1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevaz Sevdalısı Zeki TAN
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz Sevdalısı Zeki TAN

A+A-

Adilcevaz’ da hizmet vermek üzere ilçe dışından gelen memur, amir sınıfından çok kişiyi ağırlamıştır ve ağırlamaya devam etmektedir. İlçemiz insanlarının önemli bir özelliği dışarıdan gelenleri çok sever, her anlamda yardımcı olur. Evini açar, sofrasını paylaşır. O nedenle ayrılanlar genellikle memnun ayrılırlar. Bunun yanında coğrafi ve kültürel cazibesi de vardır. Doğu görevine gelecek olanlar için Adilcevaz gönüllerde yatan aslanlardan biridir.

Adilcevaz’a kimler gelmedi ki, kimler gönüllerde yer edinmedi ki saymakla bitmez. Hatta öyle gelenlerin çoğunu kendine damat, gelin yaparak kan bağı bile oluşturdu. Adilcevaz’a hizmet için gelen birçoğunun ilçemize hatırı sayılır hizmetleri oldu. Ama bazıları var ki yeri doldurulamaz katkılarda bulunmuşlardır. Ben bu yazımda Adilcevaz eski Müftüsü Zeki TAN Hocamı kaleme almak istiyorum.

Şimdi Iğdır Üniversitesinde öğretim üyesi olan Adilcevaz  eski müftüsü Zeki TAN, Adilcevaz sevdalısı olarak ayrı bir öneme ve yere sahiptir. Kendisi görev yaptığı yıllarda 7'den 77'ye herkes tarafından sevilen, tüm ilçe merkez ve köylerine ulaşmaya çalışan çok okuyan, çok gezen ve okuduğunu gezerek anlatan bir müftü idi. Haklın tüm katmanlarına ulaşmaya çalışırdı. Özellikle Adilcevazlı bayanların kültürel ve manevi anlamda gelişmeleri için çok çaba sarf etti gözle görülür neticede başarılı olundu.

Çok okuyan insan farklı oluyor haliyle. Böyle olunca da camilerimizde bu okumanın bereketiyle kütüphaneler kazandırmaya vesile oldu. Bugün Adilcevaz camileri, zengin kütüphanelere sahiptir. Bunun yanında Merkez Camimizle Bekir Efendi Camimizde okuma salonları ile internet bağlantılı bilgiye erişim için merkezi oluşturmuştur.

Zeki TAN Hocamız, satırda okuyup sadırda yaşayınca Adilcevaz’a ve Adilcevaz’ın maddi, manevi zenginliklerine karşı ayrı bir vefa duygusu beslerdi. Onları korumak, değerlendirmek ve istifadeye sunmak için çok çaba gösterirdi. Ecdat mirası Ulu Caminin ibadete kazandırılmasında Hocamızın emeği çoktur. İlçemizin manevi değer ve şahsiyetlerin tanınması ve tanıtılması için çalışmalara imza attı. İlçe dışında da bu değerlerimizi konferans konusu yaptı.

Zeki Tan, Adilcevaz’ın yaşayan kültürü ve zenginliği olan şahsiyetlere ayrı bir önem verdi. Mesela kendi dilinden şimdi vefat etmiş olan Lazoğlu Behçet Amca ayrı bir güzellikte tanıdık ve sevdik.

Ama en önemlisi Adilcevaz için çok kıymetli olan, tarihe geçecek değerde olan bir kitap yayımladı. "Farklı Kültürlerin Ebrusu Adilcevaz" isimli kitap ki Adilcevaz’ı şimdiki tüm zenginlik ve değerlerini geleceğe taşıyan özelliğe sahiptir. Her Adilcevazlının evinde bulundurması gereken bir eserdir. Her ilçeye nasip olmayacak mümtaz çalışmadır.

Belirtiğimiz gibi çok okuyan Hocamıza memurluk/amirlik gömleği dar gelince kendisi akademisyen olarak bir bilim adamı kimliğine sahip oldu. Allah’tan fazla uzağa gitmedi ve Adilcevaz’la maddi manevi yakınlığını korudu. Her yerde, her fırsatta Adilcevaz’ı anlatan Zeki TAN Hocamız, ilçemizin tam bir gönüllü elçisidir. Hocamızdan ricamız bu bağını ve hizmetini artırarak devam etmesidir.

Doç.Dr. Zeki TAN Hocamıza, sağlık bir ömür ve başarılı çalışmalar dilerim. Kendisi bilmeli ki Adilcevaz kendilerini unutmadı ve kendi bağrından kopan bir evladı gibi görüyor.

img-20191113-wa0000.jpg

Bu yazı toplam 1707 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
2 Yorum