1. HABERLER

  2. YÖRESEL EFSANELER

  3. Leyla ile Mecnun Efsanesi

Leyla ile Mecnun Efsanesi

Uzun yıllar önceleri büyük bir kabile reisinin dua ve adaklarıyla doğmuştur Mecnun. Asıl adı Kays’dır. Mecnun gezerken kırlarda Leyla’yı görür ve o anda çok büyük bir aşk doğar. Kırlarda başlayıp gittikçe alevlenen bu aşk, Leyla’nın annesine ulaşır.

A+A-

Leyla’nın annesi bu haberi duyunca çok sinirlenir ve kızını bir daha dışarıya salmaz.

Mecnun yani asıl adıyla Kays Leyla’yı bir süre göremeyince çok üzülür ve o günden sonra mecnun diye anılır ismi.

Kays yani Mecnun’un babası bu duruma çok üzülür ve Leyla’yı babasından ister. Fakat Leyla’nın babası Kays’a Mecnun oldu diye kızı vermez. Leyla bu duruma dayanamaz ve evden kaçar. Çok aramalardan sonra Mecnun’u çölde yapayalnız bulur. Halbuki o, çölde ahular, ceylanlar ve kuşlarla arkadaşlık etmektedir ve mecazi aşktan ilahi aşka yükselmiştir. Bu sebeple Leyla’yı tanımaz. Babası Mecnun’u iyileşmesi için Kabe’ ye götürür. Duaların kabul olduğu bu yerde Mecnun, kendisindeki aşkını daha da arttırması için Allahü Tealaya duâ eder:

"Ya Rab bela-yı aşk ile kıl aşina beni
Bir dem bela-yı aşkdan etme cüda beni."

Duası neticesi aşkı daha da çoğalır ve bütün vaktini çöllerde geçirmeye başlar. Diğer tarafta ise Leyla da aşk ıstırabı içindedir.

Bir zaman sonra ailesi, Leyla’yı İbn-i Selam isimli zengin ve itibarlı birine verir.

Ancak, Leyla kendisini bir perinin sevdiğini ve eğer kendisine dokunursa ikisinin de mahvolacağını söyleyerek İbn-i Selam’ ı vuslatından uzak tutmayı başarır.

Mecnun, çölde Leyla’ nın evlendiğini arkadaşı Zeyd’ den işitince çok üzülür.

Leyla’ya acı bir sitem mektubu gönderir. Leyla da durumunu bir mektupla Mecnan’a anlatır. Kendisini anlamadığından dolayı o da sitem eder.

Bir müddet sonra Mecnun’un ahı tutarak İbn-i Selâm ölür. Leyla baba evine döner. Birçok tereddütten sonra her şeyi göze alarak, Mecnun’u çölde aramaya başlar. Fakat Mecnun, dünyadan elini eteğini çekmiş ilahi aşk yüzünden Leyla’nın maddi varlığını unutmuştur. Leyla, çölde Mecnun’ u bulduğu halde, Mecnun onu tanımaz. Leyla onun erdiğini anlarsa da yine onsuz yaşayamaz. Hastalanıp yataklara düşer. Kısa zaman sonra da ölür. Mecnun, Leyla’nın ölüm haberini öğrenir. Gelip mezarını kucaklar, ağlayıp inler;

"Ya Rab mana cism ü can gerekmez
Canansuz cihan gerekmez." der, kabri kucaklayarak ölür.

Bir müddet sonra Mecnun’un sadık arkadaşı Zeyd rüyasında, Cennet bahçelerinde birbiriyle buluşmuş iki mesut sevgili görür.

Bunlar kimdir? Diye sorunca, derler ki:

"Bunlar Mecnun ile onun vefalı sevgilisi Leyla’dır. Aşk yoluna girip temiz öldükleri, aşklarını dünya hevesleriyle kirletmedikleri için burada buluştular."

Bu haber toplam 40573 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
16 Yorum