1. YAZARLAR

  2. Özcan BEŞKARDEŞ

  3. Bitlis Kabuğunu Kırıyor
Özcan BEŞKARDEŞ

Özcan BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Bitlis Kabuğunu Kırıyor

A+A-

Ülkemizin gelişmesine paralel olarak Bitlis ve ilçeleri her geçen gün modern bir şekilde gelişiyor. Duble yolları, modern okulları, üniversitesi, hastaneleri, tünelleri ve TOKİ’ leriyle insanların yaşam standart kalitesi yükseltilerek; yeni ve devasa mahalleler yaratılarak, ilimiz yaşanılabilir bir hale getirildi. 

Ben buradan Bitlis’in ve ilçelerinin geçmişe nazaran son on yılda kat ettiği mesafeden bahsedeceğim. Özellikle il merkezimizden bahsetmek istiyorum. Ben, 1998 yılında Bitlis merkezde göreve başladığımda, merkezin fiziki görünümü adeta büyük bir köyü andıran vahim bir durumdaydı. Sosyal faaliyeti yok denecek kadar azdı, çevre düzenlemesi hiç yoktu diyebilirim. Çarşı berbattı, ana yollar çok dar ve kötüydü, kar yağdığında bir tırın kaymasıyla çarşı adeta felç oluyordu. Bitlis adeta kaderine terk edilmişti.  Hastanelerde çok az sayıda uzman doktor bulunurdu, genelde  hastalar çevre illere (Van-Diyarbakır) tedavi olmaya giderlerdi. Bugün ilçelerimizde bile eksik de olsa uzman doktorlarımız mevcuttur. Geçen yıllarda İlimiz eğitimde üniversitede Türkçe-Sosyalda iki yıl üst üste Türkiye birinciliğini kazanmıştır, bu yıl 36 öğrencimiz tıp fakültesine yerleşmiştir.

 Bundan on yıl önce hiçbir memur Bitlis’e gelip çalışmak istemezdi, gelen memur ise biran evvel yolunu bulup kaçmaya çalışırdı. Bitlis’in üzerine adeta ölü toprağı serpilmişti, şehir her geçen gün göç veriyordu. Bugün ise Bitlis göç alan, bölgede en gelişmiş ve huzurlu bir şehir olma yolunda ilerliyor.

Yaşanılmaz denilen rahvaya adeta yeni bir Bitlis kuruldu. Maalesef geçmiş yıllarda kendilerini Bitlis’in sahibi gören, siyasette adeta kendilerini vazgeçilmez (bakanlıklar yapmış) gören bazı siyasetçiler Bitlis’in kaderinin üzerine oturmuşlardı. Çevre illerimiz gelişirken bu anlayışlar yüzünden ilimiz köy konumuna getirilmişti, fakat son on yılda  değişen-dönüşen Türkiye’yle birlikte bugün artık ilimiz ve ilçelerimiz de bundan nasibini almıştır, almaya devam ediyor.

 Geçmişte ilimize emek sarfetmiş olan, çok değerli Bitlis milletvekilerimiz Abdurrahim Aksoy, Cemal Taşar ve özellikle eski Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen’in emeğinin çok olduğunu biliyoruz.

 Son on yılda Vahit Kiler’in ilimize ve ilçelerimize çabalarını, emeklerini unutmamak lazım diyorum! Mütevazi kişiliğiyle ayrı gayrı demeden, iliimizin ve ilçelerimizin köylerini mahallelerini karış karış gezerek insanımızın sıkıntılarını, dertlerini ve her türlü ihtiyaçlarını gidermek için elinden gelen gayretleri gösteriyor. Aynı zamanda Bitlis sevdalısı olarak gece gündüz demeden çalışıp durdu, bir çok engellemelere rağmen yılmadan çalışmaya da devam ediyor. Bitlis’i bölgenin parlayan yıldızı yapmak için her kesime eşit yaklaşarak devletin imkanlarını hizmet olarak sunuyor.

Sayın Vedat Demiröz ise, beyefendi duruşu, samimiyeti ve çalışkanlığı ile tüm halkımız tarafından takdire şayan olarak görülmektedir.Son olarak Bitlis kabuğunu kırmaya devam ederek bölgenin parlayan ili olmaya adaydır.

Saygılarımla…

Bu yazı toplam 2278 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.