1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. Karlov'u Rusya'nın Kendisi Öldürtmüş Olabilir
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Karlov'u Rusya'nın Kendisi Öldürtmüş Olabilir

A+A-

Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u Rusya'nın kendisi öldürtmüş olabilir. Evet bu başlığı bilerek attım. Çünkü öyle olduğunu düşünüyorum.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov neden öldürüldü? Bu günlerde en çok konuşulanların/en zirvedeki konuların başında geliyor.Lafı fazla dolandırmadan hemen konuya gireyim. Karlov'u kim, neden öldürmek isteyebilir? Bazı ihtimaller düşündüm ve sizlerle paylaşmak istedim.

ABD!

ABD, dolayısıyla CIA öldürmek istemiş olabilir. Neden mi? Türkiye, ABD'nin yörüngesinin dışında bir politika izliyor. ABD, Erdoğan ve dolayısıyla Türkiye'yi dizginlemek, tekrar kendi istediği kulvarda yürütmek istiyor. Türkiye eski korkak, vizyonsuz Türkiye değil. Artık ABD'ye dahi 'hayır, bu böyle olmaz; siz yanlışsınız' diyen bir ülke! ABD, CIA bağlantılı FETÖ içinden veya FETÖ içine sızmış kişiler aracılığla yapmış olabilir bu suikastı.

Bu suikast üzerinden hem dünyaya hem Erdoğan'a hem ABD'yi karşısına alıp Türkiye'ye karşı dostluk ilişkisi içinde olanlara mesaj göndermiş olabilir. ABD'yi yöneten "DERİNLER" bu hamle ile Türkiye ve Rusya arasındaki olumlu ikili ilişkilere de kast etmiş olabilir. Uçak faciasından sonra Rusya, 'YETER ARTIK' diyebilir. Dolayısıyla Türkiye'de aynı kare ile buluşmaktan vazgeçen bir Rusya olduğunda, zaten bölgede ve dünyada yalnız kalan bir Türkiye ABD'den uzak kalamayacaktır. Esasen Türkiye, ABD'ye karşı en sert söyleminde bile ilişkileri tamamen dondurma noktasına getirmemiştir. Ancak ABD'nin Türkiye'de dahil bütün ilişkilerinde birinci önceliği menfaatidir ve ABD için menfaat/çıkar en önemlisidir. İşine gelmediğinde soruları yanıtsız bırakır; işine gelmediğinde bir tane komutanı çıkar, hadsizlik yapar, konuşur, ülke liderlerine cevap verir sanki bir siyasetçiymiş gibi; işine gelmediğinde susarmış gibi yapar vs. Evet, ABD hiçbir zaman Türkiye ile ilişkileri dondurma noktasına getirmez. Çünkü Türkiye'nin jeopolitik yapısı buna müsaade etmiyor. Erdoğan gibi bir lider varken de buna kolay kolay yeltenmez.

Elinde FETÖ lideri varken ABD'nin Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldürtmek istemesi her ne kadar mantıksız gibi gözükse de pekala bunu yapmış olabilir. Ya tutarsa misali değil ama bizlerin hesaplayamadığı bir hesapları mutlaka vardır. Ancak ben ABD'nin değil Rusya'nın bunu yaptırdığına daha çok inananlardanım.


RUSYA! (Ki bana göre Rusya yaptırdı bu suikastı.)

Rusya bunu yaptırmış olamaz mı? Olabilir. Şöyle ki Rusya bir elçisini feda ederek yani öldürterek, Türkiye'yi daha çok yanına almak isteyebilir.

Peki neden Türkiye'yi yanında görmek istesin!

Çünkü Türkiye bölgede önemli bir aktör ve hatta bölgenin hamisi.

Çünkü Rusya NATO'ya ve özellikle ABD'ye karşı Türkiye'yi yanında isteyecektir.

Çünkü zaten Rusya'ya yakın duran Türkiye'yi kendisine daha da yakınlaştırarak, kendisini Türkiye üzerinden vurmak isteyen NATO veya ABD'ye bu anlamda bir meydan okuma yapmış olabilir.

Türkiye'yi kendisine daha çok yakınlaştırarak Ortadoğu'da daha da etkin olabilir. ABD'yi, Avrupa'yı bu manada alt etmek isteyebilir.

Bilindiği üzere Avrupa'nın Rusya üzerine birtakım yaptırımları söz konusu. Bu yaptırımların nedeni Ukrayna. Yakın zamanda Ukrayna ile savaşma noktasına gelen Rusya, Avrupa için potansiyel tehlike. Şanghay Birliği Rusya gibi güçlü bir ülke için yeterli değil. Daha çok nüfuz için daha çok partner... Özellikle Türkiye ve Erdoğan gibi bir partner Rusya'nın ABD ve Avrupa karşısında hemen hemen her anlamda elini daha da güçlü kılacaktır. Örneğin Suriye'nin geleceğini planlama noktasında Rusya'nın eli daha da güçlenmiş oldu. Ki şu an ABD adeta saf dışı...

Esed'ten vazgeçmeyen ve Türkiye'yi yanında isteyen bir Rusya elbette Türkiye'yi kazanmak için böyle bir senaryoya başvurabilir.

