1. HABERLER

  2. TARİHE KARIŞAN EŞYALAR

  3. İdare Lambası / El Çırası

İdare Lambası / El Çırası

İdare lambası, sac veya tenekeden yapılmış bir aydınlatma aracıdır. Ters huniye benzer. Alt kısmındaki hazne kısmına gaz yağı konulurdu. Üstten boruya benzer kısmından içinde yağ bulunan haznenin içine bir fitil salınırdı.

A+A-

İdare lambasıİdare lambasının yerine Zamanla gaz lambaları kullanılmaya başlanmış. Geçmişte yöreye gazyağı; Musul ve Batum'dan develerle getirilirmiş. Bir dönem bazı evlerde gaz lambaları, bazı evlerde de idare lambaları kullanılmış. Bunların yerini zamanla lüks ve elektrik almıştır.

isi, hattatlar tarafından yazı yazmakta kullanılırdı.İdare lambasının mum yakılarak ev aydınlatılmaktaydı, bacada biriken İdare lambası veya mumun konduğu pencere biçimindeki girintiye de çıra denmekteydi. Pencere şeklindeki yerde İdare lambası veEski evlerde divan odasının bir kenarında küçük bir pencere şeklinde bir girinti ve bu girintiye ait bir de baca bulunmaktaydı. Bu bacaya İs bacası,

Fitil gaz yağını bünyesine çekerdi. Fitil kav veya kibritle yakılarak geceleri aydınlanma(!) sağlanırdı. İsli yanardı. Çok yandığında gaz yağı kokusundan ve dumandan insanın başı ağrırdı.

, sac veya tenekeden yapılmış bir aydınlatma aracıdır. Ters huniye benzer. Alt kısmındaki hazne kısmına gaz yağı konulurdu. Üstten boruya benzer kısmından içinde yağ bulunan haznenin içine bir fitil salınırdı.

İdare lambasına, El Çırası ve Şinanay da denir. 'Şinanay yavrum şinanay' şarkısındaki şinanay'ın idare lambasıyla bir alakası var mı acaba? Ne dersiniz?

İdare lambasın yerini sonraları Gaz Lambası ve Lüx aldı.

Bu haber toplam 57173 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.