1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Adilcevaz Kaymakamı Ahmet Dilsiz ile Röportaj

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet Dilsiz ile Röportaj

Adilcevaz İlçe Kaymakamı Sayın Ahmet Dilsiz ile röportaj yaptık, yeni Kaymakamımız hakkında merak edilen sorulara cevap aradık. İşte İlçemizin yeni Kaymakamı ile yapılan ilk röportaj...

A+A-

Adilcevaz13.Com:

- Sayın kaymakamımız kendinizi tanıtır mısınız?

 

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:
 

- 1979 Kırıkkale doğumluyum. İlk, orta ve Anadolu lisesini Kırıkkale de tamamladım. Ankara siyasal bilgiler kamu yönetiminden 2002 de mezun oldum. 2004 Temmuz ayında mülki idare amirliği mesleğine katıldım. Kırıkkale Kesgin kaymakamlık refikliği (Staj) Eskişehir Beylikova ve Kırıkkale Karakeçil kaymakam vekilliğinde bulundum. Dokuz ay süreyle Fransa’da dil eğitimi aldım. 2007 yılında Giresun Yağlıdere kaymakamlığına asaleten atandım. 2008 yılı ağustos ayında Adıyaman Samsat kaymakamlığına atandım. 2010 yılı yaz kararnamesi ile Adilcevaz kaymakamı olarak atandım. İngilizce ve Fransızca bilmekteyim, evli ve 2 çocuk babasıyım.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın kaymakamım ilçemizi nasıl buldunuz?

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Adilcevaz kültürüyle yabancılık çekmediğimiz bir yer. İnsanlar bize çok sıcak geldi. Bu güzel ilçeyi, güzelleşmesi için sivil toplum örgütleriyle, siyasi parti temsilcileriyle, kamu kuruluşlarıyla, el birliğiyle kalkındırmanın sevdasında ve mücadelesinde olacağız.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın kaymakamım ülkemizde bürokraside alışagelen bir gelenek var; Halkla mesafeli olmak, gördüğümüz kadarıyla bu sizde yok, halkla iç içesiniz. Bu yönünüzü anlatır mısınız?

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Biz insanlara hizmet etmek için geldik. Bu bizde olması gereken bir tavırdır. Bu halkla aynı yemeği yedik, aynı suyu içtik, Anadolu kültüründe olan aile terbiyemiz bu şekilde davranmamızı gerektiriyor. Şeyh edebali’nin Osman gazi’ye yaptığı nasihatte; ”İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” demiştir. Eğer ki bizler halkla iç içe olmazsak halkımızın sıkıntılarını anlamakta güçlük çekeriz bu halkı anlayamayız. Biz insanımıza fil dişi kulelerinden bakmak anlayışının yersiz ve gereksiz olduğuna inanıyoruz. Halkımızın birebir duygularını paylaşırsak onların sıkıntılarına daha iyi çözüm getiririz. Çünkü halkımızın değerleri, bizim temel değerlerimizdir. Bizim sermayemizde biz buradan giderken insanlar arkamızdan hayırla yad ederlerse seviniriz.
 

1.20120718224129.jpg2.20120718224146.jpg


Adilcevaz13.Com:


- Adilcevaz’ın sizce aksayan yönü nedir?

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Birincisi Adilcevaz’ı gördüğüm kadarıyla  Van Gölü havzasının en güzel ve temiz sahillerine sahip olmasına rağmen sahilde ciddi anlamda kirlilik oluşmuş. Van Gölünün yoğun bir şekilde kirlenmesi, kanalizasyon atıklarının, yol kenarlarındaki tesislerin atıklarının göle akması aksayan sorunlarından biridir. Biz gölün bu kirliliğini gidermek için belediye ile birlikte sivil toplum ve kamu kuruluşlarıyla bu problemi minimize etmek için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Diğer bir aksaklık ise yılların getirdiği eğitim eksiklikleridir. Ufak tefek bu eksiklikleri en kısa zamanda halletmeğe çalışacağız. Bizim için en önemlisi eğitimdir.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın kaymakamım Kaymakamlık olarak aklınızdan geçen bir projeniz var mı?

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Adilcevaz’da hem göl turizmini hem de dağ turizmini geliştirme noktasında mücadelemiz olacaktır. Önceki kaymakamımızın başlatmış olduğu dağ evi projesine aynı kararlılıkla, aynı heyecanla devam edeceğiz. Bu ciddi bir projedir. Süphan dağının kış turizmine açılacak olması Adilcevaz’ın turizm gelirine ciddi manada katkıda bulunacaktır. Ayrıca bu sene biz göreve başladığımızda SODES projeleri sunulmuştu. Bu sene sunulan SODES projelerinin geçenlerini realize edeceğiz. Gelecek yılda hem dağ turizmi açısından hem de göl turizmi açısından, SODES projeleri marifetiyle, ciddi projeler yürüteceğiz. Ayrıca eğitim anlamında da ciddi manada projeler yapacağız.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın kaymakamım spora bakışınız nedir? Gençlerin birbirleriyle kaynaşması için amatör kulüplere desteğiniz olacak mı?

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Bu biraz imkan meselesi, imkanlar ölçüsünde destek olmayı hepimiz arzu ederiz. Ancak biz spora çok önem veriyoruz geçlerin sportif faaliyetlere katılıyor olması, kişisel gelişimlerinin ve özgüvenlerinin artması noktasında ciddi fayda sağlıyor. Biz burada yapılan sportif faaliyetleri destekleyeceğiz. İmkanlar ölçüsünde de katkı sunmağa çalışacağız.

 

3.20120718224251.jpg4.20120718224303.jpg


Adilcevaz13.Com:

- İlçemize atamanız yapıldığında eğitime çok önem veren bir kaymakam geliyor denildi. Eğitime bakışınız nedir?


Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Eğitim bizim ülkemizin, milletimizin, geleceğini belirleyecek en önemli faktördür. Biz yeni nesli ne kadar iyi yetiştirebilirsek, eğitimlerini ne kadar iyi verebilirsek, muasır medeniyetlerin seviyesine çıkmış olan Türkiye’yi o kadar hızlı yakalamış olacağız. Dolayısıyla biz geldiğimizde de aynı beyanatı verdik. İmkanlarımızın çoğunu eğitim öğretimde yaşanan noksanlıkların giderilmesi noktasında kullanacağız. Çünkü eğitime yapılan yatırım boşa gitmez. Belki kısa vadede sonuç alınmaz uzun zaman ister sonucunun semeresinin görülmesi ama bizim gelişimimiz, kalkınmamız, aydınlık yarınlara ulaşmamız kesinlikle eğitimden geçiyor. Burada da önceki görev yapmış olduğumuz yerlerde yaptığımız gibi ağırlıklı olarak eğitim projeleriyle, eğitim seviyesinin yükseltilmesi noktasında gayretlerimizi göstereceğiz.

Adilcevaz13.Com:

- Sizce ilçemizin coğrafi olarak en güzel yeri neresidir?

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Her tarafı güzel, henüz köylere çıkma şansım çok fazla olmadı. Taziye vesilesiyle bir iki köye gitme imkanım oldu her biri birbirinden güzel. İlçe merkezide çok güzel. Birini diğerinin önüne getirmek doğru olmaz. Ben kesinlikle köyleriyle, kentleriyle, merkeziyle, insanlarıyla çok dört dörtlük yaşanılabilir bir ilçeyle karşılaştığımı düşünüyorum. Hiçbir tarafını da diğer bir tarafından üstün görmeyi doğru bulmuyorum.

Adilcevaz13.Com:

- Adilcevaz’a atanmadan önce Adilcevaz hakkında bilginiz var mıydı?

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Adilcevaz’ı önceden görmüşlüğüm yoktu. Fakat meslek büyüklerimizden edindiğimiz bilgiye göre bu bölge doğu Anadolu bölgesinin güzellikleriyle anılan ender bölgelerinden olarak gözüküyordu. Bizde geldik aynı anlatımları pratikte de görmüş olduk. Olumsuz bir şey duymamıştık. Herkes Adilcevaz’dan ve Van gölü havzasından olumlu bahsediyordu. Bizde bu şekilde olduğunu memnuniyetle görmüş olduk.

Adilcevaz13.Com:

- Sayın kaymakamım bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Adilcevaz Kaymakamı Ahmet DİLSİZ:

- Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

 

Röportaj: Özcan Beşkardeş

 

Bu haber toplam 24584 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
4 Yorum