1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Alo’nun Ahmet’in Oğlu Orhan Hoca
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Alo’nun Ahmet’in Oğlu Orhan Hoca

A+A-

Alo’nun Ahmet’in Oğlu Orhan Hoca

Adilcevaz’ın ilk belediye başkanı kimdi diye sorsam genç arkadaşların çoğu pek bilmez. Orta yaş grubunda olanlar da  hatırlamayabilir. Bu giriş cümlesinin cevabını başlıktan hareketle Alo’nun Ahmet’in Orhan Hoca diyeceksiniz. Hemen ifade edeyim güzel ilçemizin ilk resmi belediye başkanı lakabıyla maruf Alo’nun Ahmet Bey’dir.

Alo’nun Ahmet Bey, 1928 tarihinde Adilcevaz’ın ilk resmi Belediye Reisi Ahmet Bayrakçı’dır. 1936 yılının vefat ettiği ay olan Eylül ayına kadar bu görevi yürütmüştür. Bu görevi uhdesine alırken, bir belediye binası ve yeri yoktu. Belediye hizmetlerini yürütmek için şu an ki Belediye Binamızın bulunduğu yeri kendi arsası iken belediyeye tahsis etmiştir. Adilcevaz halkı, belediye hizmetleriyle ilk olarak Reis Ahmet Bayrakçı ile tanışmıştır. Reis Ahmet Bey, genç Cumhuriyetin şirin bir ilçesi olan Adilcevaz’ın imar ve ihyası için ilk adımı atan reisi olarak tarihte yerini bulmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.


 *Resimdekiler oturan Merhum ilk Reis Ahmet Bayrakçı, ayaktakiler Fuat Bayrakçı, kızı Meskure Bayrakçı, dizinde oturan Orhan Bayrakçı)

İlçemiz emekli öğretmenlerinden Orhan Bayrakçı, ilk Reis Ahmet Bayrakçı’nın 13 Şubat 1934 tarihinde Adilcevaz’da doğmuş evladıdır. Kendisi bir eğitimci olmakla birlikte Adilcevaz’ın yakın tarihine tanıklık eden değerli bir şahsiyettir.

Orhan Bayrakçı, Adilcevaz sevgisini yüreğinde hissetmiş Adilcevaz’a karşı hep vefa duygusu taşıyan büyüğümüzdür. Adilcevaz’ın sosyal ve kültürel hayatına dair yaşadıklarını, gözlemlerini ve bildiklerini kendi kalemiyle kayıt altına almıştır. Düğünleri, taziyeleri, bayramları ve gündelik yaşantıyı unutulmaması adına yazılı olarak bugüne taşımıştır. İlerlemiş yaşına rağmen çeşitli platformlarda, sosyal medyada paylaşmaktan geri durmamıştır.

*Eğitimci Orhan Bayrakçı’nın paylaşımlarından örnek bir sayfa.

Eğitimci Orhan Bayrakçı, son yıllarda kışı Adana’da yaz mevsimini de Adilcevaz’da geçirmektedir. Adilcevaz’a dair hep güzel duygu ve düşünceleri olan zamanında güzel ilçemiz için hayırlı girişimlerde bulunan ve ilçemizin önemli yakın tarihine tanıklık eden ayaklı bir kitaptır. Bir örnek vermem gerekirse kendisinden Adilcevaz’ın nahiye iken yeniden ilçe statüsü kazanması için verilen mücadeleyi ve ilçemizin hatırı sayılır kişilerinden Muzaffer Bayrakçı’nın katkılarını dinlemiştim.

Bildiğim kadarıyla Orhan Hocam bu yaz yine Adilcevaz’dadır. Orhan Hocam aynı zamanda şair ruhludur. Adilcevaz’ın yakın tarihine önem veren, Adilcevaz’ın değerlerine saygı duyan ve önemseyen hemşerilerimin Orhan Bayrakçı Hoca ile bir çay içmesini, elinde ve hafızasında olan bilgi ve belgeleri derlemesini tavsiye ederim.

İlçemizi dertlenen ve ilçemizi seven hayır hasenatı olan  kıymetli Orhan Bayrakçı Beye hayırlı uzun ömürler dileyerek sağlıklı günler dilerim.

Bugünlerde üç şeye dikkat edelim.

Maske, sosyal mesafe ve el temizliği.

Bu yazı toplam 2708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
2 Yorum