1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van Gölü Havzasında Tıbbi Bitkiler Yetiştirilecek

Van Gölü Havzasında Tıbbi Bitkiler Yetiştirilecek

Van Gölü havzasında son yıllarda Türkiye'de revaçta olan bazı tıbbi ve aromatik bitkileri yetiştirmek amacıyla çalışma başlatıldı.

A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Murat Tunçtürk, bölge, çiftçisinin tamamen yabancı olduğu, son yıllarda Türkiye'de revaçta olan bazı tıbbi bitkileri yetiştirmek amacıyla çalışma başlattıklarını söyledi.

Geçen yıl ekibiyle 300 farklı aromatik ve tıbbi bitkinin hasadını yapan Prof. Tunçtürk,  bu konuda bölge çiftçilerine rehberlik etmek istediklerini dile getirdi.

Bölge çiftçisinin çok fazla yetiştirmediği fakat son yıllarda Türkiye'de revaçta olan bazı tıbbi ve aromatik bitkileri yetiştirmek amacıyla Van YYÜ Ziraat Fakültesi, 6 yıl önce çalışma başlattı. Bu kapsamda Van YYÜ Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Murat Tunçtürk ve ekibi kampüs alanı içinde 100 dönüm tarla bitkileri bölümüne tahsis edilen alan içinde, 5 dönüm arazide kurulan tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesinde 300 farklı  bitki türü  yetiştirdiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Kovid-19 nedeniyle 19 Aralık 2020 tarihinde çevrim içi düzenlenen "Dördüncü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı"na, gönderdiği mesaja değinen Prof. Dr. Tunçtürk, Van'da bu konu ile ilgili çalışma başlattıklarını söyledi.

Ülkemizde, 12 bin 200 bitki tür ve taksonu olduğuna değinen ve bu türlerin 4 binin ülkemizde endemik olarak yetiştiğini belirten Tunçtürk, Doğu Anadolu Bölgesi'nin de endemik türler bakımından oldukça zengin olduğunu ve bölgede yaklaşık olarak 500 endemik türün yetiştiğini söyledi.


YENİ ÜRÜNLERE İHTİYACIMIZ VAR

Van Gölü Havzası'nın da tıbbi bitkiler ve kullanımı bakamından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olduğuna değinen Prof. Dr. Tunçtürk, "Geçmişten süre  gelen bir kültür zenginliği olarak tıbbi bitkilerin kullanımı ve değerlendirilmesi bizim bölgemizde oldukça yaygın. Biz fakülte olarak 6 yıl önce Ziraat fakültesinin deneme alanlarında ülkemizde yaygın olarak yetişen veya kültürü yapılan veya yoğun olarak toplanan bazı yabani ve tıbbi bitkileri belirledik ve onların bir kısmı ilgili kültüre alma çalışmalarını başlattık. 2020 yılında geniş katılımlı '1'inci tıbbi bitkiler hasat bayramı' düzenledik. Amacımız bölgede ekonomik değeri yüksek ve ekolojik olarak bölgeye uygun  tıbbi bitkilerin belirlenip çiftçiler tarafından yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi. Tarımsal üretim bakımından en büyük sıkıntımız bölgede sınırlı sayıda bitkilerin yetiştiriciliğinin yapılması ve alternatif ürün sayısının azlığı, bu yüzden yeni ürünlere ihtiyacımız var. Bu ihtiyacın belirlenmesi için yeni bitkiler belirleme bazında özellikle tıbbi ve aromatik bitkilerin yer alabileceğini düşünmekteyiz bu yüzden bölgede yetiştirilebilecek bitkilerin tespiti için yoğun çalışmalar yaptık."

AMACIMIZ ALTERNATİF ÜRÜNLER ELDE ETMEK

Bu bölgede yetiştirilmeyen özellikle lavanta, ekinezya, adaçayı, kekik, çörekotu, çemen, nane ve melisa gibi bitkilerli 5-6 yıldır üniversitenin deneme alanlarında yetiştirdiklerini belirten Prof. Dr. Tunçtürk, geçen yıl yaptıkları tıbbi ve aromatik bitkiler bayramında da bu bitkilerin nasıl yetiştiğini ve üretiminde dikkat edilecek hususlar ile ilgili üretim parsellerinde katılanlara anlatarak gerekli bilgiler verdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Tunçtürk, "Amacımız bu bitkilerin bu bölgede yetiştirilerek bölge çiftçisine ekonomik olarak destek olabilecek bitkiler kazandırmak. Çiftçilerimize rehberlik etmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl bölgede ki her ilçeden arazisi olan gönüllü ve bitkilerin yetiştiriciliğine merakı olan çiftçilerimizi belirleyip davet edeceğiz. Bu bitkilerin nasıl yetiştiğini anlatıp gerekli desteği vereceğiz. Ziraat Fakültesi olarak amacımız bölgede yeni alternatif ürünlerin elde edilmesini sağlamak" dedi.


GEVAŞ'TA 25 DÖNÜM ARAZİDE DENEDİK

Geçtiğimiz yıl Gevaş İlçesi'nde 20 dönümlük arazide lavanta, 5 dönümde ekinezya ektiklerini de belirten Prof. Dr. Tunçtürk, ayrıca kekik, melisa ve adaçayı fidelerinden materyaller verdiklerini ve çiftçileri üretim bazında teşvik etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu bitkilerin özellikle pandemi döneminde çok revaçta olduğunu da belirten Tunçtürk, "Bunların yetiştirilmesi halinde aktarlara satılması olanağı var. Özellikle pandemi döneminde tıbbi bitkiler inanılmaz revaçta. 2001 yılında ihracatımız 50 ton iken, 2018-2019 yıllarında 90- 95 bin tona çıkmış. 2001 yılında ihracat olarak bunların getirisi 50 milyon dolarken şuanda 250-300 milyon dolarlık tıbbi bitkilerden kayraklı ülkemize döviz girişi var. Bu tıbbi bitkilerin üretiminin artırılması ve bu bitkilerden elde edilecek katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.


* Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çıkan reklamlara her gün farklı aralıklarla günde en az 2 defa tıklayıp reklamlarda en az 30 Saniye gezerek bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi dijital medyanın tek gelir kaynağı, sitede yer alan reklamlardır. Adilcevaz başta olmak üzere Bitlis’in ve bölgemizin en çok takip edilen ve güncellenen haber sitesi devamlılığını ve hizmet kalitesini sitede yer alan reklamlardan elde ettiği gelirle sürdürüyor.

Özellikle siteye girişlerde, haber sayfalarına girişlerde, sitemizin en alt kısmında ve haber metinlerinin alt kısımlarının yanı sıra herhangi bir yerde karşınıza çıkan reklamlara tıklamanız önem arz etmektedir.

İlginize ve desteğinize şimdiden teşekkür ederiz.


tibbi-ve-aromatik-bitki-yetistirilmesi-konusu-4-13871129_o.jpgtibbi-ve-aromatik-bitki-yetistirilmesi-konusu-3-13871129_o.jpgtibbi-ve-aromatik-bitki-yetistirilmesi-konusu-2-13871129_o.jpgtibbi-ve-aromatik-bitki-yetistirilmesi-konusu-8-13871129_o.jpgDHA

Bu haber toplam 12798 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.