1. HABERLER

  2. ADİLCEVAZ

  3. Ceviz Üreticilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı

Ceviz Üreticilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı

Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’nde üretimi yapılan ve kalitesiyle adından söz ettiren Adilcevaz cevizinin sorunlarının tespiti için toplantı yapıldı.

A+A-

Salih BEŞKARDEŞ / ADİLCEVAZ - Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’nde üretimi yapılan ve kalitesiyle adından söz ettiren Adilcevaz cevizinin sorunlarının tespiti için toplantı yapıldı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, Adilcevaz cevizinin üretimi, cevizin kalitesinin arttırılması, hastalıklarla mücadele ve Adilcevaz cevizinin ilçe ekonomisine sağlayacağı katkılar üzerine Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman ve Belediye Başkanı Necati Gürsoy’un öncülüğünde kamu kurum amirleri, STK temsilcileri ve çiftçilerin katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Adilcevaz cevizinin üretim kapasitesinin arttırılması, hastalıklarla mücadele edilmesi, aşılı Adilcevaz ceviz fidanlarının arttırılması, boş arazilerin ceviz fidanlarıyla ağaçlandırılması, ceviz üreticilerinin kooperatif kurması ve kaliteli ceviz çeşitlerinin tespit edilerek Adilcevaz cevizinin sertifikalandırılması karara bağlandı.

Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman, cevizin ilçe ekonomisi için önemli olduğunu ifade ederek, "Öncelikle Adilcevaz cevizi için bir gen bahçesi oluşturmamız gerekmektedir. Bu bahçeler sayesinde herkesi ceviz üretimi konusunda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bizim öncelikle Adilcevaz cevizinin üretimini arttırmamız gerekiyor. Eğer ki ceviz üretimini arttırabilirsek zaten ceviz ürünlerinin çeşitliği konusundaki çalışmalar kendiliğinden gelecektir. Her şeyden önce ceviz üreticilerinin önünü açacak çalışmaların yapılması gerekmektedir. İnşallah bu toplantıdan ortaya çıkan bilgileri değerlendirip ona göre çalışmalarımızı yapacağız" dedi.

Belediye Başkanı Necati Gürsoy ise ceviz üreticilerinin işbirliği yaparak bir kooperatif kurması gerektiğine değinerek, "Adilcevaz Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile birlikte işbirliği yaparak Adilcevaz cevizinin daha iyi yerlere gelebilmesi ve kaliteli ceviz üretiminin arttırılması için gereken çalışmaları yapacağız. Adilcevaz cevizi kalitesiyle gerçekten önemli bir yere sahiptir. Fakat son zamanlarda cevizlerimizde yaşanan hastalıklardan dolayı kendi ihtiyacımızdan fazlasını karşılayabilecek üretim yapamıyoruz. Acilen bu hastalıklarla mücadele etmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda aşılı Adilcevaz ceviz fidanlarını sertifikalandırıp ilçemizde ceviz ağaçlarının arttırılmasını sağlayarak üretim kapasitesini arttırabiliriz. Adilcevaz Belediyesi olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleriyle inşallah ilçemizin yüksek yerlerini ceviz ağaçlarıyla ağaçlandıracağız. Ceviz üretiminin yanı sıra aynı zamanda cevizi pazarlama konusunda da sıkıntılar yaşamaktayız. Cevizle birlikte ilçemizde kayısı da önemli bir yere sahiptir. Her iki ürünümüzü birlikte değerlendirip ürün çeşitliliğini arttırarak bu ürünlerimizin pazarlanmasını sağlamalıyız. İnşallah yapacağımız bu çalışmalar sonucunda cevizin beş yıl içerisinde ilçemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Toplantıya katılan kamu kurum amirleri, STK temsilcileri ve çiftçiler, Adilcevaz cevizi ile ilgili olarak düşünce ve fikirlerini anlatarak ceviz üretimdeki yaşanan olumsuzlukları ve yapılması gereken çalışmaları dile getirdiler.

dsc_0005-003.jpgdsc_0019-003.jpgwwww.adilcevaz13.com

Bu haber toplam 4368 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde www.adilcevaz13.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
10 Yorum