1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevaz Tatil Rehberi
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz Tatil Rehberi

A+A-

Gurbettekiler nasip olursa Temmuz ayından itibaren yavaş yavaş yaz tatilini geçirmek üzere Adilcevaz’a gidecekler. Pandemiden dolayı geçen yaz gidemeyen çoktu. Ben de gidemeyenlerden biriyim. İlk defa iki yıl aralıksız Adilcevaz’dan uzak kaldım. Allah, bir mani keder vermezse bir ay sonrası için planlamamızı yaptık. Hatta işi biraz daha abartıp şimdiden yapılacaklar, görülüp ziyaret edilecekler listesi bile oluşturdum. Gezip görülecek yerlerin resimlerini derledim.  Bu yaz Adilcevaz’a gelecek olanların işine yarar diye burada paylaşmaya karar verdim. Ama gitmeden önce bazı hatırlatmaları hem kendime hem de size yapmış olayım.

Yaz tatilini Adilcevaz’da geçirmek için ilk temel ihtiyaç barınacak yerdir. Anne babanız hayatta ise, onlardan miras bir ev varsa yaşadınız. Adilcevaz’ a vardığınızda size şerik gözü ile bakmayan, sizi elindekine göz dikecek biri olarak görmeyen, misafir olduğunuzda gerçekten bayram havasına giren bacınız kardeşiniz, yakın dost akrabanız varsa yine yaşadınız. Eğer ana, babanız vefat etmiş, size ait özel eviniz yoksa işin rengi biraz değişir. Kalacağınız yerde Adilcevaz’ın havasından suyundan, eriğinden cevizinden huzurla yararlanmak istiyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.  Öncelikle misafir olduğunuzu unutmayacaksınız. Eskileri karıştırmayacak, büyüklerin sizce yanlış olan mal mülk konusundaki tasarruflarının faturasını sonrakilere çıkarmayacaksınız. Hesap sormaya, satıp savurmaya gelmişseniz hoş karşılanmazsınız haberiniz olsun. İslam’ın şartı altıdır, beşi malum altıncısı haddini ve yerini bilmektir demiş eskiler. Bir karış toprak için canınızı sıkmaya, can kırmaya gerek yok. Hak ve adalet önemlidir ancak kör düğüm olmuş meselelerde şimdi Allah muhafaza eşimize dostumuza bir hastalık, bir musibet arız olduğunda elimizdekini ayağımızdakini vermekten imtina etmeyi kendimize yakıştıramıyor iken varsın onlar tasarruf etsin kullansın. Bir tabakta salatalık, erik vermeyi çok görürse boş verin. Sizin ailenizden bir ışık yanıyor mu; ananızı babanızı, eşinizi dostunuzu hatırlatır bir yüz görüyorsanız bu bile bize yeter deyin.

Dikkat edilmesi gereken diğer husus, misafir olduğunuz evin şartlarını, sunacağı imkânları bilin. Eksikleri görmeyin, başka ev ve yerlerle kıyaslamayın, olduğu gibi kabul edin. Sakın ola özel bir ihtimam ve beklenti içine girmeyin. Adilcevaz halkı misafirini en iyi şekilde ağırlamak için gücünün yettiğinin en iyisini yapmaya çalışır. Eriğinin, cevizinin onların bir geçim kaynağı olduğunu kabul edin. Arkadaşıma da ceviz, komşuma da reçel götüreyim hesabı yapmayın. Çok arzu ediyorsanız mukabilini vererek satın alarak götürün.

Ben de oluyor belki sizde de oluyordur. Sanki tüm memleketi özlemiş gibi olursunuz. Adilcevaz’ a vardığınızda her gördüğünüzle merhabalaşmak, sarılmak hissi sizi sarar. “Ey Adilcevaz ben geldim.” demek ve mukabilinde de Tüm Adilcevaz’dan “Hoş geldin!” sözcüğünü işitmek istersiniz. Şunu bilin ki gurbetten gelen ilk siz değilsiniz, her evin bir gurbetten geleni vardır. O nedenle mukabilini göremediğiniz zannına kapılmayın. Bu dikkat faslını fazla uzatmayayım. Adilcevaz’ da yapılacaklar listesine geçeyim.

Evvela hayatta ise anne babanızı ziyaret edin. Hayatta değillerse muhakkak kabir ziyaretinizi yapın, selam verin, duanızı yapın, hayatta imiş gibi konuşun.

Açıklama: C:\Users\Zekai Özdemir\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\elcevazmezar.jpg      Açıklama: C:\Users\MüdürYardımcısı\Desktop\elcevaz\elcevazbekirağa.jpg

Yaşlı akrabalarınıza özellikle dayı amca, hal, teyze vs ellerini öpmeye gidin. Hl hatır sorun, gönüllerini alın. Yakını vefat eden varsa acısını paylaşın, helallik alın verin. Bu ziyaretlerden sonra tatil boyunca yapmayı düşündüklerinizi planlayın. Öğleden sonraları gölde yüzmeyi ihmal etmeyin. Kıztaşı, Yedinci Kilometre, Uri (Danacı Köyü) altı, Köy Hizmetleri plajı( hanımlar için), Yolçatı Köyünü geçtikten sonraki Bozkırlar Plajı ideal yüzme yerleridir. Yapabiliyorsanız, biraz da cesaret ister su-kay kayağı harika olur.

Açıklama: C:\Users\MüdürYardımcısı\Desktop\elcevaz\elcevazkıztaşı.jpg