1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MEB'te Çalışan Geçici İşçilerden Hak Arayışı

MEB'te Çalışan Geçici İşçilerden Hak Arayışı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan geçici işçiler, yıl içerisinde 2 ay sözleşmelerinin askıya alınması nedeniyle yaşanılan mağduriyetlerinin giderilmesi için eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan geçici işçilerin; yıl içerisinde 2 ay çalıştırılmaması ve maaşlarının kesilmesi üzerine Tüm İş Konfederasyonu’na bağlı Tüm Birlik İş Sendikası üyeleri 30 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı.

Tüm İş Konfederasyonu Bitlis İl Başkanı Cengiz Velioğlu öncülüğünde bugün saat 11:00 de Bitlis Rahova mevkiinde düzenlenen basın toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan geçici işçilerin yıl içerisinde 2 ay sözleşmelerinin askıya alınması nedeniyle yaşanılan mağduriyet dile getirildi.

Basın toplantısına katılan geçici işçilerin "10 aylık kadro mu olur? 1 Yılda kaç ay  var? 2 ay aç mı kalalım? Seçim malzemesi olmak istemiyoruz" pankartları dikkat çekerken İl Başkanı Velioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Değerli basın mensupları, saygıdeğer işçi kardeşlerim; öncelikle son günlerde ülkemizin bazı şehirlerinde yaşanan yangın olaylarından dolayı yaşadığımız üzüntüyü belirtmek istiyorum. Bu afetten etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Bünyesinde 1 milyondan fazla insanı çalıştıran bir kurumun üvey evlatlarıyız. Yüzde doksanı öğretmenlerden oluşan ve yaz aylarında okula gitmedikleri halde bile maaşlarını alan ve sosyal güvenceleri korunan bir orduya sahip Milli Eğitim Bakanlığı. Aynı Bakanlıkta 2018’de kadroya geçen 30 bine yakın da işçi var. 1 milyonda 30.000 kişi, yüzde üçlük bir orana tekabül ediyor. Yüzde 97’lik çalışanı yaz aylarında bile maaşsız ve sosyal güvencesiz bırakmayan bakanlığımız sıra işçiye gelince bu duyarlılığını kaybediyor. 
Kamuya ait diğer birim çalışanı işçiler de, memurlar da bir senede 12 ay boyunca çalışıyor. 

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı 30.000 işçi arkadaşı 10 ay çalıştırmakta ısrar ediyor. Bu durumun işçi arkadaşlarda nasıl bir kaygı ve stres oluşturduğunu anlatmaya gerek var mı? Yaz aylarında işsiz kalacakları tarih yaklaştıkça bu işçi arkadaşlarımızda İş verimliliği de kalmaz, huzur da kalmaz. Her sene 2 ay maaştan mahrum kalmak, tek geliri olan aileler için ne kadar güçtür anlamak lazım. Biraz empati yaparsak eğer, devlet bakış açısına da uymayan bir durumla karşı karşıya kalırız. Bizim devletimiz, kendi kadrolu işçisine 10 ay bendensin, 2 ay ise ne yaparsan yap dememelidir.

Bu işçilerin 12 ay çalışacak şekilde istihdam edilmesi sosyal devlet olmanın da gereklerinden biridir. Uygulanmakta olan düzenlemeye göre, Milli Eğitim Bakanlığında işçi kadrosu ile istihdam edilenler okullar açık olduğunda çalıştırılmakta, tatil dönemlerinde ise iş sözleşmeleri askıya alınmaktadır. Oysa tatil dönemlerinde okulların yeni eğitim öğretim yılına hazırlanması, okul temizliği, bahçe bakımı gibi hizmetlerin görülmesine devam edilmesi gerekmektedir. 
Bu nedenle bu işçilere tatil dönemlerinde de ihtiyaç olduğu açıktır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde işçi statüsü ile 10 ay çalışmak için kadroya alınan işçilerin çalışma sürelerinin 12 aya çıkarılmasını sağlamak, bu işyerinde çalışma barışının sağlanması, çalışanların huzuru ve mutluluğu ve sosyal adalet anlayışı gereğince  önemli bir husustur.

Bu arkadaşlarımızın çoğu bu iki aylık sürede kredi çekmek zorunda kalmışlardır ve kredisi olan arkadaşlar kredilerini ödemedikleri için bankalarda zorluk çekmektedirler. Bu konuda devletten talebimiz bu mağduriyete bir an önce bir çözüm getirilmesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


1628256994887.jpg1628256994902.jpg1628256994909.jpgwww.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 2046 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.