1. HABERLER

  2. KÖYLERİMİZ

  3. AYDINLAR BELDESİ

AYDINLAR BELDESİ

Aydınlar Beldesi Adilcevaz’ın kuzeydoğusunda Süphan Dağı’nın doğu eteğinde yer alır.

A+A-

Aydınlar Beldesi Adilcevaz’ın kuzeydoğusunda Süphan Dağı’nın doğu eteğinde yer alır. Güney ve güneydoğusunda Van Gölü yer alır. 1992 yılında Belde Belediye olan Aydınlar dördü merkez üçü de dışarıda olmak üzere yedi mahalleden oluşur. Bunlar: Atatürk, İsmetpaşa, Menderes Esentepe, Gültepe, Kışkılı ve Budaklı Mahalleleridir. Gültepe, Kışkılı ve Budaklı eskiden Aydınlar Köyüne bağlı mezralar olup Belde olduğunda mahalleye dönüştürülmüşlerdir.

COĞRAFİ DURUM

Aydınlar Süphandağının eteğinde kuzeyi ve güneyi küçük tepeciklerle çevrili düz bir vadinin içine yerleşmiştir. Beldenin güneydoğusunda Van Gölüne sınır verimli Gülistan (Filistan) Ovası mevcuttur. Bitki örtüsü Bozkır olup orman ya da ağaç hiç yoktur. Beldede hiçbir akarsu olmadığı gibi su kaynakları da çok yetersizdir. Bu yüzden de belde su sıkıntısı çekmektedir. Süphan Dağı eteğinin gerek ağaçsız olması gerekse bitkilerin hayvan otlatmayla ve halk içinde geven olarak bilinen dikenli bir bitkinin çıkarılması nedeniyle büyük sel baskınları oluşmaktadır. Sel baskını sonucu beldenin birkaç tarafında büyük su arkları oluşmuştur.Şu anda belde sel tehtidi altında olup başka yere taşınma durumu sözkonusudur.

İKLİM

Belde de Doğuanadoluda görülen karasal iklim tamamen hakim olup; yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Yaz mevsimi çok kısa olup kışlar uzundur. Bitki örtüsü bozkırdır.

NÜFUS

Beldenin Nüfusu yaklaşık 5000 kadardır. Doğurganlık hızı yüksek olduğundan nüfusun büyük çoğunluğu çocuk ve gençlerden oluşur. Beldede önemli bir geçim kaynağı olmadığından göç oranı çok yüksektir.

KONUT DURUMU

Evler genellikle eski tip olup taş veya kerpiçten yapılmış, ağaç ve toprak damlıdır. Evlerin içinde su olmadığından tuvaletler dışarıdadır. Betonarme ve çatılı ev sayısı çok azdır. 

EKONOMİK DURUM

Halkın geçim kaynağı kuru tarım ve hayvancılık olup ve çok yetersizdir. Zaten tarım ve hayvancılık halkı doyuracak yeterlilikte değildir. Bu yüzden de gençlerin büyük çoğunluğu batı illerine gidip geçici inşaat işçiliği yapar daha doğrusu halkın geçim kaynağı bu geçici inşaatçılık işçiliğime dayanır. Bu nedenle gençlerin çoğunluğu evlerini de çalıştıkları yerlere götürmektedir.Tarım olarak genellikle buğday , arpa ve kışın hayvanlara yem için yonca ekilir.Tarlalar nadasa bırakılır. Beldede iki üç bakkal dükkanı olup bunun dışında ticaretle uğraşan yoktur.  

SAĞLIK 

Beldede bir sağlık ocağı olup, doktor , hemşire ve ebe mevcuttur. Fakat çoğu zaman doktor ataması yapılmadığından sağlık ocağı doktorsuz kalır. Halkın büyük çoğunluğunun bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmaması sağlık kurumlarından yeterince yararlanamamaktalar. Fakat son yıllarda Yeşil Kart uygulaması sayesinde bu sorun büyük oranda çözülmüş durumda. Halk genellikle geçim kaynakları kıt olduğundan yeteri derecede beslenemiyor. Özellikle yeterli ve dengeli beslenme olmadığından hasta sayısı çok fazladır. Bu durumdan en çok olumsuz etkilenen çocuklardır. Hayvansal besinlerden oldukça yararlanılmaktadır. Sebze ve meyve çok az miktarda tüketilmektedir.

ULAŞIM

Belde Adilcevaz Erciş karayoluna 3-4 km uzaklıkta olup ilçeye 28 km dir. Yolu asfalt olup, ulaşım sorunu yoktur. Halk köyde çalışan minibüslerle Adilcevaz, Erciş ve Patnos ilçelerine gider gelir. Belediyenin toplu taşıma aracı yoktur. Öğretmenler de köyde yeterli lojman ve ev olmadığından ilçeye gidiş geliş yaparlar. Belediyenin yeterli sayıda karla mücadele aracı olmadığından kışın zaman zaman ulaşımda sıkıntılar yaşanmaktadır.

SU

Kasabada köyün üst kısmında bulunan yetersiz bir su kaynağı dışında başka bir su kaynağı yoktur.Bu yüzden de belde bu konuda çok sıkıntı çekmektedir. Su bir depoda toplanıp her evin önüne bir muslukla taşınmıştır. Su şebekesi de düzenli değildir. Özellikle su çok yetersiz olduğundan okulda öğrenciler tuvaletleri çok sınırlı kullanıyorlar. Son zamanlarda belediyenin başka yerde bir su kaynağı alıp su getirme çalışmaları olduğu belediye başkanı tarafından dile getirilmektedir.  

EĞİTİM 

Belde de okuma yazma oranı yüksek olmamakla beraber son yıllarda gerek sekiz yıllık kesintisiz ilköğretim uygulaması sayesinde, gerekse beldedeki ilköğretim okulunun çabalarıyla bu durum tersine dönmüştür. Öyle ki özellikle kız çocuklarının okullaşma oranı % 100 lere yaklaşmıştır. Üniversite mezunu az sayıda olsa da yine son yıllarda üniversitede okuyan bir çok genç vardır. Beldede bir tane ilköğretim okulu mevcut olup derslik sayısı az olduğundan ikili öğretime geçilmiştir.  

Bu haber toplam 28942 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
1 Yorum