1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. Mavi Balina Oyunu! Aileler Lütfen Dikkat
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Mavi Balina Oyunu! Aileler Lütfen Dikkat

A+A-

Değerli okurlar, bir kardeşimin bana bildirmesi üzerine, olası bir faciayı önlemek amacıyla bu yazıyı yazıyorum. Şimdi anlatacaklarımı lütfen iyi okuyunuz.

Bir çeşit bilgisayar oyunu… Adı Mavi Balina oyunu İngilizcesi ise Blu Whale (Mavi Balina) imiş. Adı oyun ama yaşattıkları gerçek. Mavi Balina oyunu yüzünden dünyada şu ana kadar 130 kişinin intihar ettiği belirtiliyor.

Dünya’da birçok çocuk, bilgisayar oyunu bağımlısı maalesef. Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuğu tehdit eder hale gelmiş ve adeta ailelerin korkulu rüyası olmuş Mavi Balina oyunu tehlikesi ile karşı karşıyayız.

Türkiye toplumu, genel anlamda Mavi Balina oyunun adını geçtiğimiz birkaç gün önce, acı bir haberle öğrendi.

Almanya’da 14 yaşındaki Furkan Şen’in kendini asarak intihar etmesiyle gündeme gelen bu oyunda, Furkan’ı ölüme götüren kendisine verilen komutlardı. (İddia bu. Farklı bir şeyler çıkar mı bilemiyorum...)

Önce Mavi Balina oyunu nedir, anlayalım bir…

Mavi Balina oyunun resmi bir internet adresi veya yasal satışı falan yok öğrendiğim kadarıyla. Başlangıç olarak Rusya’da başladığını söylemek mümün. Rus chat sayfalarından oyuna girmek isteyen kişilere, belirsiz kişiler tarafından adres gönderildiği belirtiliyor. Rus chat siteleri dedim ama sadece burada değil dünyanın birçok yerinde mevcut olduğu ifade ediliyor.

İnternet korsanları veya bizzat bu oyunu yürüten kişiler tarafından virüs içerikli link gönderiliyor. Böylece kişisel bilgiler kolaylıkla çalınabiliyor veya artık nasıl yapıyorlarsa bilgisayarda ne var ne yok el koyabiliyorlar. Ya da sizi evinizde kamerası olan tüm aletlerden izleyebiliyorlar. Ayrıca küçük çocukların ya da ergenlik çağındaki çocukların tanımadığı kişilerle iletişime geçmesi söz konusu bu oyunda.

Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen her güne bir görev ve toplamda 50 görevden oluşan tuhaf bir oyun. Kendini sakatlayabilecek görevlerden korkulu görüntüler, filmler, sıra dışı şeyler ya da cinsel içerikli görüntüler vs. gibi görevler de bulunuyor. Siz bu görevleri yerine getirirken psikolojiniz allak bullak oluyor. Subliminal (25.Kare) yollarla da intihara teşvik edildiği söyleniyor.

Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara “öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın” ya da “Bu dünya bizim için değil” gibi telkinler yapıldığı da belirtiliyor.

Örneğin Almanya’da kendisini asarak öldüren Furkan’ın intiharında şüpheler tamamen oynadığı Mavi Balina oyunu üzerine kurulu…

Furkan’ın babası çocuğunun oyun yüzünden öldüğüne inanmamakla beraber şunları söylüyor:

”3 kızım ve bir oğlum var, akşam oğlumla şakalaştık, uyumak için odasına çıktı. Sabah ortanca kızım işten gelince kardeşinin odasına uğruyor. Kardeşini öyle görünce bizleri uyandırdı. Şok olduk. Oğlum sorunsuz, sevecen biriydi. Karıncayı dahi incitmez, çevresinde ve okulunda çok sevilen biriydi. Eşim hasta, ben hastayım zaten, Allah bizi evlat acısıyla imtihan ediyor. Dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor.”

Ancak polisin araştırmasına göre kesin olarak Furkan bu oyun yüzünden öldü.

Mesele sadece Mavi Balina oyunu değil elbette. Öyle sanıyorum ki bu tarzda bir sürü bizlerin bilmediği oyun vardır.

