1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevaz’ı İlk Kitaplaştıran Eğitimci Yazar Dr. Yasin İpek
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz’ı İlk Kitaplaştıran Eğitimci Yazar Dr. Yasin İpek

A+A-

Adilcevaz13.com sitesi sadece bir haber sitesi değil aynı zamanda Adilcevaz’ın tarihi, kültürel ve sosyal yaşamı ile ilgili bilgilerin olduğu paylaşım alanıdır. Ben Adilcevaz’ la ilgili olarak Adilcevaz13.com sitesinin ana sayfasında en üst kısmında bulunan Adilcevaz Yöresel Sözlüğü, İlçemizde El Sanatları, İlçemizde Bulunan Ziyaret Yerleri ve Türbeler kısmını incelediğimde bu bilgilerin kaynağı olarak Yasin İpek ismini gördüm. Ne güzel Adilcevazlı bir hemşehrimiz Adilcevaz’la ilgili çalışma yapmış sitemizde paylaşmış dedim. Acaba Yasin İpek kimlerdendi, acaba hangi köydendi derken hafızamı yokladım işin içinden çıkamadım, Yasin İpek Hocamın kim olduğunu çıkaramadım.

İşin kolayına kaçıp googleden bir bakayım dedim. Yasin İpek Bey, ta Kayseri’den çıktı. Erciyes Üniversitesinde öğretim üyesi bir akademisyen olarak görev yaptığını öğrendim. E postasını buldum. Mesajımı attım, telefonumu yazdım ve akşam vakti telefonum çaldı. Arayan Yasin Hocamdı. Hocam, beni hatırladı. Meğer 2 Nisan 2002 yılında Adilcevaz’a öğretmen olarak ilk geldiğinde Hocamı Çok Programlı Liseye doğru giderken yolda arabayla ben almışım. Ben unutmuştum tabi. Hocam, 15 ay kadar bir süre Adilcevaz’da öğretmenlik yapmış, sadece öğretmenlik yapmamış Adilcevaz’la ilgili tarihe not düşmüştür. Adilcevaz’ı araştırmış, incelemiş; tarihini, kültürünü ve sosyal yaşamını Adilcevaz’la ilgili ilk müstakil bir kitabı kaleme almıştır.

15 ay gibi süre ilçemizde bulunmasına rağmen güzel ilçemizi anlatan bir kitapla birlikte, bildiri ve makaleler yayımlamıştır. Adilcevaz’la yetinmemiş, Ahlat ve Kuzey Van Gölü Havzasını da kapsayan çalışmaları olmuştur.

İlçemize ve yöremize hizmet veren, değerli çalışmalar yapan Dr. Yasin İpek Hocamı tanıtmak boynumuzun borcu diyerek kendisi ile ilgili derlediğim bilgileri size sunmak istiyorum.

Dr. Yasin İpek, 1975 yılında Sivas’ta doğdu. İlköğrenimini Sivas’ta tamamladıktan sonra eğitimine Mersin’de devam etti. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra önce Dinler Tarihi alanında ardından da İslam Tarihi alanlarında yüksek lisans yaptıktan sonra Dinler Tarihi alanında doktorasını yaptı. Kayseri Erciyes Üniversitesi Develi İslami İlimler Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak görevine ve çalışmalarına devam etmektedir.

Kıymetli Hocamızın araştırma alanları şunlardır.

  • Sosyal ve Beşeri Bilimler
  • Halkbilimi (Folklor)
  • Dinler Tarihi

1-001.pngDr. Yasin İpek, Nisan 2002 den Temmuz 2003’ e kadar Adilcevaz’ da görev yaptı. Kadro Çok Programlı Lisesinde olmasına rağmen görevlendirildiği okul Adilcevaz Lisesi oldu. Görev yaptığı süre boyunca ilçe ve ilçe halkıyla kaynaşarak ilçemizle ilgili güzel ve değerli bir çalışmaya imza attı.

Tarihi ve tabii güzelliklerine rağmen bu güne kadar hakkında derli toplu bir kaynak bulunmayan Adilcevaz'ı anlatan ilk kitap  olan "Tarihle Doğanın Buluştuğu Yer Adilcevaz" yayınlandı.

