1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. 4. Bitlis Kent Kurultayı
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

4. Bitlis Kent Kurultayı

A+A-

Her kim ki,memleketimiz Bitlis'e, ülkemize, İnsanlık ve İslam Alemine 'iyi' bir şey yaparsa/katarsa Rabbul Alemin ondan razı olsun; her kim ki 'kötü'ye hizmet ediyor ve 'kötü' işler yapıyorsa Allah cc. onu ıslah etsin yahut yoluna aşılmaz setler koysun ki, o kimse o kötülüğü yapamaz olsun.

***

Değerli okurlar, 5 Minare Akademisi organizatörlüğünde Bitlis İl Kültür Merkezi'nde (13 Ağustos Pazar) 4.Bitlis Kent Kurultayı gerçekleştirildi. Emeği geçen herkese buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar...

Şu ana kadar 3 kurultay gerçekleştirilmiş öğrendiğim kadarıyla. Bu 4. oldu ve yoğun bir katılımın yaşandığı ifade edildi. Buraya gelme zahmetini, nezaketini gösteren herkese buradan şahsım adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Gelenlerin hepsi de sağ olsunlar, birer Bitlis Sevdalısıydılar ve bunu net olarak gördük. İstisnasız orada olan herkese bu cansız satırlar vesilesiyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

İsimlerini bilmediğim ancak ciddi manada güzel konuşmaların yapıldığına şahit olduğum bir çok kişi oldu.

Hele bir tanesinin çıktığı mikrofonda dediği cümle çok ama çok güzeldi:

"Allah aşkına fakir fukaranın, yetim gurebanın hakkını kimseye yedirtmeyin." (Sanırım böyle bir şeydi...)

Hiç kimsenin çirkin bir şekilde eleştirilmemesi de ayrıca iftihar edilecek bir manzara bana göre.

Burada kurultayın koordinatörü Serdar Durer'e ve oluşturulan Divan üyelerini ve özellikle programı yaklaşık 4 saat boyunca herhangi bir münakaşaya mahal vermeden yöneten, Bitlis ve ilçelerini birbirinden ayırt etmeden, "Bitlis Tatvan'sız; Tatvan, Bitlis'siz; Norşin Bitlis'siz, Bitlis Norşin'siz olmaz ..." diyerek Bitlis'i ilçeleriyle bir bütün olduğu gerçeğinin altını kalın çizgilerle çizen, zaman zaman kırıcı olmadan yerinde müdahaleler yaparak programın sağlıklı yürümesini sağlayan Divan Başkanı Hocamız Mehmet Demirtaş'a teşekkür etmeden geçmek olmaz. Teşekkür ediyor, Allah razı olsun sizlerden, diyorum.

Prof. Mehmet Hocam, konuşmasında Eren Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesinin açılması için çalışmaların başlatıldığını, bu konudaki dosyanın yetkililere aktarıldığını, onayın alınması durumunda hemen çalışmalara başlanacağını aktardı. Bunu da sizlerle paylaşmak isterim. İnşaAllah memleketimizin de bir Tıp Fakültesi olacak müjdesini biz de buradan vermiş olalım. Tıp Fakültesinin açılması eminim ki memleketimizin gelişimine müthiş derecede olumlu yansıyacaktır. Tabi burada özellikle siyasilerimizin bu çalışmaya önayak olması gerekiyor. Zannediyorum ki bu konuda gerekli adımı atacaklardır.

***

Programın biraz uzun sürmesinin dışında, programda hiçbir olumsuzluk yaşanmadı ve 4. Bitlis Kent Kurultayı gayet olumlu geçti diye düşünüyorum.

4.Bitlis Kent Kurultayı'nda birçok sorun konuşuldu gerçekten. Faydalı oldu mu derseniz, ben faydalı olduğu inancındayım.

Bu yazıdaki amacım bu programda konuşulan bazı meseleleri olabildiğince, kalemim yettiğince anlatabilmek, aktarabilmek, hatta ilimizdeki kalem sahiplerinin de yazmalarına, konuya eğilmelerine vesile olabilmek...

Ümit ediyorum ki ETKİN ve YETKİNLER bu konulara daha çok eğilir. Bizler, ne kadar çok konuşursak o kadar çok gündem olur bu meseleler. Dolayısıyla konuşmalıyız ki, çözüm bulunsun. Konuşmalıyız ki, kulaklar duysun, manzarayı resmetmeliyiz ki görülsün...

Değerli okurlar, programda en çok şikayet edilen konu, uyuşturucu konusu oldu. Ne yazık ki gençlerimizin uyuşturucu kullandığı ve bazı ilçelerimizde (Özellikle Tatvan ve Norşin ) açık açık uyuşturucu satıldığı haykırıldı.

Buradan tüm değerli büyüklerimizin bu konuya eğilmesini diliyorum.

Yazıyı uzun tuttuğumda, "yazıların uzun, kısa tut ya hu..." muhabbeti ile karşılaşmamak için bir sonraki yazımda Allah imkan ve zaman verirse inşallah, bu konunun devamını yazmayı ümit ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1889 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.