1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tartışma Yeniden Gündemde; Van Gölü'mü? Bitlis Gölü'mü?

Tartışma Yeniden Gündemde; Van Gölü'mü? Bitlis Gölü'mü?

NASA’nın düzenlemiş olduğu "Dünya Turnuvası" isimli, online fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafının birinci seçilmesi; Van Gölü’mü? Bitlis Gölü’mü? Tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

A+A-

NASA’nın düzenlemiş olduğu "Dünya Turnuvası" isimli, online fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafının birinci seçilmesi; Van Gölü’mü? Bitlis Gölü’mü? Tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

Bitlis Beş Minare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "
Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı astronotlarından Kate Rubins’in uzaydan çekmiş olduğu Van Gölü fotoğrafı NASA'nın düzenlemiş olduğu "Dünya Turnuvası" adlı online fotoğraf yarışmasında 1'inci oldu. Fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins’i tebrik ediyor, kendilerini Bitlis’e davet ediyorum. Yarışmanın oylamasında emeği geçen herkese de ayriyeten içtenlikle teşekkür ediyorum.

"VAN GÖLÜ'NÜN YÜZDE 65'İ BİTLİS SINIRLARI İÇERİSİNDE"

Bildiğiniz üzere Van Gölü; Bitlis il sınırları içinde bulunan volkanik Nemrut Dağı'nın patlaması sonucu, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölüdür. 3.713 km2 yüzölçümü ile Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün % 65’lik kısmı Bitlis ili sınırları içindedir. Bakın % 65 gibi önemli bir orandan, yani 3’te 2’lik kısımdan bahsediyoruz. % 65 gibi bir oranda, herhangi bir göle kıyısı olup, ismini başka bir ilden, ilçeden, beldeden vs. alan Dünya’da başka bir örneği varmıdır? Yani en azından bu gölümüzün isminin Bitlis Van Gölü olmasını istiyoruz. Bakın Dünya çapında bir yarışma yapıldı, neredeyse bir milyona yakın oy kullanıldı ve % 65’i Bitlis il sınırlarımızın içerisinde olan gölümüzde Bitlis kelimesi geçmedi.

İlimize gelen ve Van Gölü havzasında gezdirdiğimiz misafirlerimizin bile kafası karışıyor, bu gölün isminin Bitlis Gölü olması gerektiğini söylüyorlar. Tarihsel bir çok yazılı kaynak’ta 'Tatvan Denizi' olarak geçiyor. Hatta yöre halkının önemli bir kısmı da 'Behra Tatvane' der.
Bu gölümüzde ve çevresinde deniz sporları başta olmak üzere birçok sosyal, sportif organizasyonlar yapılmakta olup, sürekli Van ismi ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile buradaki haklı tepkimize yetkilerin kulak tıkamamalarını ve bu haklı talebimize sahip çıkmalarını bekliyoruz.


"GÖLÜN İSMİ BİTLİS VAN GÖLÜ OLSUN"


Van Gölü çok stratejik bir öneme sahip olup, İstanbul – Tahran Demiryolu hatlarını da bağlamaktadır. Deniz yolu taşımacılığının da yapıldığı Van Gölü, sadece ülkeleri değil, kıtaları da bir birine bağlayan önemli bir göldür.  Gölün isminin 'Tatvan Denizi' yada 'Bitlis Van Gölü' olarak değiştirilmesi ile ilgili haklı talebimiz umarım bir an önce neticeye kavuşturulup, bu tartışma da son bulmuş olur" şeklinde konuştu. 

www.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 3255 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
5 Yorum