1. HABERLER

  2. ADİLCEVAZ

  3. Fotoğrafçılar Flamingoları Arin Gölünde Fotoğrafladı

Fotoğrafçılar Flamingoları Arin Gölünde Fotoğrafladı

Flamingolar, bu yıl Adilcevaz’a bağlı Arin Gölü’nde de yoğun bir şekilde görüntülendi. 

A+A-

Her yıl belirli dönemlerde Van Gölü havzasındaki sulak alanlara gelen flamingolar, bu yıl Adilcevaz’a bağlı Arin Gölü’nde de yoğun bir şekilde görüntülendi. 

Genellikle Van’ın Erçek Gölü’nde ve Erciş ilçesinin sahillerinde çok yoğun bir şekilde görülen flamingolar bu yıl ilk defa yoğun bir şekilde Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunan Arin Gölü’nde Bitlisli fotoğrafçılar tarafından kayıt altına alındı.

Bitlis ve çevresinde doğa, insan, yaşam fotoğrafları çeken Bitlisli fotoğrafçılar bu yıl doğa ve kuş fotoğrafları çekmek için gittikleri Arin Gölü’nde ilk defa yoğun bir flamingo sürüsüyle karşılaştı. Gölde birçok farklı türde kuş türünü yaşadığını belirten fotoğrafçılar bu yıl yoğun bir şekilde görülen flamingoların kendilerini de şaşırttığını ifade ettiler.

Bitlis ve Van Gölü havzasında doğa ve kuş fotoğrafçılığı yapan Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Görevlisi Oktay Subaşı, Bitlis’te ilk defa yoğun bir şekilde flamingo ile karşılaştıklarını ifade etti.

Daha önceleri Bitlis’in Van Gölü sahilleri bulunan ilçelerinde çok nadir görülen flamingoların bu yıl çok yoğun görüldüğünü belirten Subaşı; "Arin Gölü, kuşlar açısından özellikle göç döneminde dünya ölçeğinde önemli bir alan. Dünyada nesli tehlikede olan dikkuyruklar alanda üremekte ve tüy değişimi döneminde alanda konaklamaktadır.  Boz ördek ve Macar ördeği de alanda üreyen türler arasındadır. Arin Gölü’nde çok sayıda Sakarmeke’nin yanı sıra dikkuyruk, uzunbacak, kızılbacak, Van Gölü martısı, karabaş martı, angıt, kılıçgaga, kaşıkgaga, küçük batağan, yeşilbacak ve kızkuşu sıklıkça görülen kuş türleridir. Flamingolar bu gölde çok nadir görülmüştür. Ama bu sene yaptığımız gözlemde Van’ın Erçek Gölü ve Erciş sahili ve sulak alanlarından sonra Arin Gölü’nde de çok sayıda flamingoya rastladık. Bu bizler için inanılmaz heyecan verici ve şaşırtıcı oldu. Bitlis’teki fotoğrafçılar olarak flamingoların oluşturduğu görsel şöleni kayıtlarımız altına aldık" diye konuştu.

Ahlat Fotoğrafçılar Derneği (AHFOD) Başkanı fotoğraf sanatçısı Özkan Olcay ise Bitlis bölgesinde yoğun bir şekilde flamingo fotoğrafı çekmenin mutluluklarını yaşadıklarını söyledi.

Flamingo fotoğrafları çekmek için Van’da bulunan Erçek Gölü ve Erciş ilçesine gittiklerini ifade eden Olcay; "Yaklaşık 1 ay önce Adilcevaz sahilinde uçan bir grup flamingo gördük. Yaptığımız değerlendirmede bu flamingoların bölgeye yakın bir sulak alanda olabileceklerini tahmin ettik. Bu flamingoların birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Arin Gölü’nde olabileceğini düşündük ve yaptığımız fotoğraf gezimizde flamingoların yoğun bir şekilde Arin Gölü’nü mesken tuttuğunu gördük. Özellikle ilkbahar ve yaz döneminde kuş fotoğrafı çekmek için Arin Gölü’ne sıklıkla gideriz. Bu son gezimizde flamingoları görmek bizleri çok mutlu etti. Bu kuşlar ürkek hayvanlardır. Gizlenerek ve kamufle olarak olabildiğince en yakınlarına yaklaşarak Bitlis bölgesinin ilk yoğun flamingo fotoğraflarını çekerek kayıtlarımıza aldık. Flamingolar çok narin ve bir o kadar da güzel kuşlardır. Bu kuşları hem izlemek hem de fotoğraflamak çok zevkliydi. Kuşlar göç edene kadar sıklıkla Arin Gölü’ne gidip flamingoları fotoğraflayacağız" dedi.

aw180815_04.jpg
İHA

Bu haber toplam 5227 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.