1. YAZARLAR

  2. Özcan BEŞKARDEŞ

  3. Alimi Şehit Ederken, Alemi de Katlettiniz
Özcan BEŞKARDEŞ

Özcan BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Alimi Şehit Ederken, Alemi de Katlettiniz

A+A-

Sosyolojinin öncülerinden, tarihçi, düşünür ve devlet adamı İbn-i Haldun “Coğrafya Kaderdir” diyor. Aslında bu söz coğrafi özelliklerin toplum hayatına çok ciddi etkilerinin olduğundan ve coğrafyanın o yöre insanın davranış biçimine verdiği özellikten bahsetmektedir.

Yaşadığımız coğrafya insanlık medeniyetinin ve tüm dinlerin beşiğidir diyebiliriz. Bundan dolayı Ortadoğu dünyanın kalbi olarak bilinir, bu kalp dünyaya kanın pompalandığı merkez olması hesabıyla sorun, tantana, bela, musibet, savaşlar, ölümler bu coğrafyadan hiç eksik olmuyor maalesef...

Bizlerde bu coğrafyanın yetim ve kara yağızlı çocukları olarak geçmişte olduğu gibi şu kısa yaşamımızda çok şeyler yaşadık ve gördük, bu gidişle daha çok şey göreceğiz gibi.. Coğrafya sert olunca haliyle insanı da sert oluyor. Bundan dolayıdır ki bu zafiyetimizi gören küresel şer güçler menfaatlerini (petrol, doğal gaz, altın rezervleri vb.) elde etmek için bütün şeytani oyunlarını ve fitnelerini bu coğrafyanın halkları üzerine kurmuştur. Emperyalist güçler ve onların içerdeki piyonları kendine sorun olarak gördüğü, lider özellikli, milletinin değerleriyle barışık, düşünceleriyle toplumsal manada birlik ve beraberliği sağlayan, misyon sahibi siyasi lider, alim, komutan, bilge, entelektüel insanlar ya değişik iftiralarla halkın gözünde itibarsızlaştırılarak, yada olaylar basitleştirilerek değişik yöntemlerle devre dışı bırakılmaktadır. Geçmişte ülkemizde yaşadığımız birçok olay mevcuttur. Bu oyun küresel şer güçlerin anlayışının bir tezahürüdür.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Alimin Ölümü Alemin Ölümü Gibidir.”Geçtiğimiz gün Güroymak (Norşin) ilçesinden gelen üzücü bir haber İl’imizi ve bölgemizi derinden üzdü. Menfur bir saldırı sonucu bölgemizin tanınan saygın ailelerinden iki yüz yıldan fazla medrese geleneğini devam ettirerek bölgemizdeki ilim irfan konusunda İslam coğrafyasına kıymetli insanlar yetiştirmek için gecesini gündüzüne katarak çabalayan. Alim ve müderris aynı zamanda bir entelektüel olan Abdülkerim hoca şehit edildi...

Merhum Abdülkerim hocamız ümmetin derdiyle dertlenen dürüst ve samimi milletinin sorunlarını kendi sorunu gibi bilerek, ona götürülen bütün davaları İslami hukuk esasları içinde çözmeye çalışan bu konuda yüzlerce sıkıntılı toplumsal sorunları sulh ile çözerek bu minvalde hem bir alim, hem bir kanaat önderi, olarak bölgede önemli bir denge unsuruydu. Yine böyle bir sıkıntılı dava hocamıza götürüldüğünde hakla hüküm ettiği bir davanın haksız olan tarafı bu karara içine sindiremeyerek acımasızca Şeyh Abdülkerim hocayı kendi medresesinde katlettiler. Yaşamını insanlığın geleceğine adamış böylesine kıymetli bir Müslüman şahsiyete nasıl kıyılır anlamış değilim. Aslında bu kurşun Abdülkerim hocayı şehit ederken, toplumsal kardeşliğimize, bizi biz yapan manevi değerlerimize, her daim muhtaç olduğumuz birliğimize ve kalbimize sıkılmış bir kurşundur. Bu Alim’ler kolay yetişmiyor. Alim insanlar yaşadığı bölgenin ve coğrafyanın kandili gibidirler herkesi aydınlatırlar barışın, kardeşliğin timsalidirler. Aslında bu kurşun muhabbete, merhamete, sevgiye, aleme sıkılmış acımasız küresel düşüncenin içimize kök saldığı zehirli bir kurşundur.

Abdülkerim hocamıza Allahtan rahmet Ailesi’nin İslam ümmetinin başı sağ olsun. Kıymetli Hocamızın Mekanı cennet olsun inşallah.

Bu yazı toplam 7258 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
2 Yorum