1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. Ramazan Üzerine…
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Ramazan Üzerine…

A+A-

Bizleri bir Ramazan'a daha ulaştıran Allah'a hamd olsun.

Ramazan, Müslüman'ın günahlarının adeta yok olma sürecine tabii tutulduğu, Müslüman için günahlardan arınma, eksikliklerini giderme mevsimidir. Bizlere böyle bir imkânı bahşeden Allah'a hamd olsun. Ne mutlu o Müslüman'a ki bu mübarek ayda günahlarından arınıyor, sevaplarını kat be kat artırıyor, haramlardan ve Allah'ın sevmediği işlerden olabildiğince uzaklaşıyor, güzel ahlak edinerek insanlığa faydalı olacak işlerde bulunuyor olsun.

Burası ölümlü bir dünya değerli dostlar(!) Madem 'Din nasihattir' o halde birbirimize olan nasihatlerimizi, kendimize çok görmeyelim. Birbirimizin sırtındaki akrebi kaldırmak, birbirimize olan vazifelerimiz arasında olmalıdır. Böylesi bir mübarek zaman diliminde "Lezzetleri alt üst eden ölümden sıkça bahsediniz." şeklinde buyuran Hz. Peygamber'e kulak verelim, ölümü düşünelim ki, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya dalmayalım.

İçinde yaşadığımız asırda Müslüman'ın çok dar bir alana adeta hapsedildiği kanaatindeyim dostlar. Müslüman, Müslüman olmanın gereklerini yerine getirme noktasında çok cılız kaldığını bilmem ki sadece ben mi düşünüyorum! Giderek dünyevileştiğimiz ve hemen hemen her şeyi sadece maddiyatta aradığımız bu asırda Kur-an'ın ‘Bu gidiş nereye’ (Fe eyne tezhebûn) uyarısını sanırım çok defa tekrarlamak gerekiyor. (Gerçi Kur-an Kerim bu uyarıyı defalarca yapıyor.)

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan ve Koronavirüs gölgesinde geçen bir Ramazan ayının ortasındayız dostlar. Bu mübarek günleri en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız.

İslam dini sadece ‘ibadet ’etmekten ibaret olan bir din değildir. Hayatın tüm alanlarında olması gereken bir dinden bahsediyorum dostlar. Müslüman olsun ya da gayrimüslim olsun komşusunun imdadına yetişen; kardeşini, akrabasını ve düşkünleri gözeten, dünyanın meselelerine kulak tıkamayan, zalime karşı olan, tüm mazlumların sığınağı ve hayatın her alanında bir sözü olan bir dinden bahsediyorum.

İnanan bir kimse için yaşam sadece dünyalıktan ibaret değildir dostlar. Her taraftan kıskaca alınan, helal için adeta haram işlemek zorunda bırakılan bir dünyada, Müslüman kardeşimize Ramazan ayında da yardımcı olmayacağız da ne zaman yardımcı olacağız acaba! Yardımcı olmak sadece maddi olarak anlaşılmamalı dostlar.

Bugün Ümmet’in evlatları hiç olmadığı kadar amaçsız... TikTok’larda heba edilen ömürlerden hangi birimiz şikâyetçi değiliz! Ama sorunları şikâyet etmekle sorunların çözülemediğini de bilmek zorundayız. Bugün her bilinçli Müslüman’a düşen vazifeler var. Her şuurlu Müslüman’ın Ümmet’in geleceğine yönelik çalışmalar yapması veya bu türden çalışmalara destek vermesi gerektiği kanaatindeyim. Aksi durumda dünyası sanal bir yaşamdan ibaret olan bir neslin hem dünyasını hem de ahiretini kaybetmesi çok mümkün gözükmektedir.


"İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." buyuran Kur-an’ın bu sesine özellikle bu mübarek Ramazan diliminde daha çok kulak kabartmalı ve gerekeni yapmalıyız dostlar. Ölümün her an yanı başımızda olduğu bu dünyada son nefesimizi verdikten sonra şunu çok iyi bilmeliyiz ki, bize ahirette eşlik edecek olan sadece ve sadece insanlığa faydalı iyi ve güzel işlerimizdir. Gelin bu Ramazan’da kazandığımızın sadece küçük bir kısmını muhtaçlara en güzel şekilde ulaştıralım. Özellikle bu süreçte maaşını kesintisiz almaya devam eden bizler, pandemi sürecinde çalışamayan veya bir şekilde maddi anlamda zor durumda kalmış kimselere kazandığımızın sadece küçük bir kısmını en güzel şekilde kendilerine bağışlayalım. Mesela öğretmenler kendi okulundaki, memurlar kendi çevresindeki birkaç ailenin kapısına gecenin bir vaktinde kimseler görmeden gıda yardımında bulunabilir. İlla da böyle olmak zorunda da değil elbette. Unutmayalım ki hayra vesile olmak, hayrı yapmak gibidir…

Bu yazımda sadece sizlerle biraz olsun dertleşmek istedim. Mademki burada bir köşemiz var: o halde Ramazan ayında sevaba yönelik bir de birkaç sözümüz olsun istedim. Allah cc. bu Ramazan ayında yaptığımız güzel işler hatırına bizleri ‘kurtuluşa erenlerden’ eylesin dostlar. Bu yazı vesilesiyle şimdiden siz değerli dostların/okurların Kadir gecesini ve bayramını tebrik ediyor, hepinize sağlık ve mutluluk diliyorum.

Bu yazı toplam 1325 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.