1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Yeni Dünya Düzeni Kurulur Öğretmen Yerini Alır
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Dünya Düzeni Kurulur Öğretmen Yerini Alır

A+A-

"Zelzele na’raları, hâdisat sayhaları sizi hiç korkutmasın, vesvede de vermesin. Zira onlar;

İçinde bir zemzeme- i ezkâr, bir demdeme-i ezkâr, bir demdeme-i tesbih,velvele-i nâz-u niyaz.

Sizi bize gönderen o Zat-ı Zülcelal, ellerinde tutmuştur bunların dizginlerini.

İman gözü okuyor yüzlerinde âyet-i rahmet, her biri âvaz."

Bu aralar maruz kaldığımız afetler, zelzeleler, hastalıklar vs hükmünü icra ederken, hayat devam ediyor. Meşhur bilinen bir sözü bu dönemde eğitim/öğretmenle alakalı etkisini dile getirmeye çalışacağımdan şöyle değiştirip, güncelleyip uyarlasam olur mu?

"Yeni bir Dünya düzeni kurulur,  eğitim faaliyetleriyle öğretmen Türkiye’de yerini alır."

Şu an tüm Dünyada hiç umulmadık yerden, 0,00000125 nanometrelik büyüklükteki corona nedeniyle bir düzen kuruluyor. Yaşamın her alanına dair aklınıza ne gelirse yeniden dizayn, revize, tecdit ediliyor.

Yeni düzene göre eve, ofise kapanma var ama krizi fırsata çeviren aslında yaşama tutunmaya vesile olan tedbirler ve çözümler de var ve bu çözümler kendini gösterdi. İletişim araçlarının, internetin ve kitapların bu tedbir ve çözümler için bir Hızır gibi ortaya çıktığı görüldü.

Ben de bu dönemde eğitim alanında öğretmen olarak, ne yapayım, kendime nasıl katkı sağlarım düşüncesinin etrafında dolaşırken informal yani resmi olmayan bir nevi hizmet içi eğitimle yenilenmenin yolunu buldum.

1997’de üniversiteden mezun olmuş ancak öğretmenliği sınıfta okulda yaparak yaşayarak öğrenmeye çalıştım, çalışıyorum. O zaman üniversitemizin akademik nicelik olarak nitelikli öğretim üyesi yetersizliği haliyle mesleğe hazırlık cihetiyle bize de olumsuz yansımıştı. Bu nedenle bazı şeylerin eksikliğini hep hissettim.

Eğitimde değişim, ilerleme, arzulanan hedefe ulaşıp gelişen dünyanın öncülüğünü yapmak; öğretmenin kendisini güncellemesi, geliştirmesi ile doğru orantılı olduğu su götürmez bir gerçek. Gelin görün ki yaşadığımız bu dönem biz eğitimciler için bazı fırsatlara kapı araladı. Arz etmeye çalıştığım, ihtiyaç duyduğum yenilenmeye olanak sağlayan yukarıda da ifade ettiğim gibi yeni gelişmeler ve yeni dünya düzeni okumalarıyla rehberlik amaçlı interaktif eğitim programlarına denk geldim. Bu eğitim programlarının profesyonel yaklaşımlı eğitim örgütlenmesiyle kolektif bir şuurla umuma yani genele yayarak yerine getirildiğini gördüm.

Yeni bir Dünya kuruluyor, öğretmen yeni eğitim araştırma, geliştirme faaliyetleriyle yerini Türkiye’ de alıyor. Bunun için bir instagram hesabı bile yetiyor. Ben size  önce “Araştıran Okul” platformundan ve bu platformun kurucusu kendini önce öğretmen olarak tanımlayan Prof. Dr. Mustafa Yavuz’ dan ve moderatörlüğünü yaptığı interaktif, etkileşimli eğitim programlarından kısaca bahsetmek istiyorum. Prof. Dr. Mustafa Yavuz Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenlerindir. Kendisi hakkında elde ettiğim bilgiyi aynen aktarayım.

indir.jpg
Öğretmenlik, yöneticilik görevlerinde bulundu. Çok sayıda ilimizde yönetici, öğretmen, veli ve öğrencilere yönelik eğitimler vermeye devam etmektedir. Türkiye’de bir ilk olan Araştıran Okul Değerlendirme ve Akreditasyon Merkezinin Kurucusudur.
Uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde yayımlanan makaleleri dışında, 
www.arastiraokul.org, Hürriyet Eğitim ve eğitim ve eğitim internet sayfalarında yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Editörlüğünü yaptığı "Yeni Nesil Okul", "Eğitim Bilimine Giriş" ve yazarı olduğu "Öğrenme Liderliği" isimli kitapları bulunmaktadır. Ayrıca 2018 yılında ülkemizin farklı illerinde görev yapan 26 öğretmenimizin okulda yaptıkları örnek uygulamaları içeren, geliri ihtiyacı olan öğrencilere bağışlanan #FarkYaratanEğitim isimli kitabın editörlerindendir.*

* http://arastiranokul.org/?page_id=39

Öğretmen, yönetici ve eğitimin içinde olanlara faydası olacak “Araştıran Okul” kitabını da dikkatinize sunmak istiyorum.

Araştıran Okul Kitabını Satın Al - Nobel Kitap   Kendisini eğitime adamış olan Mustafa Yavuz Hocam; kendini yenileyen, Dünyayı ve küresel eğitimi okuyan, araştırmalar yapan ve araştırma sonuçlarını cömertçe paylaşan bir akademisyendir. Salgının başladığı zamandan beri yaklaşık bir aydır kendi instagram hesabında alanında uzman akademisyenleri konuk alarak canlı yayın olarak eğitim programları düzenlemektedir. Ben programları mümkün mertebe takip ediyorum. Bugüne kadar düzenlediği programların başlıklarını sizinle paylaşayım.

Eğitim ve Sitemi Yeniden Düşünmek

Eğitimde Yenilik Fen Eğitiminde Yaşam Temelli Sorular

Uzaktan Eğitim

Yabancı Dil Eğitimi

Matematik Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar

Meslektaş Buluşması (Sınıf Temelli Etkili Uygulamaları)

Okulda ve Evde Pozitif Psikoloji Uygulamaları

Araştırma Odaklı Öğretmen Eğitimi

Ve daha neler neler…

Bir eğitimci, öğretmen için gerçekten çok yararlı konu başlıkları işlendi ve işleniyor. Tüm eğitimcileri açık olan bu programlar gerçekten amaca hizmet ediyor ve verimli geçiyor.

Evde kaldığımız bu dönemde öğretmen arkadaşlarımın, yöneticilerimizin ve eğitimle paydaş olanların bu programları takip etmesini çok isterim.

Bu programları takip ettiğinizde tavsiyemin neden önemli olduğunu anlayacaksınız.

Sağlıcakla kalın…

Bu yazı toplam 3246 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
2 Yorum