Bu eserde, sahip olduğu tarihi zenginlik ve doğal güzellikleri ile ülkemizin saklı hazinelerinden biri olan Bitlis’in Adilcevaz ilçesi ele alınmakta; ilçenin tarihi süreç içerisinde geçirdiği değişim ve gelişimle birlikte yörenin kültürel değerleri, halk İnanışları (doğum-evlenme- ölüm- nazar…) ile gelenek görenekler incelenmektedir.

2-009.jpgAyrıca ilçede yer alan tarihi ve dini nitelikli ziyaret yerleri ve halkın bu yerlere olan ilgisi araştırılmıştır.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmakta olup ekonomik açıdan bir değer ifade eden halı- kilim dokumacılığı, baston yapımı ve ceviz üretimi ele alınıp incelenmiştir.

Dr. Yasin İpek’in Adilcevaz ve yöremizle ilgili çalışmalarına da paylaşmak istiyorum. Olur ki ilerde Adilcevaz’ la ilgili araştırma, inceleme ve çalışmalar yapmak isteyenler olur. O nedenle ayrıntılı olarak yazdım. Bunlar:

 Uluslararası Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitaplarında (proceedings) Basılan Bildiriler:

1- İPEK YASİN (2014). Van Gölünün Kuzey Kıyılarındaki Geleneksel Halk Takvimi. III. Uluslararası Ahlat- Avrasya Kültür ve Sanat Sempozyumu, 360-364. (Tam Metin Bildiri/Sözlü Sunum)(Yayın No:6036265)

2- İPEK YASİN (2012). Adilcevaz’daki Dini Nitelikli Ziyaret Yerleri ve Buralara Dair İnanış ve Uygulamalar. I. Uluslararası Ahlat- Avrasya Kültür ve Sanat Sempozyumu (Tam Metin Bildiri/Sözlü Sunum)(Yayın No:6036140)

3-İPEK YASİN (2011). Adilcevaz’da Geçiş Dönemleriyle İlgili İnanış ve Uygulamalar. VII. Uluslararası Van Gölü Havzası Sempozyumu, 509-521. (Tam Metin Bildiri/Sözlü Sunum)(Yayın No:6036132)

4-İPEK YASİN (2010). Adilcevaz Yöresinde Yemek Kültürü İnanış ve Uygulamalar. II. Uluslararası Doğu Anadolu Bölgesi Geleneksel Mutfak Kültürü ve Van Yemekleri Sempozyumu, 338-350. (Tam Metin Bildiri/Sözlü Sunum)(Yayın No:6036123)

5-İPEK YASİN (2010). Kuzey Van Gölü Havzasındaki Halk İnanışları ve Uygulamaları. VI. Uluslararası Van Gölü Havzası Sempozyumu, 521-531. (Tam Metin Bildiri/Sözlü Sunum)(Yayın No:6036095)

6-İPEK YASİN (2010). Kuzey Van Gölü Havzasındaki Halk Kültürü - Adilcevaz Örneği. VI. Uluslararası Van Gölü Havzası Sempozyumu, 532-546. (Tam Metin Bildiri/Sözlü Sunum)(Yayın No:6036110)

3-001.png*19 Şubat 2007 Tarihinde Yeni Şafak Gazetesi web sayfasında çıkan kitapla ilgili haber

Yasin İpek Hocama Adilcevaz’la ilgili sorduğum soruya şöyle bir cevap verdi;

“Adilcevaz, kitabımın isminde olduğu gibi tarihin köklü izleriyle, doğanın mavi ve yeşilini bir arada sunduğu, bana gurbeti unutturacak kadar sıcak insanların yaşadığı, kendilerine dair bir çalışma yaptığımı söyleyince her türlü yardımı sunan, maalesef yerel idareciler tarafından bu tür çalışmalara yeterince ilgi gösterilmeyen ülkemizdeki şirin ilçelerden biri.”

Adilcevaz’a dair ilk kitabı olan Dr.Yasin İpek’in Adilcevaz’a dair akademik, kültürel vb her türlü çalışmalara yerel yönetici desteğinin çok önemli olduğu vurgusu önemlidir.

İlçemizle ilgili çok kıymetli eser ve araştırmaları olan Dr. Yasin İpek Hocama ilçemiz adına çok teşekkür ediyorum. Kendilerini 15 ay misafir etmemize karşılık bu vefasını fazlasıyla yerine getirmiştir. Kendilerine bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Azmi ve heyecanı hiç sönmesin.

Bu yazı toplam 3644 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
2 Yorum