1. HABERLER

  2. AHLAT

  3. İlk Kez Diriliş Ertuğrul'da Yayınlanacak

İlk Kez Diriliş Ertuğrul'da Yayınlanacak

Ahlat Kaymakamlığı'nın girişimiyle Türk milletinin Anadolu'daki hikayesinin başladığı yer olarak ifade edilen Ahlat'ın tarihi ve kültürel misyonunu anlatan kısa film hazırlandı.

A+A-

Ahlat Kaymakamlığı'nın girişimiyle Türk milletinin Anadolu'daki hikayesinin başladığı yer olarak ifade edilen Ahlat'ın tarihi ve kültürel misyonunu anlatan kısa film hazırlandı. Film ilk olarak Diriliş Ertuğrul dizisinin internet sayfasında yer alacak.

Bitlis'in Ahlat İlçesi Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından fonlanan ve "Sanal Alemde Ahlat Projesi" adıyla çekilen filmin tanıtımında sosyal medyanın kullanılacağını ve filmin ilk olarak Diriliş Ertuğrul dizisinin internet sayfasında yer alacağını belirten Tekbıyıkoğlu, ayrıca filmin THY'nin uçak içi eğlence ekranlarında ve kamu spotu olarak televizyonlarda gösterilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

23 Aralık'ta Ankara'da ilk gösterimi yapılacak olan filmle, Türk medeniyeti içerisinde önemli yere sahip Türk şehri Ahlat'ın millete tanıtılması ve bir tarih şuuru oluşturulmasının amaçlandığını vurgulayan Tekbıyıkoğlu, "Türklerin Anadolu'yu yurt edinmelerindeki en önemli tarihi tanığı olan ve sinesinde o döneme ait izleri bin yıldır büyük bir özenle koruyan Ahlat, bugün turizmin başkenti olması gereken bir konumda olmasına rağmen tanıtım yetersizliğinden dolayı turizmden yeterli payı alamamıştır. Ahlat Anadolu'daki medeniyetimizin giriş kapısı, ilk durağı ve bu medeniyetin ilk eserlerini verdiği pek çok tarihi varlığı ile ayakta olan bir Türk şehridir."

Tekbıyıkoğlu, "Sanal Alemde Ahlat Projesi" ile ulaşılmak istenen kitlenin tarih, kültür, doğa ve inanç turizmi gibi alternatif turizme ilgi duyan yerli ve yabancı turistler, bu alanda yatırım yapmak isteyen şahıs, kurum ve kuruluşlar olduğunu belirterek, bu hedef kitleye ulaşabilmek için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verileceğini kaydetti.

Ahlat'ın tarihi ve kültürel yapısı hakkında bilgi veren Tekbıyıkoğlu, Ahlat'ta UNESCO dünya miras listesinde dünyada eşi benzeri olmayan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın bulunduğunun altını çizdi.

Bu mezar taşlarının aynı zamanda Türk motif kataloğunu oluşturduğunu anlatan Tekbıyıkoğlu, Anadolu'daki önemli Selçuklu eserlerinde, bazı kamu binalarında ve en son Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kullanılan Selçuklu yıldızlarının kaynağının Ahlat'taki mezar taşları olduğunu anımsattı.


YENİ ŞAFAK

Bu haber toplam 8806 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.