudur, tembelliktir, uyuşukluktur.

Adilcevaz13.com

-Öğretmenliği özlüyor musunuz?

A.GÖKSOY:Öğretmenlik her şeyimdir.Bana Adnan hoca demelerinden onur ve gurur duyuyorum.

Adilcevaz13.com

-Birazda siyasetin dışına çıkalım,özel soralım.

Dünyada sevdiğiniz lider?

A.GÖKSOY: Recep Tayyip Erdoğan

Adilcevaz13.com

-En çok sevdiğiniz şair?

A.GÖKSOY: Mehmet Akif ERSOY o bizim önderimizdir. Akıl dünyamızı, ufkumuzu kurtuluş savaşında yazdıkları ile yeniden aydınlatıyor.

Adilcevaz13.com

-En çok sevdiğiniz şehir?

A.GÖKSOY: Ankara.

Adilcevaz13.com

-Hobileriniz nelerdir?

A.GÖKSOY: Bir zamanlar avcılıktı.Motosiklete binmeği, toprakla uğraşmayı seviyorum.

Adilcevaz13.com

-Neden korkarsınız?

A.GÖKSOY: Kapıyı açtığımda ilk gördüğüm hareketli şeyden korkarım.

Adilcevaz13.com

-En çok sevdiğiniz yemek?

 A.GÖKSOY: Kurutlu köfte

Adilcevaz13.com

-En çok sevdiğiniz tatlı?

A.GÖKSOY: Sütlaç

Adilcevaz13.com

-Tuttuğunuz takım?

A.GÖKSOY: Fenerbahçe

Adilcevaz13.com

-En çok sevdiğiniz hayvan ?

A.GÖKSOY: Her türlü hayvan yavrusu. (kuzu,oğlak gibi..)

Adilcevaz13.com

-Sevmediğiniz hayvan?

A.GÖKSOY:Yılan, akrep

Adilcevaz13.com

-Sevdiğiniz mevsim?

A.GÖKSOY:Dört mevsim

Adilcevaz13.com

-Sevmediğiniz yanınız?

A.GÖKSOY:Olaylara karşı hassas oluşumumu sevmiyorum

Adilcevaz13.com

-Sevdiğiniz yönünüz?

A.GÖKSOY:Azmimi, gayretimi, çalışkanlığımı seviyorum

Adilcevaz13.com

-Sevdiğiniz renk?

A.GÖKSOY:Sarı

Adilcevaz13.com

-Yabancı ülkelere gittiniz. Sizi etkileyen ülke hangisidir?

A.GÖKSOY:Japonya... Neden soracak olursanız, o cüce insanların dünya ya hakim olma azimleri her türlü taktire şayandır.

Adilcevaz13.com

-Başkanım size tek kelimelik soru soracağım, bu kelimeler size ne ifade ediyor?

Belediye başkanlığı?=Zevkli

Siyaset=Çekilmez

Seçmen=Baş tacı

Vefa=Duygusal

Güven=Her zaman

Doğruluk=Bulunmaz

İyilik=Herkese

Yalan= Sevmediğim

İnanç=Kararlılık

Para=Her şey değil

Mutluluk=Bulunmaz

Sevgi=Olmasını istediğin

Savaş=İstenmez

Barış=Özlemimiz

Ümitsizlik=Yaraşmaz

Kaybetmek=Zordur

Kazanmak=Güzeldir

Hizmet=Allah nasip etsin

Gönül=Verebilirsiniz

Aşk=Sevda

Adilcevaz13.com

-Son olarak vermek istediğiniz bir mesajınız varmı?

A.GÖKSOY: Ülkemizde barışı, kardeşliği tahsis etmeliyiz.Mevlana nın dediği gibi yaradanı sevelim yaradandan ötürü.Kıskançlıklarımızı, sevgisizliklerimizi, kibrimizi, kinimizi bir kenara bırakarak Türkiye mizi ve Adilcevaz ımızı daha yaşanabilir hale getirmek için enerjimizi güzellikler yolunda harcamalıyız.

Adilcevaz13.com

-Sayın başkanım bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

A.GÖKSOY:Ben teşekkür ederim.

Bu haber toplam 40099 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum