1. YAZARLAR

  2. Özcan BEŞKARDEŞ

  3. Haydi Adilcevaz Kabuğumuzu Kırma Zamanı
Özcan BEŞKARDEŞ

Özcan BEŞKARDEŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi Adilcevaz Kabuğumuzu Kırma Zamanı

A+A-

Adilcevaz, tarihsel ve coğrafi olarak bölgenin en köklü ve en güzel ilçelerinden biri olmasına rağmen, yıllardır ilçemizin tanıtımını yapamamanın sıkıntısını çektik, çekmeye devam ediyoruz.

İlçemiz, Selçuklu ve Osmanlı şehri olmasına rağmen Cumhuriyet döneminde ciddi atılımlar yapamamıştır. Adilcevaz şehirleşme adına ilk ciddi atılımını 1994-1999 yılları arasında belediyenin olağanüstü çalışmalarıyla yaptı. Belde görünümünden, ilçe görünümüne dönüşmesi o dönemin ve şimdiki Belediye Başkanı Adnan Göksoy zamanında gerçekleşti.

İlçemizdeki bu değişim insanımızın ufkunda ve algısında sıçrama yarattı. Fakat daha sonraki dönemlerde hizmetler devam etmesine rağmen sıçramanın devamı gelmedi.

Bir ilin, bir ilçenin; kaderini, gelişimini tamamiyle belediyeye bağlamak yanlıştır, zaten biz ilçe halkı olarak  belediyeden beklentilerimizin artması ve belediyeye aşırı anlam yüklememiz yerel siyasette toplumsal olarak ayrışmamıza sebep oldu. Eğer ki sivil toplum kuruluşlarımız (ADEV 1992) ilçenin tanıtımına ve bütünleştirciliğine katkıları olsaydı, belki de ilçemizde bugün yerel manada yaşadığımız sancıların hiçbirini yaşamazdık.

Artık kabuğumuzu kırma zamanı geldi... Geç bile kaldık. Yıllardır kangren olan sorunlarımızı sivil toplum kuruluşlarının çatısının altında bir araya gelerek ilçemizin tarihi yerlerini, coğrafi güzelliklerini, Süphan Dağı'nı, Van Gölü'nü ve ilçemizdeki en güzel sahilini, Sütey Yaylası'nı, Cevizimizi lobiler oluşturarak, projelerle örgütlü bir şekilde tanıtımlarını yapabiliriz.

İlçemizin kalkınmasının yolu, tarımın ve hayvancılığın gelişmesiyle sağlanmalıdır. Gülüstan (filistan) Ovasında, elektrik ünitesinin biran evvel faaliyete girmesi için tüm çabalar seferber edilmelidir.

İlçemizin dışarıda tanıtımı için, burada ADEV'e, EBAD'a ve MADER'e büyük görevler düşüyor.

Maalesef 1992'de kurulan ADEV Ankara'da olmasına rağmen bugüne kadar ilçemizin tanıtım görevini yapamamıştır. Bundan böyle biz Adilcevazlılar olarak, Belediyeden hizmet adına beklentilerimiz olabilir, fakat büyük beklentiler içine girmemeliyiz. Çünkü bir ilin ve ilçenin gelişmişliği, kalkınması STK'lar ve proje üretebilen girişimcilerin sayesinde olmaktadır.

Örneğin; bugün ilçemize pantolon ve penye üretimi yapmaya gelen girişimci firmanın yatırımıyla, 75 kişiye istihdam yaratılmıştır ve bu sayı azımsanamayacak bir rakamdır. Dikim atölyesinin ilçemize gelmesine vesile olanlardan ve yer imkanı sunan Belediyemizden Allah razı olsun. Ayrıca medeni cesaret göstererek hizmeti getiren atölye sahibini de kutlarım.

İlçemizin  dışarıdaki dernekleri, son zamanalarda ilçe tanıtımına katkılar sunmaya başladılar. Yeni kurulmasına rağmen, EBAD üyeleri, Yönetim Kurulu ve Başkanı Şakir Tutcu'nun ilçemizin tanıtımı  adına yaptıkları takdire şayandır. En son örneği; engelli kardeşimiz Muhammed'e akülü tekerlekli sandalye verilmesiydi. Çok güzel ve sevindirici bir davranıştı. EBAD  bu atılımlarıyla ilçe tanıtımına çok güzel katkılar sunuyor ve ileriki günlerde çok önemli projelerle adım atacaklarının sinyalini veriyor.

MADER, Hemşerilerimizi bir araya getirerek sosyal etkinliklerini devam ettirerek bütünleştirici rol üstleniyorlar.

Adilcevazlıların en fazla beklenti içresinde oldukları en eski vakfı ADEV maalesef şimdiye kadar istenilen abilik ve üst çatı olma rolünü üstlenememiştir. Fakat ADEV'in yeni yönetimi ve Başkanı Eyüp Altay’ın enerjisi, gayretleri Adilcevaz’la ilgili yapmak istedikleri projeler ilçedeki ve dışarıdaki hemşerilerimizi heyecanlandırmıştır. İlk kez ADEV Başkanı sıfatıyla üye çalışmaları adına ve ilçenin sorunlarını tartışmak üzere halka konferans ve sivil toplum kuruluşlarıyla günlerce ilçe sorunları adına toplantılar düzenlemiş ve bu toplantılardan hayata geçecek çok güzel fikirler çıkmıştır.

ADEV ilk kez ilçede üye çalışmaları gerçekleştirerek rekor düzeyde üye yapılmıştır. ADEV Başkanı Eyüp Altay ve ilçe temsilcileri, yıllardır hasretini duyduğumuz birlik ve beraberlik duygusunu vatandaşlarla, esnaflarla, kamu kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, iş adamlarıyla, haber siteleriyle Adilcevazlılık ruhunun etrafında pozitif enerji oluşturdu.

Bundan sonra ADEV, EBAD, MADER bir araya gelerek ilçenin tanıtımı adına gücümüze güç katmalılar, ayrıca bütünleştirici ve toplumsal barış adına sıçramayı yapmalıdırlar.

Son olarak bir temennim olacak, yaz mevsiminde Kaymakamlığımızın ve Belediyemizin desdeğiyle, sivil toplum kuruluşlarımızın gücüyle, dışarıdan gelen hemşerilerimizle, ilçemizin köylüsü ve şehirlisiyle ilk kez gerçekleştirmek üzere Sütey Yaylası şenlikleri düzenlenerek sevgi ve kardeşlik ruhumuzu geliştirerek, pekiştirilmelidir.  Sevgiyle kalın.

Bu yazı toplam 3457 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
3 Yorum