1. YAZARLAR

  2. Özcan BEŞKARDEŞ

  3. Adilcevaz’da Sağduyu, Ahlat’ta Kaos
Özcan BEŞKARDEŞ

Özcan BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz’da Sağduyu, Ahlat’ta Kaos

A+A-
İlçemizde aylardır yaşanan seçim çalışmaları, seçim öncesi ve sonrasında sağduyunun galip gelmesine sebep oldu.

Ben buradan seçim çalışmalarının sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasına sebep olan tüm Adilcevaz halkına, ayrıca Başkan Adaylarımız Sayın Necati Gürsoy, Sayın Selim Arıkbaş, Sayın Eyüp Altay, Sayın Nahit Gökbayrak Beyefendilere ilçedeki seçim tansiyonunu en alt düzeyde tutukları için teşekkür ediyorum.

Malum, ilçemizde geçmiş yıllarda intikam siyaseti üzerinden nemalananlar, bu dönem vatandaşların siyasete mesafeli olmalarına sebep oldu. Yıllarca siyasete yön veren bazı aktörler, siyasetin kirli sahnesinde kendilerine alan bulamadıklarından dolayı, toplumu kutuplaştıramamanın hayfını yaşadılar.

Bunlar, kendilerini toplumun üzerinde görerek, yıllarca toplumu birbirine düşürmekten keyif alarak, milleti birbirine küstürerek sonuç almaya çalıştılar, bunda da nispeten başarılı oldular. İlçe halkının geçmişte yaşadığı kutuplaştırıcı, kirli siyasetten dolayı olsa gerek, bu dönem vatandaşların sakin davranışları, siyasete mesafeli duruşları, siyasi olgunluğun göstergesidir. Gerçi bazı kişilerin bu seçim süresince hala geçmiş yıllardaki siyaset anlayışını denemelerine rağmen halktan karşılık bulamamaları sonucunda etkisiz kaldı. Art niyetli bazı kişiler olsa da, ilçemizde sağduyu kazanmıştır.

Neden sağduyu kazandı? Geçmişte yerel siyasetten dolayı kutuplaştırılan ilçe halkı, bu oyunun geçte olsa farkına vardığı için, bu dönem deyim yerindeyse "Ayranı üfleyerek içti." Kutuplaşmak istemeyen Adilcevazlı, bu defa güce dayalı siyaseti değil; şeffaf, temiz, olgunluktan yana olan siyaseti tercih edeceğini her platformda dile getirdi, öyle de oldu.

Yerel siyaseti yıllarca güce dayalı olarak yapanlar ve bundan böylede yapacak olanların, halkın nazarında anlam ve önemlerinin kalmadığı aşikardır.

Çok güzel giden bu seçim sürecini, Adilcevaz’ın duyarlı bir o kadarda olgun insanları yönetmiştir. Siyasetçilerimizde buna katkı sunmuşlardır. Bundan böyle milletin değerleriyle barışık olmayan, milletin gönlüne giremeyen, aklı selim, barışçıl, muhabbet ehli olmayanların bu siyaset sahnesinde yer alamayacaklarını buradan söylemek isterim.

 Bugünlerde Ahlat’ta yaşanan olaylar hepimizin içini sızlatıyor. Her insaf sahibinin; seçim bahane edilerek kamu kuruluşlarına, esnafın dükkanlarına pervasızca yapılan saldırılar karşısında acı çektiğini çok iyi biliyorum.

Ahlat insanının köylüsüyle şehirlisiyle alışık olmadıkları bu olaylar "Selçuklunun başkenti olan Kubbet-ül İslam şehri üzerinde büyük oyunlar mı oynanıyor" sorusunu akla getiriyor. Peki ne oldu da Ahlat bu hale geldi? Seçimden bir gün önce Ahlat'taydım, ilçede gerginlik havası olduğunu gözlemledim ve hatta bunu birkaç dostumla paylaştım fakat olayların bu duruma geleceği hiç kimse kestiremezdi.

Bin yıldan fazladır Türküyle, Kürdüyle kardeşçe yaşanılan bu ilçede, kız alıp verilmiş, düğünler yapılmış, omuz omuza halaylar çekilmiş, sevinçlerin acıların damıtılarak paylaşıldığı bu güzelim tarihi şehir nasıl oluyor da bir anda kaos alanına dönüyor!

Devlet yetkilileri ilçede günler öncesinde gerginliğin olduğunu bildiği halde neden aciz kalıyor? Hatta bazı parti temsilcilerine akşam seçim çalışmaları yaptırılmazken, insanlar baskı ve tehdit edilirken, yetkililerin tedbir almaması doğrusu benim aklıma başka şeyleri getiriyor.

Ahlat; kadim kültürün, kardeşliğin, muhabbetin sembolü, sevginin şehridir. Bu olaylar birliğe, dirliğe, bin yıllık kardeşliğe vurulan en büyük darbedir. Özgürlük adına yapılan direniş, sivil vatandaşlar mağdur edilerek yapılamaz. Böyle bir hak arama yöntemi dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Bir gün gelecek özgürlük adına, hak adına  bunları yapanlar; esnafa yaptıkları zulümden dolayı utanacaklardır.

Kusura bakmayın ama, hiç kimse Kürtlerle Türklerin İslam kardeşliğini bozamayacaktır. Biz bu sahneleri 80 öncesinde çok izlemiştik. İnşallah yaşanan bu olumsuzluklar bir an evvel son bulur ve Ahlat'ımız yeniden eski huzuruna kavuşur.

Sevgiyle kalın...
 
Bu yazı toplam 3382 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
6 Yorum