Yine bilindiği üzere Türkiye'de FETÖ eliyle Rus savaş uçağı düşürüldü. Aylar sonra bu gerçek nihayet anlaşıldı. Lafın tamamı salağa söylenirmiş, diye bir cümle vardır. Sözün özü; ABD, FETÖ eliyle Rusya'yı Türkiye üzerinden cezalandırdı. Bunun altında kalmak istemeyen bir Rusya elbette Donald Trump'ın seçilmesinde yani ABD seçimlerine müdahalede bulunmuş da olabilir, Türkiye'de kendi elçisini öldürterek ve üstelik bunu da ABD'de bulunan bir örgütün liderinin adamlarından birine de yaptırarak Türkiye'nin ABD'den Gülen'i daha çok istemesini ve bunu vermeyen veya vermeyecek ABD ile Türkiye'yi karşı karşıya getirmek için de yapmış olabilir. Tıpkı Türkiye ile Rusya'nın karşı karşıya gelmesi gibi...

Düşünün, Rus Büyükelçiyi öldüren bir FETÖ'cü. Peki FETÖ lideri nerede? Amerika'da... O halde Türkiye şimdi ABD'den zaten istediği Feullah Gülen'i şimdi daha da ısrarla isteyecektir. Neticede bu örgütün yemediği halt kalmadı ve elçiyi de öldürmesi tuz biber oldu, Türkiye'nin ABD'den daha da ısrarlı bir şekilde Gülen'i istemesi ve hatta ABD'nin Gülen'i vermemesi durumunda Türkiye'nin ABD ile hiç olmadığı kadar restleşmesinin sağlanması... Bunu Rusya istemez mi elbette ister...

Yukarıda da belirttiğim gibi ben bu işi daha çok Rusya'nın yaptırmış olduğuna inanıyorum ve ayrıca bu olaydan yani Rus elçi Karlov'un öldürülmesinden karlı çıkan ülkenin Rusya olduğunu görmemek mümkün değil.

Şöyle bir itiraz olabilir: Rusya kendi elçisini öldürterek neden böyle olumsuz bir imaj çizdirsin! Neden çizdirmesin ki, bundan karlı çıktıktan sonra yapabilir. Hem Türkiye ki daha önce Rus savaş uçağını düşürmüş ve ülkenin başında Erdoğan gibi bir lider var... Pekala elçisi de Türkiye'de öldürülmüş olabilir.

Üçüncü ihtimal bunu İngilizler de yaptırmış olabilir. Nitekim İngilizlerin yaptıklarını aslında dünya görmüyor ve bence saklanmayı en iyi bilenler onlar.

Dikkat edin, medyada İngiltere ile ilgili iyi veya kötü pek bir şey geçmez kolay kolay. Bana ilginç geliyor doğrusu. Açıp bakın bakın lütfen. İngiltere Kraliçesi, bilmem kaçıncı Elizabeth şöyle olmuş, böyle olmuş falan fistan... İngiltere ile ilgili dünyadaki dolaşan haberler , mübarekler sanki magazin bülteni... Demem o ki İngilizler'in hiçbir zaman elini çekmediği Ortadoğu toprakları üzerindeki hesapları gereği bunu yaptırmış olabilirler ve ihale de pekala ABD'ye kalabilir.

Almanlar yapmış olabilir mi? Olabilir ama düşük bir ihtimal kanımca. Hem Almanlar ülkemizde bana göre daha çok medya algılarında güçlüler.

Hükümet veya liderler mutlaka daha başka ihtimalleri de masaya yatırmalı. Kim Karlov'un ölümünden karlı çıkacak, kimler ne yapmak istedi bununla. Bütün bunlar iyice düşünülmeli. Şunu da belirtmek de yarar var: Türkiye, Rus yetkililerle birlikte suikasti araştırıyor. Burada bana göre şu ihtimal kesinlikle unutulmamalı! Rus yetkililer kendilerinin  lehlerine olmayacak delileri karartması söz konusu olabilir. 

Bu suikastı FETÖ eliyle yaptıranlar, Mevlüt Mert Altıntaş'ın bağlantılarının bir şekilde ortaya çıkacağını mutlaka hesap etmiştir ve bu yapılan suikast fazlasıyla profesyonel. Bilinerek bazı deliller yok edilmemiş de olabilir.

Türkiye'nin zor günlerden geçtiği bir gerçek. Yoksa bir lider durup dururken bir anda çıkıp “Dünyanın ve bölgemizin yeniden yapılandırılmaya çalışıldığı şu kritik dönemde, eğer durmaya kalkarsak kendimizi bulacağımız yer, Sevr şartlarıdır” demez!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son muhtarlar toplantısında bu sözlerle birlikte Türkiye'nin 'asimetrik bir saldırı' altında olduğunu söyledi. Öyle sanıyorum ki bu sözlerin altında yatan mana ÜLKENİN GERÇEK MANADA ÇOK ZOR GÜNLERDEN GEÇTİĞİNİN AÇIK AÇIK BEYANI... Ve yine öyle sanıyorum ki Erdoğan'ın bu sözleri Karlov'un da öldürülmesiyle de alakalı.

Bu yazı toplam 2520 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.