1. HABERLER

  2. KÖYLERİMİZ

  3. YUKARI SÜPHAN KÖYÜ

YUKARI SÜPHAN KÖYÜ

Bitlis iline bağlı Adilcevaz ilçesi Van Gölünün kuzeyinde kurulmuş güzel bir yerleşim birimidir.

A+A-

Bitlis iline bağlı Adilcevaz ilçesi Van Gölünün kuzeyinde kurulmuştur. Güzel bir yerleşim birimidir. Yukarı Süphan köyünün Adilcevaz'a uzaklığı yaklaşık olarak 16 km'dir. Köyün bağlı olduğu Adilcevaz ilçesi meyvelikleri, özelliklede cevizi ile meşhurdur. 1989 yılından beri ilçede ceviz festivali düzenlenmektedir. 


YUKARI SÜPHAN'IN KURULUŞU
 

Köyümüz yaklaşık olarak 200-250 sene önce kurulmuştur. Köyümüz Süphan Dağı ile Van Gölünün arasında bulunmaktadır. Köy ilk olarak Ermeniler tarafından kurulmuştur. Ermenilerin buradan göç etmesi ile birlikte şimdi bu köyde yaşayan insanların dedeleri köye yerleşmiştir. Köyümüz adını Süphan Dağından almıştır. Yukarı Süphan denmesinin nedeni ise hemen hemen köyümüze birleşmiş olan başka bir köy Aşağı Süphan'ın bulunmasıdır. Bizim köyümüzün diğer köye göre biraz yüksekte bulunmasından dolayı köyümüze Yukarı Süphan diğer köye ise Aşağı Süphan köyü denilmiştir.

COĞRAFİ YAPISI
 

Yukarı Süphan köyü Süphan Dağının eteklerinde kurulmuş ve geniş topraklara sahip bir köydür. Köyümüz bu nedenle su bakımından gayet zengindir. Köyümüz yüksekte bulunması nedeniyle kış aylarında çevre köylere göre biraz daha soğuk ve karlıdır.

EKONOMİK YAPISI
 

Köyümüzde 110-130 civarından hane bulunmaktadır. Köy halkının geçimi hayvancılık, tarım, mevsimcilik işciliğe ve taşımacılığa dayanır. Topraklarda tahıl türü ekim yapılır. Yapılan bu ekimlerde genelde susuz tarım yapılmaktadır. Hayvancılık köyümüzde önemli yer tutmaktadır. Köyümüzde yapılan hayvancılık genelde küçükbaş hayvancılıktır. Aynı zamanda köyümüzde büyükbaş hayvancılık da mevcuttur.

KÜLTÜREL YAPISI

Köyde okuma yazma oranı yaklaşık olarak %65 civarındadır. Okuma yazma bilmeyenler çoğunluğu yaşlılar ve kadınlardır. Köy gençlerinin geneli ilköğretim okulu bitirmiştir. İlkokulu bitirip öğrenime devam eden kişilerde bulunmaktadır.

Bu haber toplam 20245 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
5 Yorum