1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevazlı Bir Değer Ozan Coğrafyamızın İçli Sesi Ahmet BAYDAROĞLU
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevazlı Bir Değer Ozan Coğrafyamızın İçli Sesi Ahmet BAYDAROĞLU

A+A-

İlçemiz; konumu, tarihi geçmişi, kültürü ile zengin bir ruhla beslenen güzide bir beldedir. Böyle olunca bu ruhun hâkim olduğu beldede yetişenler, gözünü açanlar ve bu ruha özünden bağlı cevherler çıkıyor haliyle. Bu cevherler topluma maya çalan, kültürel mozaiğe çimento olan özellikleriyle ortaya çıkarlar. Bir şehri sırtlayan bir toprak gibidirler.

Bunlardan biri de yaşadığımız coğrafyanın, yürek haritamızın sesi, tınısı, hissi, duygusu ve söyleyen dili olan Ahmet BAYDAROĞLU ozanımızdır. Cismen, bedenen el memleketinde mekân tutmuş görünürken aslında akında olan bir alperendir. Gönül dünyasını fethe çıkan, Anadolu’yu aşı çalan bir bahçıvandır. Bir ayağını 1071 ruhuna koyup, diğer ayağını gönlün varabildiğine daire çizen kültürel, milli ve manevi değerleri omuzlayan elçidir. Bu akıncı ruh, gönül bahçesine bahçıvanlık, elçilik resmi bir sıfatla değil, aklın, bilincin, şuurun ve mazimizin verdiği sorumluluk duygusuyladır.

Seküler ve emperyalist bu düzende işgaller dinlediklerimize, izlediklerimize, söylediklerimize, giydiklerimize sızarak başlar. Eğer buna set olacak pozisyon alamazsanız, kimi dinleyip, kime neyi nasıl söyleyeceğinizi bilmezseniz mevzinizi kaybetmeye başlamışsınız demektir. Milli, manevi ve kültürel anlamda sömürmeye karşı tedbiriniz yoksa sizi ayakta tutan, besleyen özünüzü koruyan kavramları, zihinsel ve ruhsal alt yapınızı koruyamazsanız geçmiş olsun.

Adilcevazlı Ahmet BAYDAROĞLU’ nu ilçemizde çoğumuz biliriz, en azından bir türküsünü bir yerlerde dinlemişizdir. İcra ettiği sanatın, söylediği türkülerin, deyişlerin ve yürüdüğü yolun emperyalist bir yozlaşmaya karşı mevzi tutan bir direnişçi olarak görmeyi herhalde abes karşılamazsınız. Şahsen ben kültürümüzün, gönül coğrafyamızın uzaklara taşıyıcısı bir alpereni olarak görüyorum.

Bu Alperenimiz; uzak diyarlara maya çalarken bu mayayı çalan Bitlislidir Adilcevazlıdır diyen Bitlis’i Adilcevaz’ı bayrak gibi âleme gösteren vefalı ve kadirşinas da bir oğuldur.

Ah! Adilcevaz, Bitlis, Van, Erciş!

Bu Ozanımız gibi akıncı ruhların uzak diyarlara himmeti ve hizmeti ile seferde olması ile hep kıvanç gurur duyuyorsunuz. Mazimizden istikbale yürüyen bir nefes olduğunu kabul ediyorsunuz.

Bu akıncı beylerin de bindiği atının yeme, gönül dünyasının nefese ihtiyacı hep vardır olacaktır. Yaslandığı milletin, çıktığı coğrafyanın himmetini hep arar. Verilecek destek, edilecek dua, verilecek himmetle pervasızca hizmet mümkündür.

Popülizmin acımasız dişlilerinin nice değerleri öğüttüğü günümüzde bu dişlilere kurban edilmemesi gereken bir değerdir Ahmet BAYDAROĞLU.

Global dünyada minnetsiz bir kültürel elçilik,  bizim kendimizin vereceği himmetle sahip çıkmakla daha güçlü olacaktır. Bir yerde ozanımıza sahip çıkmak, memlekete sahip çıkmak gibidir.

Ahmet BAYDAROĞLU ozanımız arz ettiğim kıymetteki görevini Avrupa’da Kanal Avrupa’ da ifa etmektedir. Her türkü dinleyen Adilcevazlı Ahlatlı Bitlisli Ercişli aslında sadece bir türkü dinlemediğini bilerek Ozanımıza destek vermelidir.

Unutulmama ki nefes kesilmezse can çıkmaz. Kültürümüzün, benliğimizin nefesi popülizm azrailine kurban verilmemelidir.

Allah Yar ve yardımcısı olsun diyorum. Selam ve hürmet ile

Bu yazı toplam 2540 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum