1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. Yasaklar, Din düşmanlığı Falan Değil!
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Yasaklar, Din düşmanlığı Falan Değil!

A+A-

Koronavirüs salgını sürecinde yaşanan cemaatle namaz kılma ve bayramlaşma ısrarını, ayrıca kimilerinin kimi yerlere(!) adeta çıkarma yapmalarını ve bu ısrarlarını yersiz, isabetsiz ve haksız bulduğumu belirtmek istiyorum. Ayrıca her fırsatta eleştiren, hiçbir şekilde atılan adımların olumlu yanlarını görmeyen zihniyetin korona yasaklarına karşı da aynı tepkiyi göstermelerine de şaşırmıyorum. Aynı çevrelerin virüs nedeniyle yapılan yasakları "din düşmanlığı olarak" lanse edilmesi ise umarım sadece bir akıl tutulmasıdır.

Malum çevrelerin ülkenin içinde bulunduğu kritik süreci göz önünde bulundurmadığı açıktır. Özellikle de kimi siyasi çevrelerin yersiz ısrarları herkesten önce halka karşı haksızlıktır, basiretsizliktir.

Kimi dini grupların adeta bir partiymiş gibi her meselede fikir beyan etmeleri ise abesle iştigalden öte bir şey olmadığını düşünüyorum. Atılan her adımı olumsuz göstermek bana göre insafsızlıktır. Hele hele bu süreçte...

Devlet; halkı korumak, kollamak adına elbette üstüne düşeni her türlü yapmakla mükelleftir ve gerekiyorsa -geçici olarak- cami de kapatılacaktır, cemaatte dağıtılacaktır. Gerekiyorsa kodaman(!) veya vekiller dahi hiçbir yere kımıldamayacaktır. Kımıldayan her kim olursa olsun (ister vekil, ister vatandaş ayrım gözetmeksizin...) kendisine ceza kesilmesi müstahaktır. Ne gerekiyorsa bu yapılacaktır; önlemse önlem, tedavi ise tedavi... Ki bu kritik süreç bana göre gayet iyi idare edildi. Ufak tefek sıkıntılar elbette olacaktır. Projeksiyonu fotoğrafın sadece küçücük bir yerine tutup fotoğrafın tamamını görmemek veya göstermemek en basit ifadesiyle gönül ve akıl fukaralığıdır diyelim!

Kimi dini grupların serkeşliklerini hayretle izliyorum. Sükunete en çok şu günlerde ihtiyaç duyduğumuz halde, bu kimselerin sorumsuzca tavırları doğrusu dindar, İslami hassasiyete sahip bir kimliğe hiç mi hiç yakışmıyor. İşin gerçeği mevzuubahis grubun henüz hiçbir olumlu adımını görmedim desem yeridir. Bu grup en kritik zamanlarda maalesef -bana göre- yanlış adım atmış ve milletin vicdanında affedilmez bir yer edinmiştir. Şu kritik süreçte fırsattan istifade deyip sanki kendilerinden başka kimsenin uğrunda değilmiş gibi ve üstelik hiç de hoş olmayan bir tavırla atılan adımları "din düşmanlığı olarak" lanse etmek en hafif ifadesiyle vicdansızlıktır. Eski dönemlerde bu grubun tavrı nasıldı diye bakmak gerekiyor kanaatimce.

Bu kritik süreçlerde, hem kendi sağlığımızı hem de toplumun sağlığını tehlikeye atacak her tavır/adım kesinlikle doğru olmayacaktır. Bunu akıl etmek çok da zor olmasa gerek.

Allah akıl-fikir, basiret versin hepimize.

Bu yazı toplam 10880 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.