1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. Mısır'ın Gerçek Lideri Muhammed Mursi Üzerine
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Mısır'ın Gerçek Lideri Muhammed Mursi Üzerine

A+A-

"Mısır’ın Tayyip Erdoğan’ı devrildi" diyen zihniyet, elbette bu fırsatı kaçırmayıp yüzde 52 ile seçilmiş lidere idam cezası verildi diye başlık atacak, Mursi üzerinden mesaj gönderecek ve bunu da habercilik diye adlandıracak.  (Pardon da bunlardan başka ne bekliyordunuz ki?) Tabi, alttan alttan sopayı göstererek. Ha bir de, Erdoğan’ın fotoğrafını da o karede verince değmeyin 'bidon kafalı' adamların keyfine… Mesaj gönderilmiş ve de yerine ulaşmıştır. Ne demek istedikleri gayet açık: "HEY CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, (HEY İKTİDAR PARTİSİ) BAK SENİN DE SONUN BU OLACAK… Ordu, bak sana söylüyorum, darbe yapabilirsin, biz senin yanındayız vs…  Anlıyorsun değil mi?"  diyorlar sanırım. (Bu hamur çok su götürecek. Benden demesi…)

Aslında insanlarımızı sürekli aşağılayıp sonra da emellerine ulaşamayan, HEDEFLERİNE ULAŞAMAYINCA DAHA DA ARSIZLAŞAN bu adamları konuşmak onlara değer atfetmek olacak. Dolayısıyla yazarken/söylerken isimlerinin bile anılmasını doğru bulmuyorum şahsen. Bu yüzden darbe şakşakçılarını es geçip asıl söylenmesi/üzerinde durulması gereken konunun İslam Coğrafyası ve Müslümanlar olduğunu söylemek istiyorum. Evet, asıl konuşulması gereken mevzuu Müslümanlar ve dolayısıyla Müslüman öncüler ve gün itibariyle Muhammed Mursi’dir.

Değerli dostlar/okuyucular, bildiğiniz üzere Mısır tarihinde ilk defa halkın oyları ile seçilmiş Muhammed Mursi, ORDU ELİYLE cumhurbaşkanlığı makamından indirildi. Kısaca ordu darbe yaptı ve ordunun başındaki adam cumhurbaşkanı oldu Mısır’da.  Ve sonra binlerce insanın ölümüne, on binlerce insanın yaralanmasına sebep olan darbeci zihniyetin kuklası, Mısır halkının gerçek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için idam cezası verdirdi darbeci Sisi.

                                                          ***

Gerçek şu ki Mısır zindanları dün Yusufsuz değildi ve bugün de Yusufsuz kalmadı. Ve anlaşılan:  “oyun ve eğlenceden ibaret olan dünya hayatındaki….” zindanlar hiçbir zaman Yusufsuz kalmayacak ama bir gün ZİNDANLARDAN ÇIKAN YUSUFLAR ELBET MISIR TAHTINA OTURACAK…

                                                          ***

32 yıl boyunca Mısır’ı diktatörlükle yöneten Hüsnü Mübarek sonunun geldiğini anlayınca elini eteğini çekti yönetimden. Ya da belki de senaryo gereği elini çekmesi gerekiyordu. Çünkü senaryoyu yazanlar artık halkın seçmesi gerektiğine inanıyordu. (Halk onların istediklerini seçerse ne ala. Seçmezlerse zaten bir şekilde kendi istediklerini başa getireceklerdi. ) Çünkü meydanların sesi hiç de öyle korkulmayacak cinsten sesler değildi. Üstelik büyük ağabey ABD de, Mübarek’in çekilmesi gerektiğini söylüyordu. Demokrasi denen meret, velev ki baştaki kukla senin adamın olsa bile, halkın seçmesini gerektiriyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve senaryoyu yazanlar, istemedikleri bir karakterle yola devam etmek zorunda kaldılar. Bir zaman sonra anladılar ki, bu adam (Muhammed Mursi) Mübarek gibi kendilerinin verdiği rolü oynamıyor. Aksine Müslüman bir ülke olan Türkiye ve Türkiye’nin lideri ve hatta belki de ilk defa kendilerinden başka bir senaryosu olan ve hatta başrolde kendisi oynayan, kendilerinin tekerleğine çomak sokan Erdoğan’la birlikte hareket ediyor; işte o zaman Mursi’nin bu tahttan indirilmesi gerektiği anlaşıldı. (Ya da belki de aslında Mursi, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğu gün onu devirme planları filen başlamıştı bile. Bu görüş daha ağırlıklı olarak kabul edilmektedir. Çünkü Mursi, Cumhurbaşkanı olduğu halde onun emirlerini yerine getirmeyen, hatta Mursi zorda kalsın diye sokaktan çekilen asker-polis vardı. Kaos ortamı oluşsun diye suçlular, Mursi’nin haberi olmadan gizlice bırakılıyordu sokaklara.)

İsrail, bölgede kendisine hizmet etmeyecek aksine kendisine kafa tutacak bir Mısır ister miydi? Elbette istemezdi. Hem İhvan’dan gelen bir lider vardı karşılarında ve Filistin’e Gazze’ye sahip çıkıyor, Refah Kapısını açıyor, açık açık onlara destek olacağını söylüyordu Mursi. Yüz günde yüz proje gerçekleştirdi. Sadece bir yıllık süreçte Mübarek’in 32 yılda yapamadığını yaptı. Ayrıca Türkiye ile bu kadar samimi bir yönetimin İsrail’in elbette işine gelmeyeceği açıktı. 

Mısır, stratejik açıdan ve yeraltı/yerüstü zenginlikleri bakımından çok önemli bir konuma sahip. Dolayısıyla başta ABD olmak üzere birçok ülkenin iştahını kabartıyor. Aslında olup bitenler tam da bu yüzden. Yani pastadan büyük pay almak, Mısır yönetiminin kendi güdümünde olmalarına bağlı. Dolayısıyla Mısır yönetiminde Mursi olsaydı, Mursi ABD, İsrail ve Batılı güçlerin amacına hizmet etmeyecekti ve etmedi de. Darbe bu yüzdendi.

Ancak idam cezası İhvan’a ve İhvan üzerinden aslında tüm Müslümanlara bir cezadır. Zira yöneten veya yönetmeye aday tüm Müslümanlar, aslında hâkim günler için birer dezavantajdır ve alaşağı edilmesi gerekenlerdir. 

Esasen dünden bugüne, yönetmeye (Muktedir olmaya) aday Müslümanlar, hâkim güçler için tehlike arz etmiştir. Bu yüzden yönetmeye aday İslami hareketler, ya radikalleştirilip yok ediliyor; ya da bir şekilde pasifize/işlevsiz hale getiriliyor. 

Dilerim ki Müslümanlar olarak bizler, Muhammed Mursi doğru okur, dünyada olup biten olayları doğru yorumlar ve meselelerin iç yüzünü en doğru haliyle anlarız.

Bu yazı toplam 2665 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
4 Yorum