1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. Adilcevaz Büyük Düşünecek Ancak...
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adilcevaz Büyük Düşünecek Ancak...

A+A-

Hatırlarsınız, bir aralar sık sık kullanılan bu sloganı:

 ''Büyük Düşün! Sen Türkiye'sin!..''

Gidilen yere göre uyarlanan slogan. Kulağa hoş gelen, düşünmeye enerji veren bir slogan.

Ya Veysel Hoca, hayırdır neler oluyor? Demeyin. Adilcevaz olarak büyük düşünmeye başladığımız bugünlerde bu parlak cümleden hareketle yazıma giriş yapayım dedim.

 

Geçen gün bir iş için Halk Eğitim Merkezimize uğradım. Halk Eğitim Merkezi hayata gözlerini açan ve ölene kadar hayatını sürdüren herkese hizmet verebilecek genişlikte sahası olan kurum. Halk Eğitim Merkezleri son yıllarda atağa kalmış ve bugün topluma ne lazım o anlamda koordine olabilen bir kurum. Berbere çırak, eczacıya kalfa, cenazeye yıkayıcı yetiştiren,  geline çeyiz yapan bir kurum.

 

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde dinamik, genç ve faal bir kadro var. Acaba ilçemize ve toplumumuza katkı sağlayacak ne var ki plan ve programımızı yapıp katkı sağlayalım düşüncesine hakimler. Kendileri ile ayaküstü sohbet ettik. Projeler hakkında konuştuk. Biliyorsunuz dilimize yerleşen bir kelime daha oldu: Proje. Üretkenliğin, müteşebbisliğin resmedilmiş hali… Malumunuz DAKP, SODES Projeleri de kategorize olan projeler. Bu sıralar toplumumuzun ortak gündemi olmaya başlamış. Bu tür projeler biliyorsunuz Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ekonomik olarak desteklenen, büyük çoğunluğu maddi açıdan karşılıksız hibeli cenazeye projeler. Üretime yönelik hangi alanda ilginiz ve kabiliyetiniz varsa belli bir format çerçevesinde proje haline getiriyorsunuz. Devlet Planlama Teşkilatına sunuyorsunuz. Makul görüldüğünde gerekli ekonomik destek veriliyor ve siz hayallerinizi, büyük düşüncelerinizi gerçekleştiriyorsunuz.

 

Yakın çevremiz Ahlat, Tatvan, Bitlis vs her alanda proje üretmede ve destek almada Adilcevaz’a göre açık ara gidiyor. Her kabul edilen ve gerçekleşen proje de istihdam demek, üretim demek, ekonomik kazanç demek. Maalesef ilçemiz bundan fazla yararlanamıyor. Adilcevaz’ın başı mı kel? Kel değil ama… İşte bu ama üzerinde bayağı konuştuk. Arkadaşlar, ilçemizde de proje yapmak isteyenler olduğunu ancak teknik bir bilgi ve beceri isteyen kağıda dökme işini bilemediklerini, nerede nasıl proje yapabilecekleri konusunda tıkandıklarını söylediler. Geçenlerde bir çiftçimizin kendilerini aradıklarını ve destek istediklerini ancak bu konuda yardımcı olamadıklarını ve ilçemizde yönlendirecek kimseyi bulamadıklarını söylediler.

 

Anlaşıldı ki ilçemizde proje hazırlamak isteyenler için aktif birimin olması şart. Alanında uzman, hevesli bir ekibin vereceği danışmanlık hizmeti ile Adilcevaz büyük düşündüklerini gerçekleştirme fırsatı bulacak.

 

Yetkililerden temennimiz bu anlamdaki boşluğu dolduracak birimi biran evvel oluştururlar. Biz Adilcevaz olarak büyük düşünmek istiyoruz.

Zira 'Kimin gayesi büyükse himmeti de o kadar büyüktür'.

Bu yazı toplam 2044 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.