1. HABERLER

  2. TARİHÇEMİZ

  3. Adilcevaz Yazıtları

Adilcevaz Yazıtları

Adilcevaz’da bulunan bu yazıtlar Van Gölü'nün kuzeybatı kıyısında, Süphan Dağı'nın güneyindedir.

A+A-

Adilcevaz’da bulunan bu yazıtlar Van Gölü'nün kuzeybatı kıyısında, Süphan Dağı'nın güneyindedir.

Yazıtların sayısı dört adettir. Birinci yazıt, Adilcevaz'ın 4 km batısındaki "Kafir Kale" (Kef Kalesi) olarak adlandırılan Urartu kalesine aittir. Taş blok üzerine yazılan yazıt Adilcevaz, İnönü İlkokulu bahçesindedir. Yazıt, taş blokun sağ ya da sağ altının üzerindeki kısmındadır. Yazıtta "Bu işler Argisti oğlu Rusa, Ziquni Ülkesinin Haldi şehrini yaptırdı. Argisti oğlu Rusa der ki: Düşman Ülkesinden kadınlar götürdüm. Muski, Hati ve Halitu ülkelerinden halk bu kale, ayrıca bu şehirleri bu kaleye ekledim. Hiçbir zaman bunların herhangisine (hiç kimse kötülük etmesin). Argisti oğlu Rusa der ki: Tanrı Haldi bana sundu Tanrı Haldi için bu güçlü işleri yaptım. Tanrı Haldi'nin büyüklüğüyle Argisti oğlu Rusa, güçlü kral, büyük kral, Bianili Ülkesi'nin kralı, ülkelerin kralı ve Tuspa Şehri'nin kahramanıdır." ifadesi yer almaktadır.

İkinci yazıt, Adilcevaz'ın batısında Ahlat yolu ile göl arasında, Urartu döneminden sonra yapılmış bir duvar içindedir. Olasılıkla Van Müzesi'ndeki tanrı kabartmasıyla bezeli yapıyla ilişkili, taş bir blok üzerine yazılmıştır.

Üçüncü yazıt ise, Kef Kalesi'nde tek bir satır halinde kabartmalı bazalt bloklara yazılmıştır. Yazıtta "Tanrı Haldi'nin büyüklüğüyle, Argisti oğlu Rusa bu Asihuse'yi yaptırdı. Kayalık çoraktı ve (başka) hiçbir kral asla yaptıramazdı. Tanrı haldi buyurduğu gibi ben yaptım. Rusa der ki: her kim bu steli tahrip ederse, tanrı Sivini (onu) yok etsin" ifadeleri yer almaktadır.

Dördüncü yazıt, Adilcevaz Kalesi'nin kapısında taştan bir blok üzerindedir. Ancak oldukça tahrip edildiği için okunamaz haldedir. Ayrıca günümüzde Adilcevaz'dan gelen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenen 19 tüm kap üzerinde hacim ölçüsü yer almaktadır.

234.png
uap065.png

www.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 18977 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.