1. YAZARLAR

  2. Özcan BEŞKARDEŞ

  3. Beyaz ve Şeffaf Bir Belediye Temennisiyle
Özcan BEŞKARDEŞ

Özcan BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Beyaz ve Şeffaf Bir Belediye Temennisiyle

A+A-

Geçtiğimiz hafta Adilcevaz Belediyesi'nin başlatmış olduğu "Beyaz Masa Alo 153" uygulamasının vatandaşın hizmet alma ve şeffaflık adına çok güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan belediyenin; uzun yıllardır çivisi çıkmış, imajı bozulmuş, yıllarca eski Türkiye anlayışıyla yönetilen, bir kurumu dizayn etmek çok zor olsa gerek.

Geçmişte; milletin sahip olduğu belediye, vatandaşların ihtiyaçlarını gidermekten ziyade, belli bir zümre ve kişilerin işlerinin görüldüğü, garip gurabanın hakkını arayamadığı, hatta adam yerine konulmadığı bir hal almıştı. (Dürüst çalışanları tenzih ederim. Sorun çalışanlar değil, seçilmiş algı)

30 Mart yerel seçimlerinde Adilcevaz Belediye Başkanlığına halkın teveccühüyle seçilen Necati Gürsoy, kibirden uzak mütevaziliğiyle, şimdiye kadar göstermiş olduğu performansla ‘şimdilik’ halkla belediyeyi barışık hale getirmeyi başardı.

Adilcevaz Belediyesinin "Beyaz Masa Alo 153" uygulaması modern, il ve ilçelerin uygulamasında olan, aynı zamanda vatandaşın belediyeyle olan sorunlarını en kısa sürede resmi olarak çözebilen bir mekanizmadır.

Gerçi bizim gibi küçük ilçelerde vatandaşların belediyeyle olan tüm sorunlarını başkana iletmeleri adet haline geldiği için maalesef başkanın böyle gereksiz ve basit meselelerle meşgul edilmesi, vaktinin ve enerjisinin boş yere harcanmasına sebep olmaktadır. Oysa kurumsal yapısı oturmuş belediyelerde her iş sistemli bir şekilde yürütülerek Belediye Başkanının enerjisi daha büyük projelere odaklanmasına ve büyük hizmetlerin gelmesine sebep olur.

Belediye Başkanımızın seçim vaatlerinden olan Beyaz Masa uygulaması, şeffaflık olsun, vatandaşın Belediyeyle buluşturma adına olsun, çok güzel ve doğru bir uygulamadır.

Beyaz Masa demek, Belediyede imtiyazlıların değil, halkın sorunlarını eşit ve şeffaf bir şekilde acilen yetkili birimlerce giderilmesi demektir.

Başkanım, bu uygulamayı oturtursanız ilçemizdeki vatandaşların belediyeyle olan sıkıntılarını kişisel referanslarla değil, oturdukları yerden resmi olarak çözülmesi sağlanırsa bu anlamlı proje Adilcevaz Belediyesi'nin gerçek manada kurumsal yapıya kavuşmasını sağlar.

Başkanım, biz vatandaş olarak biliyoruz ki, gırtlağına kadar borçlu bir belediye devraldınız, elinizin kolunuzun bağlı olduğunu çok iyi biliyoruz. Fakat bunca olumsuzluklara rağmen Adilcevaz'a ve Adilcevazlıya olan sevginizi bildiğim için bu yaz istediğiniz hizmeti yapamamaktan dolayı kendinizi ne kadar kahrettiğinize şahidim. Ama önümüzdeki yıllarda vaat etmiş olduğunuz birçok projeyi hayata geçireceğinizden şüphemiz yok.

Başkanım, siz vatandaşlarla olan gönül muhabbetinizi bu şekilde sürdürmeye devam edin ki, bu mazlum halkın duasına mazhar olasınız.

Değerli okurlar, Beyazlık: saflık, temizlik, dürüstlük demektir, bunlarda bizim birliktelik ruhumuzu oluşturan anlamlarımızdır. Ruhumuz beyaz kalırsa ülkemizde, ilçemizde, belediyemizde beyaz kalır.

Beyaz bir yaşam temennisiyle… Sevgiyle kalın.

Bu yazı toplam 3044 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum