1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. Sayın Başbakana Açık Mektup
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Başbakana Açık Mektup

A+A-

Sayın Başbakanımız

Bizler İletişim Fakültesi

a) Lisans Eğitimi
b) Tezli Yüksek Lisans
c) Tezsiz Yüksek Lisans eğitimi almış olan öğrenci ve mezunlarız.

Malumatınız, Türkiye'de şu an devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler bünyesinde 70'i bulan iletişim Fakültesi ve her sene 10 bin kadar işsizler kervanına katılan iletişim Fakültesi mezunu var.

Sayın Başbakanımız,

Ebetteki işsizliğin dünya gündeminde var olan bir gerçekliği/sorunsallığı ifade ettiğini biliyoruz/farkındayız. Nitekim ülkemiz için de durum böyle. Fakat biz iletişim Fakültesi öğrenci ve mezunlarının itiraz ettiği nokta kuruluşundan, daha doğrusu Türkiye'deki varlığından bu yana iletişim Fakültesi öğrencilerinin/mezunlarının herhangi bir kurum-kuruluşla ilişkilendirilmemesi yahut bu fakülteden mezun olanların herhangi bir şekilde muhatap alınmaması-iletişim fakültelerinin varlığının adeta kabul edilmemesi.

Ülkemizdeki tüm fakülteler çeşitli bakanlıklarla veya kurumlarla ilişkilendirilirken, kurulduğu günden bu yana iletişim Fakülteleri adeta başıboş bırakılmış olması, bu fakülteleri okuyanlar açısından son derece incitici ve haksız uygulama olmakta, mezun olduktan sonra çeşitli sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Çalışma alanı son derece geniş olan bu fakülte mezunlarının sorunlarının çözülmesi ve diğer fakülteler gibi ilgili bakanlik veya kurum-kuruluşla ilişkilendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Zira tamamen özel sektörün insafına bırakılan bu fakülte mezunları ne yazık ki, çok çirkin koşullara ve haksız uygulamalara maruz kalmaktadır. Bu tür olumsuzlukları bertaraf etmek artık şart olmuştur.

Sayın Başbakanımız, biz iletişim fakültesi öğrenci ve mezunlarının birtakım çözüm önerilerini bilgilerinize arz ediyoruz.

1. En başta yapılması gereken iletişim fakültesinin ilgili bakanlık ya da bakanlığın oluşturacağı kurum-kuruluşla ilişkilendirilmesi. Bu sayede ilgili mercii, personel ihtiyacını bu fakülteden karşılayacaktır. TRT, RTÜK, AA, Basın Enformasyon Kurumu gibi ilgili kurum ve kuruluşların personel ihtiyacını öncelikle bu fakültelerden karşılaması. Dolayısıyla iletişim fakültesi öğrencisinin bu ihtiyaçlara cevap verecek şekilde donatılması. Bu bağlamda kurumlarla mülahaza edilerek istenilen özelliklerin fakülte eğitimi içerisine dâhil edilmesi, belli bir standardın yakalanması.

Bu sayede 4-5 yıllık fakülte eğitiminden sonra 4-6 aylık eğitimle 'haberci, muhabir yetiştirmek' gibi bir politika sergileyen AA gibi kurumların, bu tür haksız düzenlemelerine olanak vermeme, meseleyi baştan halletme imkânı doğacaktır. 

2. Devlet kontrolündeki medyada kesinlikle 'iletişim Fakültesi diplomasi' şartının aranması ve özel sektörde çalışanların/çalışacakların kademeli olarak iletişim fakültesi diploma şartının aranmasının zorunlu kılınması. 

Özel sektörde TV, gazete, dergi, radyo gibi medyanın herhangi bir alanda çalışanların iletişim fakültesi mezunu olması halinde çeşitli kolaylıkların sağlanması/tanınması. Özel sektör medyada çalışanlarının en az üçte birinin 'iletişim Fakültesi Mezunu' olma şartının zorunlu tutulması.' 

3. Medyada özellikle özel sektörde çalışacakların/çalışanların haklarının yasal güvenceye alınması. Çalışanların işverenden almakta zorlandığı çeşitli hakların SGK'de oluşturulacak birimle güvenceye alınması, olabilecek muhtemel sıkıntıların önüne geçilmesi. Basın Danışmanlığı kadrolarına sadece ve sadece 'iletişim Fakültesi Mezunu'nu olma şartının aranması.

4. Gelişmiş tüm dünya ülkelerinde okutulan 'Medya Okuryazarlığı' ve 'İletişim' derslerinin 'Medya ve İletişim' dersi adı altında tek ders olarak kaynaştırılması, ortaokullarda zorunlu, haftada 2 ders saati olarak iletişim fakültesi pedagojik formasyonlu İletişimcilerce okutulması ve pedagojik formasyonlu sayısı yetmediğinde, iletişim Fakültesi mezunlarının derse atandıktan sonra ilk görev yılı süreci içinde hizmet içi eğitimlerle alanlarında pedagojik formasyon öğreniminin sağlanması.

5. TV, gazete, dergi, radyo gibi medya alanlarının açılmasının-kurulmasının ilk şartı iletişim Fakültesi diploması olması, 5 yıldan önceki medya kuruluşları haricindeki tüm medya kuruluşlarının bu şartı yerine getirmesinin karara bağlanması. Bundan sonra açılacak-kurulacak medyanın kesinlikle 'iletişim Fakültesi Mezunu' şartının aranması.

Saygılarım(ız)la.

İletişim Fakültesi Öğrenci ve Mezunları Adına ETHEM BABRAK

Bu yazı toplam 3337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum