1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. Hiç Değilse 'Milli Piyango’nun Başındaki 'Milli' İfadesi Kaldırılmalı
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Hiç Değilse 'Milli Piyango’nun Başındaki 'Milli' İfadesi Kaldırılmalı

A+A-

Kurban bayramında "Kurban kesmek hayvan katliamıdır" diyenlere hele bir bakın dostlar! Bakın bakalım hindi kesiyorlar mı? Ya da bakın bakalım yedikleri etler 'babalarının hıyar tarlasında' mı yetişiyor?

Ülkemize, milletimize herhangi bir faydası olacak herhangi bir fabrika vs. kurulacak yere ağaç sevgisi pik yapıp ülkenin başına "çevreci" kesilenlere hele bir bakın bakalım; o süsyleyip püsledikleri çam ağaçları nereden, nasıl geliyor?

Ortalıkta "İsraf, israf" diye gezinenlere bir bakın bakalım; yetki ve güç ellerinde olduğunda böylesi zamanlarda ne yapıyorlar!

Bu çok aydın(!) kafaların ne kadar dürüst olduklarını bilmem şu yılbaşı kutlamalarında görebilecek gözlere, akıllara, basirete ve ferasete sahip miyiz?

Mağlupların galipleri taklit etme psikolojisi yaşadıklarını söyleyen İbn-i Haldun, bilmem ki biz Müslümanların bu yılbaşı kutlama hallerini görmüş müydü?

***

Zaman akıyor ve ömrümüzden bir yıl daha geçiyor. Evet evet, yılbaşından bahsediyorum. Müslüman ülkemizde yine çoğu TV kanallarımızda şarkıcılar ve yarı çıplak dansözler, arzı endam edecek; yine "Milli" piyangolar (Nasıl Milli Piyango oluyor anlamıyorum!) çekilecek. Anlayacağınız bir kez daha Müslüman kimliğine yakışmayan hallerimizin toplamı bir gecede ancak bu kez toplu halde nevzuhur edecek…

***

Bir Hristiyan ritüeli olan Noel bayramı ve yılbaşı kutlamaları Hristiyanlar için gayet bir doğal durum elbette. Peki ya biz Müslümanlar için de durum böyle mi? Müslümanlar eliyle Noel’in kutlanması bir kültür yozlaşması değil de ya nedir! Kültür şoku yaşayan Müslümanlar ne zaman Batı’yı taklit etmekten vazgeçecek?

"Biz Müslümanız, bize yakışmaz, Yılbaşı kutlaması da ne, Noel’den bize ne..." falan demeyeceğim zira bizim Müslümanlığımız güneşli ve sıcak haziran günlerindeki eriyen buz gibi. Giderek yabancılaştığımız değerlerimiz, inancımız maalesef gönül ve beyinlerdeki karşılığını yitirir oldu. Müslüman beyninde ve ruhunda "Haram" ve "Helal" diye bir kavram adeta yok oldu. Helal veya haram olup olmadığına bakmadan iş yapan veya herhangi bir meselede acaba "helal midir" yahut "haram mıdır" şeklinde meselelere yaklaşan kaç insan var çevrenizde? Demem o ki; dinimize, değerlerime fazlasıyla uzaklaştık ve uzaklaşmaya da devam ediyoruz. Çoğunluğu Müslüman olan bir toplulukta "Ölüm" ve "Ahiret" gerçeğini hatırlatan tüm kişilere, kavramlara artık daha çok mesafeliyiz. Sorgulamaktan gün geçtikçe uzaklaşıyor ve hayatın akışında adeta boğuluyoruz ya da boğduruluyoruz.

"Aman canım ne olacak, şurada eğlenmek için bir bahane bulmuşuz hocam, ne olacak, bırak da biraz da eğlenelim…" gibi cümlelerin kulaklarımda çınladığını duyar gibiyim.

Kur’an’ın ifadesiyle "Bu gidiş nereye" dostlar?

Helal dairesi içerisinde eğlenmeye bir engel yok. Fakat Allah’ın emri ve Peygamberin kavliyle denilip bir yuva kurulduğu düğün gününde bile, bu kutlamayı yine Peygamberimiz (sav)’in "İçki kötülüklerin anasıdır" dediği içkiyle kutlayan biz Müslümanların, Müslümanlığından endişe duyulmaz mı dostlar!

Noel veya yılbaşı kutlaması, Hristiyan Batı'nın kültür ihracının bir sonucudur.

Bizde ve diğer Müslüman toplumlarda yılbaşı kutlaması adı altında düzenlenen organizasyonlarının çoğunda haram, israf, zina vb. durumların söz konusu olduğu aşikârdır.

Yılbaşı dolayısıyla yapılan içkili, danslı, kumarlı eğlencelerin bize hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.

Bu kutlamalar, bir çeşit tahribattır; Müslümanların kimlik karmaşasıdır; yeni neslin Müslüman kimliğinin adeta yok oluşu, Batı’ya bir çeşit hayranlık uyandırma merasimidir.

Öte yandan Peygamberimiz (sav)’in biz Müslümanlara bir ‘Müslüman Kimlik Bilinci’ kazandırma gayreti ve amacı düşünüldüğünde, yılbaşı kutlamalarının, sıradan bir kutlama olarak algılanması ve biz Müslümanlar açısından doğal olarak karşılanması mümkün değildir.

Hiç değilse ‘Milli Piyango’nun başındaki "Milli" ifadesi kaldırılmalı!

Bu doğrultuda kimi yanlış uygulamaların bizzat iktidarlar eliyle yapılması veya süregelen yanlışlara izin verilmesi acı bir durumdur. Örneğin adına "Milli Piyango" denilen gerçekte hiçte "Milli" olmayan piyango… Hiç değilse ‘Milli Piyango’nun başındaki "Milli" ifadesi kaldırılmalı.

Devlet ve millet olarak el ele verip Müslüman kimliğini yeniden inşa etmenin yollarına bakmalıyız. Aksi durumda bu topluluk çok sürmez sadece dilde Müslüman kalır.

***

ÖĞRETMENLER, AYDINLATIRKEN KARARTMAYALIM!

Yaklaşan yılbaşı sebebiyle ülkemizdeki okullarımızın bazılarında, öğretmenler eliyle organize edilen hediyeleşme çekilişi gibi etkinliklerin yapılması da ayrıca üzüntü vericidir.

Neredeyse ülke genelinde öğrencilerin maddi durumunun ne olduğuna bakılmaksızın veya bu durum umursanmadan, ayrıca yukarıda saydığım nedenlerden dolayı, kura sonucu bir arkadaşına yılbaşı hediyesi alınmasının istenmesi bana hiç mi hiç doğru gibi görünmüyor. Kanaatimce bu etkinliğin şu zamanlara denk getirilip özellikle öğretmenlerimizin eliyle yapılması son derece yanlıştır. Doğru olmayanı "meşru" kılma yolunda bir adım da bizden gelmesin!

Değerli öğretmen abilerim, kardeşlerim;

AYDINLATIRKEN KARARTMAYALIM!

Evet, hediyeleşmek SÜNNETTİR. Bu uygulamayı illa da yapacaksak, gelin bunu yılbaşına denk getirmeyelim.

Sevgi ve saygılarımla…

Bu yazı toplam 1770 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.