1. HABERLER

  2. İLÇEMİZ

  3. Adilcevaz'ın Ekonomisi

Adilcevaz'ın Ekonomisi

Tarım ve hayvancılık hiç kuşkusuz Ülkemizin olduğu kadar, yöremizin ve ilçemizde bugün ki ekonomisinde büyük önem teşkil etmektedir.

A+A-

ADİLCEVAZ'IN EKONOMİSİ

Tarım ve Hayvancılık

Tarım ve hayvancılık hiç kuşkusuz Ülkemizin olduğu kadar, yöremizin ve ilçemizde bugün ki ekonomisinde büyük önem teşkil etmektedir.

İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 812 Km2 olup, bunun %:56.7 ‘sini tarım arazisi, %:18.4’ünü çayır-mera %:1.7’sini meskun araziler ve %:1’ini ise faydasız araziler oluşturmaktadır. Tarım arazilerinin yaklaşık 41.000 dekar sulu tarım ve geri kalan kısmında ise nadas sistemi ile hububat ziraatı yapılmaktadır. Sulu alanda önemli ölçüde endüstri bitkilerinde şeker pancarı ile çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir. Tarla arazi içerisinde buğdayın geniş bir ekim alanı mevcuttur. İlçemizde Erciş ilçesi istikametinde 20 Km mesafede bulunan Gülistan Ovası ilçe tarımı açısından büyük bir yer tutmaktadır. :Bu Ovanın yaklaşık 250.000 dekarlık bölümünde buğday tarımı yapılmaktadır. Adı geçen Ova da 1986 yılında DSİ Bölge müdürlüğünce açılan 6 adet sondaj kuyusundan, Yukarı Süphan Köyü bölgesindeki 2 adet kuyu elktrifikasyon işlemleri yapıldıktan sonra Aygır Gölü Sulama Kooperatifine devredilmiştir. Diğer 4 kuyudan çıkan suyun sodalı olması nedeniyle işletilmemiştir.

Aygır Gölünün konum itibariyle İlçemizde yüksek olması avantajı değerlendirilerek 1884 yılında Van İli Toprak Su Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu sulama tesisi sonucu bu Gölün güneyinde kalan yaklaşık 12.000 dekarlık arazi sulanmaktadır. Burada yetişen ürünler arasında karpuz, kavun, şeker pancarı, patates ve fasulye tarımı yapılmakta olup, çevre ilçelerde pazarlanarak İlçe ekonomisine büyük ölçüde gelir kaynağı sağlamaktadır.

İlçe nüfusunun yaklaşık olarak %:80’i geçimin tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. İlçe genelinde büyük baş hayvan olarak Doğu Anadolu kırmızısı, Montofon, Simental ve Holştain melezi sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Küçük baş hayvan olarak da Mor karaman koyun ırkı ile kıl keçisi yetiştiriciliği yaygındır.

İLÇENİN TARIM POTANSİYELİ:

İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 812.000 m2 ‘dir. Bunun %:56.7 ‘sini tarım arazisi, %:18.4 ‘ünün çayır mera, %:17’sinin meskun araziler, ve %:1’nin faydasız araziler oluşturmaktadır.

Tarım arazisinin yaklaşık 41.000 dekarında ise sulu t arım yapılmaktadır. Geriye kalan kısmında ise nadas sistemiyle hububat ziraatı yapılmaktadır.

Sulu alanda önemli ölçüde endüstri bitkilerinden şeker pancarı ile çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir.

HAYVANCILIK POTANSİYELİ: 

İlçe nüfusunun yaklaşık %:80i geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. İlçede büyükbaş hayvan olarak; Doğu Anadolu kırmızısı, Montofon, Simental ve Holştain melezi sığırlarının yetiştiriciliği yapılmaktadır. Küçük baş hayvanlarda Mor karaman koyun ırkı ile Kıl keçisi yaygındır.

Koopratifler aracılığıyla ilçemize giren yeni damızlık süt inekleri ve yapılan suni tohumlama faaliyetleri sayesinde damızlık süt inekçiliği artışı sağlanacaktır.

Ayrıca koyun ırkı ıslahı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kanalıyla alınacak damızlık ivesi ırkı koçlarla melezleme yapılarak et ve süt verimleri artırılacaktır.

Özellikle 2001 yılından itibaren uygulamaya geçen Hayvancılığı Destekleme kapsamında Kaba Yem üretimini destekleme projesi sayesinde ,yem bitkileri ekilişi yıldan yıla artış göstererek hayvancılığa olan ilgiyi arttırmıştır. Bu sayede ilçemiz büyük ve küçükbaş hayvan sayılarındaki artış gözlemlenmiştir.

SU ÜRÜNLERİ: 


İlçemizde bulunan Göldüzü (Arın) gölüne soda oranı yüksek olduğundan balık türü yaşamamaktadır. Ayrıca İlçenin kuzeyinde bulunan Cil Gölü (Batılmış Göl) ve Kırca Göl’ün suyu tatlı olduğu halde balık mevcudu yoktur. İlçemizde ilkbaharda üremek amacıyla Van Gölünden akar sularımıza göç eden İnci Kefali dışında balığa rastlanmaz.

İlçemizde kültür balıkçılığı yapılmaktadır. Aygır Gölünde 1986-1988 yıllarında göle Antalya Kepez Su Ürünleri Araştırması İstasyonu, İl Tarım Müdürlüğünce temin edilen 300.000 adet aynalı sazan balığı yavrusu aşılanmıştır. 1997 yılında Van Y.Y.Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Araştırma Bölümü yetkilileri işbirliği ile Aygır Gölünün balık yetiştiriciliğine ağ kafeslerde Alabalık yetiştiriciliği yapılması için kooperatif kurulmuştur. 

2005 yılında S.S. Adilcevaz Mahalleri Kooperatifi tarafından Damızlık Süt İneği Projesinden 200 baş montofon ırkı düve getirilmiştir.


KOOPERATİFCİLİK: 

İlçemizde 7 adet tarımsal amaçlı kooperatif mevcut olup, tarımsal amaçlı kooperatifler olarak görevlerini devam ettirmektedirler. 

1-Tarım Kredi Kooperatifi 
2- Sınırlı Sorumlu Sulama Kooperatifi 
3- Sınırlı Sorumlu Aygır Gölü Alabalık Üretim Kooperatifi 
4- Sınırlı Sorumlu Van Gölü Çevresi Köyleri Kalkındırma Kooperatifi 
5- Sınırlı Sorumlu Aydınlar Beldesi Kalkınma Kooperatifi 
6- Sınırlı Sorumlu Yıldız Köyü Kalkındırma Kooperatifi 
7- Sınırlı Sorumlu Adilcevaz Mahalleri Kalkındırma Kooperatifi

Bu haber toplam 9625 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.