1. YAZARLAR

  2. Özcan BEŞKARDEŞ

  3. Güle Güle Usta
Özcan BEŞKARDEŞ

Özcan BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Güle Güle Usta

A+A-

Ülkemiz, arabesk sanatçısı Müslüm Gürses’i kaybetmenin hüznünü yaşıyor. Halkımızın yıllarca dinlediği, kendine yakın gördüğü, kendisinden biri gibi olan Müslüm  Baba’nın yaptığı müziği Anadolu’da her yaştan insan dinliyordu; çünkü, yıllardır  toplumun çilesini, dertlerini, fakirliğini, çaresizliğini türküleriyle dile getirerek, Anadolu insanının duygularına tercüman olarak, rahatlatmasını bildi. Bizim kuşak istisnasız herkes Müslüm  Gürses dinlerdi. O yıllarda gençler sevgililerine olan aşklarını en iyi Müslüm şarkıları dinleyerek tesseli bulur, sevgililerine olan o masum ilgileri daha da artardı.

Bu ülkedeki halktan kopuk  anlayışlar Anadolu insanının ilgi gösterdiği  değerleri (müzik, folklor, sanat) hep aşağılık ve hor gördü. Geçmişte, ülkemizin temsil noktasındaki zenginlerimiz, siyasilerimiz, bürokratlarımız, hatta bazı sanatçılarımız millettin her yaptığını dışladılar ve tepeden bakarak Anadolu insanına "medeniyet" adı altında kültüründen, değerlerinden, tarihinden uzak "tek tip" insan modeli oluşturmaya çalıştılar.

Geçmişte sistemin, vatandaşına yaptığı haksızlıklar karşısında arabesk dinlemesi, halkın Allah’a karşı isyanı değil, bilakis çarpık sistemin doğurduğu adaletsizliğe itirazı ve isyanıydı. Anadolu insanının işte tam bu noktada Müslüm Gürses’i kendisine yakın hissetmesi bundandı. Çünkü yıllarca Anadolu halkını görmemezlikten gelen statikocu anlayışlar, sevgiden yoksun saltanatlarını zulüm, darbe, sevgisizlik üzerine inşa etmişlerdi. Ondandır ki yıllarca halkın santçıları olan Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay TRT ‘de yasaklanmadı mı!

Ey bu ülkenin Beyaz Türk anlayışları; sizin bu halkın müziğine bile
  tahammülünüz olmadı. Yıllarca arabesk dinleyenleri yobaz, gerici, varoş  diye dışlamadınız mı! Sizin yıllarca  ahlaksız anlayışlarınız  Anadolu insanıyla aranızda uçurum oluşturmadı mı.! Siz, sizden olmayan, size benzemeyen herkesi Siyah Türk olarak gördünüz. Kitlelerin Yıllarca şarkılarını dinlediği Müslüm Gürses’e duyduğu ilgi, aslında haksızlığa uğramanın  öteki adıydı. Onu sevmek ve dinlemek toplumun haykırışıydı fark edilme duygusuydu.

Ülkemizi geri bırakan anlayışlar bunu bilsin ki, Siyah Türk diye dışladıklarınız arabesk müzik dinleyerek size isyan etmişlerdir, ondan dolayı sizler ne Müslüm Baba’yı ne de biz Anadolu insanını hiç sevmediniz. Çünkü sizin anlayışlarınız düşünceleriniz tahammülsüzlük üzerine kuruludur.

Anadolu’nun sessiz devrimcisi Müslüm Gürses’e Allah’tan Rahmet diliyorum.

Sevgiyle kalın.

Bu yazı toplam 3725 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.