Aslında anladığım kadarıyla sosyal medyada daha çok çocukların tuzağa düşürüldüğü… Verilen linklere tıklanmasıyla sizin, sizden başka kimsenin bilmemesi gerektiğini düşündüğünüz ne varsa, ele geçirip tehdit ve şantajlar yoluyla istediklerini yaptırabiliyorlar. Bu da durumu çok tehlikeli bir hale getirebiliyor.

TOPLUMU TEMİZLİK OYUNU!

Rusya’da bu oyunu kuran ve çocukları birer katile dönüştüren 22 yaşındaki genç adam, intiharların sanal azmettiricisi olduğu iddiasıyla tutuklu. Bu genç adamın söylediğine göre Mavi Balina oyunu ‘toplumda bir temizlik oyunu…’

SİZİN ÇOCUĞUNUZ DA BU DURUMDA OLABİLİR!

Bu olup bitenlerin bizlere çok uzak olduğunu düşünmeyin ve basite almayın sakın! Sizin çocuğunuz, kardeşiniz veya bir yakınınız da bu durumda olabilir. Çocuk hiç kimseye hiçbir şey söyleyemiyor da olabilir… Allah korusun…

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan tartışma yaratan Mavi Balina oyununa ilişkin özetle, oyun hakkında bilgi sahibi olduklarını, oyunun olumsuz sonuçlar doğurduğunu, bu tür oyunların yasaklanabileceğini ancak yasaklansa bile çocuklarla iletişim kurulup direkt olarak link oluşturulup oynandığı için bu aşamada müdahale şansının olmadığını, bu tür oyunların oynanmaması için düzenlemelerin/çalışmaların olduğunu ve son olarak şayet velilerin veya çocukların böyle bir oyun oynatılıyorsa bunu bildirirlerse müdahalede bulunacaklarını söyledi.

Başta Rusya, ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’deki okullar, bu konuda ebeveynlere yönelik uyarılar yayınlamaya başladı. Bizler de gerekli önlemi almalı ve bu farkındalığı yaratmalıyız.

Önceki paragrafta bakanın sözlerinden de anlaşılacağı üzere, bakanlık yasaklama vs. ne yaparsa yapsın, bu bilgisayar korsanları çocuklarınızla iletişime geçebiliyor. Dolayısıyla ailelerin bu konuda son derece dikkatli olması gerekiyor.

AİLELERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Herhalde hiçbir aile, Furkan’ın yaşadıklarını kendi çocuklarının başına gelmesini istemez! Dolayısıyla aman ha, oyundur deyip geçmeyin…

NE YAPALIM?

Çocuğunuza ilgiyi ve sevgiyi eksik etmeyin.

Çocuğunuzu kesinlikle Mavi Balina ve benzeri oyunlardan uzak tutun.

Bilgisayar oyunlarında hangi oyunu oynadığını ve bilgisayar başında ne kadar kaldığını mutlaka bilin ve oyun oynamayı tamamen yasaklamamakla beraber kısıtlamalara gidin.

Sosyal medyada çocuğunuzun kimlerle iletişim kurduğunu ya da hangi sayfa veya sitelere girdiğini mutlaka bilin.

Sanal hayatı çocuk için veya birey için daha güzel, daha çekici kılan bazı unsurlar vardır. Örneğin kişi/birey gerçek hayatta mutlu değildir ya da hayatında bir şeylerin eksik olduğunu düşünmektedir. Dolayısıyla bu eksiklikleri sanal ortamda giderme yoluna gitmiştir. Çocuk için de durum böyledir…

Çocuklarınızı dinleyin. Onlara değer verin ve “DURUM HER NE OLURSA OLSUN, SEN BİZİM İÇİN DEĞERLİSİN, SORUN HER NEYSE MUTLAKA BİR ÇÖZÜM YOLU VARDIR” düşüncesini çocuğunuzun kalbine, beynine ekin…

Yazdıklarımın faydalı olması dileğiyle…

Not: Bazen şunu yazacağım diyorum, sonra bir bakıyorum ki gündemime giren başka bir konuda cümleler birbirini izlemiş bile. Değerli okurlarımdan/takipçilerimden özür diliyor, kusurumuz affola diyorum. Bitlis Kent Kurultay’ı konusundaki yazılarıma devam edeceğim inşallah.

Sevgi ve Saygılarımla…

Bu yazı toplam 1945 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.