1. YAZARLAR

  2. Veysel KOŞAR

  3. İz Bırakanlar
Veysel KOŞAR

Veysel KOŞAR

EĞİTİMCİ
Yazarın Tüm Yazıları >

İz Bırakanlar

A+A-

Son zamanlarda resmiyetin soğuk yüzü artık yerini sıcak bir çehreye bırakıyor. Hele resmi dairelere işiniz düştüğünde o ciddi, ruhsuz simalar, katı hiyerarşik davranışlar… Mutlak itaat isteyen bir kılıcın, keskin tarafı gibiydi amirin bakışları... Ruhsuz duvarlarda, gri soğukluk hâkimdi hatırlarsanız…

Uzun bir zaman sonra sıcak bir mevsim gösterdi kendini. Güneşte açan çiçekler gibi içi ve dışı sıcaklığa dönük bir değişim baş göstermeye başladı. İçi sevgi dolu, saygı dolu ve aydınlık dolu mütebessim gözlerde buluştu vefa…

Eski müftümüz Zeki TAN Hocamız, vefayı hep işler ya vefasını hep göstererek... Hocamızın canlı misallerini hep okumuşuzdur. Milletin derinliğini şahsında taşıyan halk içindeki münevverleri kaleminden çoğumuz ilk defa duydu.

Ben de avam tarafından, halkın safından devletin gülen yüzlerini müşahedemizin penceresinden göstermek istiyorum. İnsana saygıyı esas alanları; yanlışa düşenleri kuralların mengenesinde sıkıştırmaktan ziyade yanlışa sevk eden şartların mesuliyetini omuzlananları; terbiye ve ıslahı sopası ile namlusu ile değil, yüreği ile yapanları anmak istiyorum. Hizmeti sona erdiğinde maiyeti ile helalleşmenin yanında kabrinde meftun olanları bile unutmadan gözyaşını mezar taşına emanet bırakanları hatırlamak istiyorum.

Asrı- saadette olur diye duyduğumuz kıssaları ruhunda yaşatanları, milletin çilesini kimselere sezdirmeden akşam karanlığında çuvalla omuzlayarak yokuş tırmananları yâd etmek istiyorum.

Belki rızaları olmaz diye, bilinmesini, duyulmasını istemezler diye kimdi, ne idi, nasıldı anlatamıyorum. Ancak beni özellikle etkileyen; her sabah memurunun hatırını soran, onlara güvensizliği hiç aklından geçirmeyen, tam bir beyefendi ve ayrılırken bir şekilde muhatap oldukları ile helalleşmeyi ihmal etmeyen, az da olsa çalıştığı vefat etmiş memurunu kabir başında ziyaret ederek "Seninle fazla çalışamadık ama hakkını helal et." Dedikten sonra ayrılan Eyüp Beyin ismini istisna tutayım. Samimi bir hal taşıyana samimi bir 'Allah razı olsun.' Demek dedirtmek için.

Bir insanın bırakacağı en etkili miras, zihinlerde ve gönüllerdeki intibasıdır. Müspet bir intibaın müessir bir teşekkürü de 'Allah razı olsun.' Duasıdır.

Ne mutlu, mevsimin en güzelinde çiçeğini açabilenlere…

Bu yazı toplam 3086 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum