1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Bugünümüzü Mirasa Çevirmek
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Bugünümüzü Mirasa Çevirmek

A+A-

 

Sitemiz Adilcevaz13, gurbet ve sıla arasında köprü oluşturarak önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Adilcevaz13. aracılığıyla yöresel iletişim ve kültürel paylaşım sağlanırken hem yöremize dair geleceğe bir miras bırakılıyor hem de bir nevi özlem gideriliyor.

Kıymetli hemşerilerimizin yazı, şiir, düşüncelerini ve araştırmalarını bir köşede yazılı ve saklı bırakmayarak paylaştığı canlı ve renkli bir platform Adilcevaz13. Sitemiz bu canlılığını geniş bir yelpazede, dinamik bir potansiyel tüm renkleri kucaklayarak birleştirici bir maya olarak inşallah devam ettirecektir.

Site aynı zamanda bir haber sitesi. Yaptığı haber, gündeme dair yazılarıyla gelecekte bugüne dair tarih aynası. İlçemizle ilgili haber ve gelişmeler anlaşıldığı kadar ve görüldüğü haliyle siteye düşüyor. Yorum ve yaklaşımlar bazen farklı mecralara çekilebiliyor. İşin içinde farklı mülahazalar addedilebiliyor. İyi niyetle ilerlenen yolda bazen ayaklar taşa çarpabiliyor. Umumi selamet ve huzurumuz için hüzn-ü zan penceresinden bakarak yapıcı ve özelde bir eleştiri ile ilerlediğimiz yoldaki bu taşlar ayıklanabilir.

Kişi, kurum ve kuruluşlar kendileri ile ilgili haber ve yorumları, dışarıdan nasıl görünüyorum ve anlaşılıyorum diye bakmalı olumlu izlenimler şevklendirmeli; eksik yönlerinin belirtilmesini menfi alana çekmeden en iyisine götürmeye kamçı olarak görmelidir.

Tarih sayfasından bir anekdot aktarmak istiyorum. Tek parti hükümetinin hükümranlığı döneminde mengeneye sıkıştırılmış önemli şairimiz Necip Fazıl, Demokrat Parti iktidar iken Adnan Menderes’le görüşme imkânı bulur. Adnan Menderes, müspet fikir, yazı ve şiirlerinin geniş halk kitlesine ulaşması için destek vermek ister. Necip Fazıl kabul eder ancak bir şartla. Hükümetinin yanlış ve eksik icraatlarını kısıtlamadan gerekirse gür bir muhalefetle yüzüne vurma salahiyetiyle… Zira hata ve kusurlar, Bediüzzamanın deyişiyle sırtta akrep gibidir. Bu akrebi gösterene teşekkür etmek gerektir gücenmek değil.

Zaman birlik beraberlik zamanı, ortak bir şuurun ve hareketin fırsata dönüştüğü asırdayız. Adilcevaz’a dair tüm kalem ve kelam erbabı geleceğimizdir. Bugünümüzü istikbale miras olarak taşımak da vicdani bir sorumluluk ve yükümlülük olarak kabul edilmelidir.

Bizden sonraki nesillerin, onlara köprü olmadaki zafiyetimizden dolayı tarih sahnesinde yine bizi mesul tutacaklarını hatırlatarak, mirasımızı geleceğe taşımak için yapabileceklerimizi düşünme ve uygulama zamanı diyor, selam ve saygılarımı iletiyorum.

Bu yazı toplam 2118 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum