1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevaz İçin Çılgın Proje
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz İçin Çılgın Proje

A+A-

Adilcevaz ile ilgili paylaşımları  sosyal medyada takip ederim. Haberleri okurum.  Adilcevaz'da bu işi üstlenen önemli haberlere imzasını atan kardeşlerimiz var. Bu haber ve paylaşımlardan beni en çok sevindiren adilcevaz13  sitesinde 29 Eylül 2017 Cuma günü  yayımlanan Adilcevaz'da kurulması düşünülen Ceviz Ormanı haberiydi. Acaba bu mümkün mü derdim. Ceviz Ormanı için fidanımız var mı diye düşünürdüm. Geçenlerde  bir kardeşimiz 19 Kasım 2019 tarihinde  bir paylaşımında Adilcevaz’da dikime hazır en az 500 bin- 600 bin ceviz fidesi olduğunu yazmıştı. Tamam dedim vakti gelmiş demek ki. Bu müthiş proje artık devreye girer dedim. Paylaşımını okuduğumda Allah biliyor ya ne yapabiliriz diye çok düşündüm. Bunun ardını bırakmayalım halk olarak  bir kampanya yapalım  fidan tedarik edip hazine arazilerine dikelim. Her Adilcevazlı imkânı nispetinde bu fidanları alarak eksin. Bu düşünce ve hayaller zihnimde uçuşup durdu. Ve 27 Kasım 2019 da Adilcevaz haber sitelerinde ne göreyim bu 3 bin dönümlük hazine arazisine Ceviz Ormanı kurulması ilgili proje için harekete geçilmiş ve Bakanlık Onayı için resmi prosedür işlemeye başlamış. O kadar sevindim ki. Sanki hayalim, isteğim bir dua Allah da kabul ediyor gibi inanın çok mutlu oldum.

Ağabeylerim, kardeşlerim, arkadaşlarım!

Adilcevaz’ın çıplak arazilerinin ağaçlandırılması, ormana devşirilmesi ve bunun ceviz ağaçları olması müthiş bir olay. Aklınıza Antep Fıstığı gelsin. Antep’in dağı taşı fıstık. Dağ, taş darphane gibi. Çok yüksek bir katma değeri ve ekonomik getirisi var. İşte dedim Adilcevaz için çılgın proje aramaya gerek yok. Proje, kendisi ayağımızda. Fideler hazır, yer hazır ve bunu uygulamaya niyetli irade var. Yetkililer bunu projelendirirken muhakkak her Adilcevazlının hakkını gözeterek gereğini yapacaklardır. Adilcevaz arazi bakımından zengindir, hayvancılık açısından mera ihtiyacına engel olmaz. Bu projenin ilçemiz, ilimiz ve bölgemiz için çok önemli olacağı kanaatindeyim. Memleketine sevdalı tüm hemşerimizin bu projeye sahip çıkmasını, destek olmasını bekliyorum.

Sivil Toplum kuruluşlarımız, aydınlarımız, öğretmenlerimiz herkes bu projenin bir köşesinden tutmalıdır. Yerel basınımız bunu önemsedi. Sağ olsunlar yerel medyamız duyarlılığını gösterdi. Adilcevaz13 olarak  Salih Beşkardeş kardeşimiz de bununla ilgili köşesinden  bir yazı yayımladı. Okuduğum yazısında bu projenin önemini anlamayan olduğunu, yanlış ve eksik bir kanaatle itiraz edenlerin bulunduğunu ifade etmiş. Olabilir. Bu şevkimizi ve gayretimizi olumsuz etkilememeli, önemimin tam anlaşılması için çabamızı artırmalıyız. Kamu için bilinç oluşturacak tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermeliyiz. Eğer kamuoyunu oluşturursak bu proje daha da genişleyerek devam eder.


Ceviz Ormanı projesini, bir siyasi partiye hizmet eden bir proje, rant amaçlı bir gayret olarak görmeyelim. Bizden sonraki nesiller için, memleketimiz için katkısına bakalım. Bu proje Adilcevaz Kaymakamlığı,  İlçe Tarım Müdürlüğü, İlçe Belediyesi, tüm STK ve halk tarafından sahip çıkılan bir proje olmalıdır. Eğer Ceviz Ormanını oluşturursak her anlamda ilçe ekonomimiz ve refah seviyemiz için çok önemli katkı olacaktır.

Elimden gelseydi şu an bir ceviz fidanını bu proje için ilk toprakla buluşturan ben olmak isterdim. 1500 km ötede beni heyecanlandıran projenin sizleri de heyecanlandırmasını ve elinizde bir fidanla bu projeye katkı sunmanızı çok arzuluyorum.

Haydi Adilcevazlı Ya Allah! Bismillah!

Bu yazı toplam 1351 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.