1. YAZARLAR

  2. Ethem BABRAK

  3. İran ve Suudi Arabistan Gerilimi ve Düşündürdükleri‏
Ethem BABRAK

Ethem BABRAK

Radyo Televizyon Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

İran ve Suudi Arabistan Gerilimi ve Düşündürdükleri‏

A+A-

İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerilim gün geçtikçe yükseliyor. Yılda neredeyse bin kişiyi idam eden İran, Şii din alimi Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in Arabistan tarafından idam edilmesini hazmedemeyeceğe benziyor. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Arabistan'ın Nemr'i idam etmesini cinayet olarak adlandırdı. Suudilerin İran'daki elçiliği yakıldı ve gerilim tırmanmaya devam ediyor. Arabistan, İran'la ilişkisini kesti. Arabistan'ı destekleyen ülkeler Bahreyn, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Ürdün de İran'a tavrını koydu. 

Öte yandan İran'ın yanında taraflarını belli edenler ise Suriye Rejimi, Lübnan Hizbullah'ı ve Irak'lı Şii liderler oldu.

Taraflar giderek belirginleşecektir diye düşünüyorum. Fakat asıl oyun kurucular (isimleri lazım değil) henüz sahnede yok ve öyle sanıyorum ki İran'ın güvendiği dağları (Rusya ve Çin) henüz İran'a tam anlamıyla arka çıkmış değiller. 

Tansiyon yükselecek. Öyle görünüyor. İran ve Suudi Arabistan petrol satışları bakımından birbirlerinin öteden beri rakip oldukları biliniyor. Dolayısıyla petrol üzerinden farklı bir kulvardan kılıçlar çekilebilir ve petrol fiyatlarında bir takım görülmemiş düşüşler olabilir. Nitekim Suudi Arabistan'ın savunma bakanı bir televizyon programındaki açıklamasında İran ile savaşın beklenmediğini, böyle bir durumun bölgenin felaketi olacağını söylüyor. Ümit ediyorum böyle bir savaş yaşanmaz.

Suudilerin son zamanlarda Türkiye ile olan yakın ilişki kurmasının altında İran ile yaşanacak gerilimin önceden öngörüldüğünü söylemek mümkün. Yani diyorum ki Suudi Arabistan, İran ile sorun yaşayacağını biliyordu ve bu yüzden Türkiye ile bu denli yakın ilişkiye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti Arabistan için önemliydi. Zira bu tablo Arabistan'a değer katacaktı.

***

Gerçek şu ki bu topraklarda savaş, kan ve gözyaşı eksik olmadı, olmuyor. 

Meseleye  çok vakıf olmamakla birlikte, olaylara, artan gerilime  bakıldığında büyük resmin görülmesi gerektiği kanaatindeyim.

BÜYÜK RESİMDE SİZCE NE VAR?

Büyük resimde  fazlasıyla klasik bir söylem olacak biliyorum ama söylemekte de zerre tereddüt etmiyorum: Büyük resimde aşağılık, kan emici, sermaye  canavarları var. Yok yok isimleri lazım değil. Tahmin etmek için de deha olmaya gerek yok. 

Oyuncular belli aslında. Mesele ne mezhep meselesi ne de İran- Suudi Arabistan meselesi. Mesele kan emici canavarların Ortadoğu üzerinden birbirlerine meydan okumaları daha farklı bir ifadeyle çıkar çatışması ve kimi dengelerin değişmesine yönelik oluşturulan puslu hava.

E, tabi oyuncular için piyonlar lazım bir de...  (Bu durumda piyon Müslüman ülkeler oluyor...)

***

SURİYE'DE ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, AVRUPA, ABD HİKAYE OKUMAYA, İNSAN HAKLARI ZIRVALIKLARINI DİLLENDİRMEYE IŞİD'LE SAVAŞIYORUZ, BOMBALIYORUZ DEMEYE DEVAM EDİYORLAR... 

Madalyonun öteki yüzünde Yahudi ve Hristiyanların  dışında kalan herkes birbiriyle savaşabilir, birbirlerini pekâlâ katedebilirler. Zerre umurlarında değil. 

ESAS SORUN

Esas mesele şu: İran ve Arabistan üzerinden kimi dengeleri altüst edecek büyük bir oyun. Türkiye ile Suriye'yi savaştırma oyunu tutmadı çünkü. Tutabilme ihtimali yüksekti aslında. Hamd olsun ki basiretli bakışlar bunu engelledi. Ancak esas sorun şu ki oyunlar hep Müslümanlar üzerinden oynanıyor. Peki neden? 

Gelin, bir gerçeği itiraf edelim. Başımızı dizlerimizin arasına alıp ne kadar  cahilce, meseleleri, olup bitenleri ne kadar basitçe algıladığımızı yahut biz Müslümanların dünyaya hiçbir zaman küresel çapta bakmadığımızı veya bakamadığımızı itiraf edelim, söyleyelim! Peki neden? Neden neden diye soracağım hep... 

(Sorulacak her soru bir uyanmayı getirsin diye soracağım. Kafamıza zonk etsin diye soracağım. Sormaktan kimse korkmasın. Çünkü soran öğrenir...)

Bu yazı toplam 2461 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
2 Yorum